Pazarda Gel abla gel'e 50 tl ceza gelecek


Halk pazarları ve hal komisyoncularının çalışmalarını düzenleyen yasa, pazarlarda bağırarak mal satma dönemini kapattı. Yürürlüğe giren yasayla müşteriyi rahatsız edene 50 liralık ceza kesilecek.Hal komisyoncularının satış işlemlerini ve halk pazarlarını disiplin altına almak için hazırlanan Hal Yasası Resmi Gazete’te yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun pazarlarda bağırarak satış yapmayı yasaklayarak, çevreyi rahatsız edecek şekilde satış yapanlara 50 lira ceza getirdi.

Kanunla ayrıca pazarlardaki geçiş yollarında mal teşhir edenlere ve satanlara, alıcı veya tüketiciye karşı sözlü veya fiili muamelede bulunanlara ve satış yerini temiz tutmayanlara da 50 lira idari para cezası verilecek. Kanun, hal komisyoncularının satış bedeli üzerinden alacakları komisyon oranını da yüzde 8’le sınırlandırdı. Bakanlık, bu oranı yarıya kadar indirmeye yetkili olacak.

ÜRETİCİYE PAZARDA YER VERİLECEK

Semt pazarları, tüketici piyasasının büyüklüğü, ulaşım imkanları, semt pazarı sayısı ve trafiğe getireceği yükler göz önünde bulundurularak belediyelerce kurulacak. Semt pazarında bulunan toplam satış yeri sayısının en az yüzde 20’si, özel satış yeri olarak üreticilere ayrılacak. Toptancı halinde satılan mallardan yüzde 1, toptancı hali dışında satılan mallardan yüzde 2 hal rüsumu tahsil edilecek

Star / haber7