Cumhurbaşkanı Gül: Herkes hassas olmalı!Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nevruz Bayramı'nın geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de insanları bütünleştirmesi, birlik ve beraberliği, bir arada yaşama arzusunu kuvvetlendirmesi temennisinde bulundu.Gül, Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, bugün sadece Türkiye'de değil, son derece geniş bir coğrafyada Nevruz coşkusunun yaşanmakta olduğunu belirterek, bu vesileyle, bütün vatandaşların baharı müjdeleyen, bolluk ve bereketi çağrıştıran Nevruz Bayramı'nı içten duygularla tebrik ettiğini bildirdi.
Gül, ''Kültürümüz içerisinde özel bir yeri bulunan, Türk devlet ve topluluklarının da ortak bir ruhla kutladıkları Nevruz, hepimizin müşterek değeri, itinayla yaşatılması gereken çok önemli bir kültür mirasıdır. Nevruz'la baharın gelişini kutlarken, dünyada barış, kardeşlik ve dostluğun hakim olması yönündeki umudumuzu da dile getiriyoruz'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Nevruz'un Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından geçtiğimiz Şubat ayında oybirliğiyle alınan kararla uluslararası nitelik kazanmış olmasının, bu yılki kutlamalara ayrı bir anlam da kazandırdığına işaret etti.

-''SEVGİ, SAYGI VE DAYANIŞMANIN SEMBOLÜ''-

Nevruz'un yüzyıllardır karşılıklı sevgi, saygı ve dayanışmanın sembolü olduğunu ifade eden Gül, ''Bu nedenle Nevruz Bayramı'nın geçmişte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de, insanları bütünleştirmesini, birlik ve beraberliğimizi, bir arada yaşama arzusunu kuvvetlendirmesini temenni ediyorum'' dedi. Gül, şöyle devam etti:
''Toplumumuz için bir neşe, umut ve coşku kaynağı olan Nevruz Bayramı'nın özünde var olan değerler ışığında kutlanması konusunda, herkesin hassasiyet göstereceğine inanıyorum.
Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz bizleri ayrıştıran değil, aksine bütünleştiren unsurlardır. Farklılıklarımızı ve kültürel çeşitliliğimizi, milletimizin birlik ve bütünlüğünü perçinleyen, aramızdaki sarsılmaz kardeşlik ve dayanışma hissiyatını kuvvetlendiren zenginliğimiz olarak görüyoruz.
Bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isterim ki; sahip olduğumuz bu birikimi en iyi şekilde koruyacağız. Omuz omuza vererek, birbirimizi anlayarak, değerlerimize saygı göstererek güzel yarınların temellerini birlik ve beraberlik içerisinde atacağız. Daha mutlu ve huzurlu günleri hep birlikte kucaklayacağız. Hedeflerine ulaşmış, her alandaki standartlarının seviyesini yükseltmiş, güçlü, hür ve demokratik bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz.''(AA) / habervaktim