Türkiye’de son 20 gün içinde 4 ayrı ilde, ‘Çocuğum hasta ilaç parası lazım, kira borcumu ödeyemedim’ diyerek, bina çatılarına çıkıp intihar edeceğini söyleyen ve toplanan paraların kendisine verilmesinden sonra çatılardan inen Ersin Türe’nin, bu durumu kendisine meslek haline getirdiği ortaya çıktı.


İntihar girişimini meslek haline getiren 25 yaşındaki Ersin Türe, son 20 gün içinde İstanbul, Ankara, Osmaniye ve Diyarbakır’da binaların çatılarına çıktı. Kendisini ikna etmeye gelen polislere, ‘Çocuğum hasta ilaç alacak param yok, ev kiramı ödeyemedim. Çocuğum ameliyat olacak’ diyen Türe’ye başta polisler ve çevrede toplananlar tarafından para toplanarak çatılardan inmesi sağlandı.

SARIGÜL İŞ SÖZÜ VE PARA VERDİ
İlk eylemini, 27 Şubat’ta
İstanbul Mecidiköy’deki 10 katlı bir binanın çatı katına çıkarak gerçekleştiren Türe, “Çocuğumun kalbi delik. Kapağı değişecek. 5 bin TL istediler. Ancak 850 lira açığım var. Ben amelelik yapıyorum” diyerek atlayacağını söyledi. Yaklaşık 2 saat trafiği kilitleyen ve kendini jiletleyen Türe’nin bulunduğu yere gelen İstanbul Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, istediği 850 TL para
ile kendisine iş sözü vererek ikna etti.

OSMANİYE'DE EMNİYET MÜDÜRÜ İKNA ETTİ
İstanbul’dan 9 Mart’a Osmaniye’ye gelen Ersin Türe, burada da 5 katlı binanın teras katına çıkarak
işsiz olduğunu belirtip atlayacağını söyledi. Trafiği kilitleyerek yaklaşık 2 saat pazarlık yapan ve vücudunu kesen Türe’yi olay
yerine gelen Osmaniye Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren ikna ederek indirdi.

DİYARBAKIR’DA POLİS PARA TOPLADI
Ersin Türe, bu kez 11 Mart tarihinde
Diyarbakır
’a gelerek Bağlar İlçesi Devlet Hastanesi İlçe Polikliniğinin bulunduğu 10 katlı binanın çatısına çıktı. Kendisini ikna etmek isteyen polislere ilaç alamadığını ve 600 TL kira borcu biriktiğini söyleyen Türe, bir taraftan kendini jiletlerken diğer taraftan pazarlığa başladı.
Burada da emeline ulaşan Türe için
olay yerine gelen polisler kendi arlarında para
toplayarak, inmesini sağladı.

ANKARA’DA 1750 TL’YE İKNA OLDU
Her girişiminde
para toplayan Ersin Türe, bu kezde 19 Mart’ta BaşkentAnkara’ya giderek, yeni bir seneryoyla iki gün üst üste farklı semtlerde çatıya çıktı. Burada da İntihardan vazgeçmek için polislerle pazarlık yapan Türe, toplanan bin 750 lirayı alarak indi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, çıktığı çatılarda can pazarlığı yaparak para toplayan Ersin Türe'nin 20 günde yaklaşık 3 bin TL para topladığını belirleyip, hakkında ‘kamu görevlileri ve araçlarını meşgul etmek’ ve ‘yalan beyanda bulunarak para toplamak’ suçundan soruşturma açmaya hazırlanıyor.


kaynak: ekolay.net