Kestanepazarı'nın yaşayan tarihi vefat etti


16 yaşında iken Kestanepazarı'na öğrenci olarak gelen ve yıllarca Kestanepazarı'nda yurt-muhasebe-idare müdürü ve yönetim kurulu üyesi görevini sürdüren İsrail Türe vefat etti.24 Mart 2010 Çarşamba / 1947 yılında 16 yaşındayken Kestanepazarı’na öğrenci olarak gelen, uzun yıllar Kestanepazarı’nda yurt-muhasebe-idare müdürü ve ömrünün sonuna kadar yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan İsmail Türe (79), 24 Mart Çarşamba gecesi saat 01.00 sularında vefat etti.

Cenazesi, 25 Mart 2010 Perşembe günü, öğle namazına müteakip İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camiinden kaldırılarak, Balçova Yeni Mezarlığına defnedilecek.

İsmail Türe’ye Cenab-ı Mevla’dan rahmet diliyor, ailesine, yakınlarına ve Kestanepazarı Camiasına başsağlığı diliyoruz.

Merhum İsmail Türe: “Kestanepazarı’nın manevi kuruluşundaki vakfiyesini “din adamı yetiştirmek” olarak özetleyebilirim.” şeklinde açıklıyordu.

Yarım asırdır Kestanepazarı’nın yaşayan tarihi olarak ülkemize hizmet eden İsmail Türe, ömrünü İslâma ve Kur’an talebelerine hizmette geçirmiş gerçek bir gönül insanıydı. Kestanepazarı’nda, kurumla ilgili her hangi bir konu hakkında danışma ihtiyacı olduğunda ilk başvurulan kişilerden biriydi. Kestanepazarı tarihiyle özdeşleştirilmiş emektar isimlerdendi. Kestanepazarı’nın 65 yıllık hizmet hayatında eğitime ve kurumun ufkuna yön vermiş bir aksiyon insanıydı.

Kestanepazarı Eğitim Kurumları Fidan Dergisinin 59. sayısında yayınlanan röportajda, Merhum İsmail Türe hakkında daha geniş bilgi bulabilirsiniz.


haber7

İnna lillah ve inna ileyhi raciun.

Merhum İsmail Türe hoca efendiye Yüce Mevlamızdan Rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine Sabr-ı cemil dileriz....