Cami derneği Taşhoran Kilisesi'ni restore edecek


Zirve Kitabevi’nde üç kişinin Hrıstiyan oldukları gerekçesiyle katledildiği Malatya’da, Cami Yaptırma Derneği Taşhoran Kilisesi’ni restore etmek için başvurduErmeni soykırımı iddialarının yoğunlaştığı 24 Nisan’a kısa bir süre kala Malatya’da Medeniyetler İttifakı’nın en somut örneği için dev bir adım atıldı. Malatya’da bir sivil toplum kuruluşu Zirve Kitabevi’nde üç Hıristiyan’ın misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle hunharca katledildiği vahşetin izini silmek için kolları sıvadı.

ZİRVE KATLİAMININ İZİNİ SİLECEĞİZ

Malatya Çarmuzu Kaynarca Mahallesi Tepebaşı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, katledilen Dink’in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi’nde 18. yüzyıldan kalma Ermeni Taşhoran Kilisesi’ni restore için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu. “Amacımız katliamın kötü imajını silmek” diyen Dernek Başkanı Latif Yıldırım, 2009 başından beri kilisenin restorasyonu yönünde karar aldıklarını, konuyu STK ve kentteki gayrimüslimlerle paylaştıklarını belirterek, herkesin ibadet özgürlüğüne sahip olması gerektiğini söyledi.

BU KİLİSE DE BİZİM TARİHİMİZ

Ermeni Patrikvekili Aram Ateşyan ve AGOS Yazıişleri Müdürü Aris Nalcı ile görüştüklerini belirten Yıldırım, şunları kaydetti: “Önce inanamadılar. Kararımızdan ötürü duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Destek verdiler. Dink Ailesi’nden kimseyle görüşmedik. Bu kilise kendi tarihimiz, yıkılmasını istemiyoruz. Bu ülke vatandaşıyız. Müslüman, gayrimüslim fark etmiyor. Ülkemizin değeri. Barış projesi adı altında 1.5 yıl önce Kültür Bakanlığı’na müraacat ettik, sonuç bekliyoruz.”

AÇILIŞA LİDERLERİ DE DAVET EDECEĞİZ

Kilisenin restorasyonu sonrasında açılışına Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın yanı sıra İspanya Başbakanı Zapatero ve İtalya Başbakanı Berlusconi’yi de davet edeceklerini kaydeden Yıldırım, “Böyle bir restorasyon dünyada ilk olacak. ABD Başkanı Obama’yı da çağırırız, gelirse memnun oluruz” dedi. Erdinç Akkoyunlu

DEĞİŞİMİN GÖSTERGESİ

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahçupyan:

Dink Ailesi’nin Malatyalı olmaktan öte doğrudan kilise ile bir ilgileri var mı bilmiyorum. Kilise restorasyonu Türkiye’deki değişimi gösteren bir şey, şaşırtıcı değil. Birçok Anadolu şehrinde kiliseleri restore edenler Müslüman işadamları. Bunların haberlerini Agos’ta yapıyoruz. Bu yeni bir kentleşme algısı ve tarihi sahiplenme çabası. Yeni bir burjuvazi doğuyor. Dindarların yarattığı yeni bir dünyevileştirme çalışması... Her yönü ile son derece olumlu bir olay, kıvançlı olay...

Dink de restorasyon istemişti

Malatya Kültür ve Turizm İl Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, derneğin kilisenin restorasyonu için kendilerine başvurduğunu belirterek kilisenin yerinin üçte birinin belediyeye, üçte ikisinin ise Milli Emlak’a ait olduğunu dile getirdi. Kabahasanoğlu “Belediyeye ait kilisenin yerinin üçte birinin devredilmesi gerekiyor” dedi. Suikaste kurban giden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 2002’deki ziyaretinde kilisenin restore edilmesini istediği bildirildi.

star / haber7