Malatya'da kayısı ağaçları buz açtı


Malatya'daki don felaketinin boyutlarını gözler önüne seren fotoğraflar Akçadağ'da çekildi. Çiçek açan kayısı ağaçlarından sarkan buzlar olayın vahametini ortaya kayacak nitelikte. İşte buzdan kaysı ağaçları:Malatya’da 50 bin ailenin geçim kaynağını oluşturan kayısı ağaçları dondu. Yapılan ilk tespitlerde il genelindeki ağaçların yüzde 58 oranında zarar tespit edildiği bildirilmişti.

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş ve 13 ziraat odası başkanı, kayısının don olayından zarar görmesi nedeniyle buz kalıpları, yanmış kayısı çiçeği ve üzerinde ''donduk'' yazılı dövizle 3 dakika sessiz protesto yapmıştı.

Geçen hafta yaşanan don olayının büyüklüğünü gösteren fotoğraflar ise Akçadağ’a bağlı Eğin Köyü’nde çekildi. Arif Ertaş’ın bahçesindeki ağaçlar adete buzdan saçaklarla kaplandı.

YÜZDE 60 YANDI

Don olayının yaşandığı bahçenin sahibi Arif Ertaş, geçen hafta Salı günü başlayan ve Pazar gününe kadar devam eden soğuk havanın Perşembe çok etkili olduğunu söyledi. Perşembe’yi Cumaya bağlayan gece buzlanmanın çok fazla olduğunu belirten Ertaş, “‘Hacı Haliloğlu’ cinsi kaysı tamamen dondu, henüz çiçek açmayan yerler kurtarabilir ama açmış olanların yüzde 60’ın üzerinde yanmıştır.” dedi.

BU YIL KAYISI PAHALI

Toplam 350 ağacı olduğunu söyleyen Arif Ertaş geçen yıl 60 ton yaş kaysı topladığını bu yıl ise 15 ton ürün ancak alabileceğini ifade etti. Ertaş, kayısının bu yıl pahalı olacağını da dile getirdi.


Haber7