Başbakan, açılımı sinamacılara anlattı


Başbakan Erdoğan demokratik açılımı sinema sanatçılarını anlattı. Başbakan, 'ülkenin bir dönemdeki otoritelerinin bazı filmlere samimi yaklaşmış olsalardı bugün bu sorunların yaşanmayacağını' söyledi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Demokratik Açılım çerçevesinde sinema sanatçılarıyla Dolmabahçe Sarayı'nda biraraya gelddi.

Başbakan sanatçılara hitaben, ' Ortada bir sorun varsa onu örtmek bir çözüm olmuyor., bu ülkenin otoriteleri Yılmaz Güney'in filmine farklı gözle baksaydı, Yol filmine, Kelebekler Sonsuza Uçar filmine samimiyetle bakılsaydı, Metin Uçan'ın 120 filmi samimiyetle görülebilseydi, farklı şeyler olabilirdi'.

Bugün hükümet olarak yapmak istediğimiz beyaz perdeye koyduğunuz şeyleri biz art niyetsiz şekilde ortaya koyarak çalışmalara başladık.

Vizontele, Beynelmilel, İki Dil Bir Bavul gibi farklı filmlerdeki konuları vicdanımız da gördük.

Biz sorunu gördük, ve çözmek için de azimliyiz.

Salkım Hanım'ın Taneleri ve Güz Sancısı filmlerinden dolayı Tomris Gritlioğlu'na da teşekkür ederim. 6-7 Eylül olayları yakın tarihimiz itibarıyla omuzlarımıza yüklenen sorumluluklardır.

Bizim amacımız birlik ve beraberlik ruhunu geliştirmek önemlidir. Geçen hafta Londra'da kaçak çalışan Ermenilerle ilgili söylediklerim kendi vatandaşlarım içinde Ermenilere karşı bir sorunumuz yoktur.

Yakın tarihe ışık tutan dizi ve sinemaların yapıldığını yaptıklarını biliyorum. 1960 darbesi ve işsizlik haksızlık gibi konular işlediğinizi biliyorum .

Türkiye bugün konuşulmayan, rahatça özgürce tartışabiliyor, kavram ve kelimeler artık daha rahat dillendirebiliyor.. 7,5 yıl önceki Türkiye ve şimdiki Türkiye farklı yerlerde duruyor.'

Haber7