KSÜ'de ihale skandalı!


Örtü düşmanlığı ile bilinen ve A.N. Sezer'in rektör olarak atadığı Nafi Baytorun'un yönetimindeki Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin ‘açık ve kapalı spor tesisleri inşaat' ihalesinde büyük bir usulsüzlük yapıldığı öğrenildi. İhaleye giren 13 firma arasında yüksek teklif sıralamasında 11. olan ‘Sayar İnşaat'a verilen ihale ile devletin yaklaşık 2 trilyon lira zarara uğratıldığı ortaya çıktı.ASLAN DEĞİRMENCİ'nin haberi...

AYNI SKANDAL GEÇEN YIL DA YAŞANMIŞTI
Geçtiğimiz hafta sonuçlanan ihalenin 7.2 ile 8.812 trilyon arası teklif veren 10 firma elenerek 8.943 trilyon teklif sunan ‘Sayar İnşaat'a verilmesi manidar bulundu. Geçen yıl da aynı inşaatın I. Etabıyla ilgili ihalede de en düşük tekliften 1.7 trilyon lira daha fazla teklif vererek 6. sırada yer alan aynı firmaya ihale edildiği ortaya çıktı. Geçen yıl yapılan ihale sonrası kentte söylentilerin ayyuka çıkması üzerine ihale komisyonunun kararı iptal ettiği bilgisine ulaşıldı.

FİRMALAR SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK
Üniversitenin ısrarla aynı firmaya ikinci kez yapılan ihale sonucunda işi vermesi ise firmaları hareketlendirdi. Firmaların ihale sonucuna bu hafta itiraz edecekleri ve savcılığa suç duyurusunda bulunacakları öğrenilirken, üniversitenin belirlediği yaklaşık maliyetin 10.33 trilyon olduğu bildirildi. 10.33 trilyon maliyete göre ilk sıralarda yer alan teklifler incelendiğinde ise devletin toplamda yaklaşık 2 trilyon zarara uğratıldığı netleşti.

ÜNİVERSİTENİN GEREKÇESİ NE?
Üniversite yetkilileri ise diğer firmaların elenmesine gerekçe olarak, ‘eksik evrak' ve ‘malzeme listesi yetersizliği' gibi düzeltilmesi mümkün olan bahaneler gösterdi.

VAKİT / habervaktim