Sarıyer'de eylemci 4 balıkçı gözaltında


Sarıyer'de, Sahil Güvenlik Komutanlığı önünde toplanan ve sis bombası atarak yolu trafiğe kapatarak, komutanlık girişindeki kapılara kendilerini zincirleyen balıkçılardan 4'ü gözaltına alındı.Büyükdere'de Sahil Güvenlik Komutanlığı önünde toplanan bir grup balıkçı teknesi sahibi, ''Balıkçılık hakkımız, söke söke alırız'' ve ''Marmara bizimdir bizim kalacak'' sloganları atarak, kendilerine ödenmesi imkansız cezalar kesildiği gerekçesiyle protesto eylemi başlattı.

Balıkçılardan 4'ü, komutanlık girişindeki kapılara kendilerini zincirlerken, diğerleri de cadde üzerinde boyalı bir sis bombası atarak, yolu trafiğe kapattı.

Olay yerine gelen polis ekipleri tarafından kapıya kendilerini zincirleyen 4 balıkçı gözaltına alınırken, ekipler ile diğer balıkçılar arasında tartışma yaşandı.

Daha sonra eylemini sona erdiren balıkçılar adına basın mensuplarına dağıtılan basın açıklamasında, şu görüşlere yer verildi:

''Sesimizi duyurmanın başka yolu kalmamıştır. Sorunları çözmek için, hiç bir yetkili çaba göstermemektedir. Ödemesi imkansız cezalar kesen Sahil Güvenlik, kendi cezasını kendisi infaz etmektedir. Bu düzeni kınıyoruz ve yardım istiyoruz.''

Balıkçılar adına basın mensuplarına konuşan İskender Şahin de, trol bulundurmanın suç olduğunu ve trolle avlanmadıklarını kaydeden Şahin, trolle avlanılmaması durumunda bile hem cezanın kesildiğini hem de teknelerinin bağlandığını ifade etti.

Balıkçılara ait 8-10 teknenin şu anda Haliç'te bağlı olduğunu ve bu teknelerin batık vaziyete gelmesi nedeniyle kimi balıkçıların işi terk edip memleketlerine gitmek zorunda kaldıklarını savunan Şahin, ''Evine ekmek götüren insanların teknelerinin bağlanmasının bir anlamı yok. Hangi tekneyi görseler 'sen trolcüsün' deyip yakalıyorlar. Trolle avlanmıyoruz ama trolle avlansak bile, bu devletin hakimi savcısı var. Ben mahkemeye çıkıp yargılanmak istiyorum, başka bir şey istemiyorum'' diye konuştu.

AA / haber7