Genelkurmay Başkanını kim dinledi?


Orgeneral Başbuğ'un, Brüksel konuşmasını, Tuğgeneral Çubuklu'nun Genelkurmay'daki konuşmaları dinlenerek kayıt altına alındı. Kayıt ise diz üstü bilgisayarla yapıldı. Dinlemeleri yapan köstebeklerin niteliği belirlendi.Barkın ŞIK'ın haberi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Brüksel'deki NATO Karargahı'nda, Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'nun ise makamında meydana gelen ortam dinlemelerine ilişkin çarpıcı gelişmeler ortaya çıktı.

Orgeneral Başbuğ'un, Belçika'da, Avrupa Müttefik Kuvvetler Karargahı'nda (SHAPE), Türk kurmay subaylarla yaptığı toplantıya ilişkin ses kaydının, toplantıya katılan bir akademisyen tarafından gizlice kaydedildiği, ardından da internet ortamına sızdırıldığı değerlendirdi. Başbuğ'un programına son dakika eklenen toplantının, önce SHAPE'deki subay salonunda yapılmasının planlandığı, ancak burada yer olmayınca astsubay salonunda gerçekleştiği öğrenildi.

SUBAYLARI UYARMIŞTI

Orgeneral Başbuğ, geçen günlerde internet sitelerine düşen ses kaydında, TSK'dan bilgi sızdıranları 'çürük elma' olarak nitelendirmiş, subayları da 'gözünüzü açın' diyerek uyarmıştı. Başbuğ, kozmik odada yapılan aramaya ilişkin olarak ise şöyle demişti: 'Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'na gelecekler, arayacaklar. Aratmazsanız, arayabilirler mi? 'Giremezsiniz' desen ne yapacaklar. Giremezsiniz desek, TSK'nın üzerinde kuşku doğuracaktı. Buyur ara efendim işte.'

KARARGAHTA TELEKULAK

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve ekibinin, sivil savcılığa vermeleri gereken delillerle ilgili karargahta yaptıkları toplantının ise dizüstü bilgisayar aracılığıyla kaydedildiği öğrenildi.

Toplantı sürerken, sivil memurun, dizüstü bilgisayarındaki ses kayıt programını devreye soktuğu ve tüm konuşmaları kayıt altına aldığı tespit edildi. Söz konusu bilgisayarın toplantı sırasında Tuğgeneral Çubuklu ile ekibi tarafından da kullanıldığı belirlendi. Yürütülen takibatın sonucunun, askeri adli makamlara bildirildiği belirtildi.

Çubuklu'nun, basında 'delil karartma' olarak yer bulan konuşmaları da yine internet ortamına düşmüştü. Çeşitli sitelerde yayınlanan ses kayıtlarında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Savcısı Albay Zeki Üçok'un, sivil savcı tarafından istenen bilgisayar kayıtları ve belgeleriyle ilgili değerlendirmeler yer alıyordu. Albay Üçok, sahte çürük raporu vermek iddiaları nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
Akşam / haber7