Metehan DEMİR 18 Nisan 2010
Ankara'nın son dönemdeki en parlak bürokratlarından biri olarak ön plana çıkan Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı’ndaki (MİT) görevine resmen başladı.

Hakan Fidan, 27 Mayıs tarihinde emekli olması beklenen Emre Taner yerinden ayrılana dek protokol gereği Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapacak. Kararnamesi Müsteşar Yardımcısı olarak çıkarılan Hakan Fidan, mayıs sonunda Müsteşarlığı devralacak.

Geçen kasımda 6 ay uzatılan görev süresi mayıs sonunda dolacak olan Taner’in, ek bir düzenleme ile bir 6 ay daha görevine devam etmesi mümkündü. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, nihai karar tamamen kendisine bırakılan Taner, özel sebeplerden dolayı emekli olmak istedi. Fidan, dün Hürriyet’e, devletin takdirinin kendisini gururlandırdığını, yasaların öngördüğü şekilde ve ülkenin menfaatleri doğrultusunda görevinin gereklerini yerine getirmek için elinden gelen özeni göstereceğini söyledi.

Eski istihbaratçı

2000’lerin başına dek 15 yıl TSK’da ‘istihbarat astsubayı’ olarak görev yapan Fidan, üniversite eğitimini Almanya’da tamamladı. ‘NATO Seri Reaksiyon Kolordusu’nda tayinle görevli iken Amerikan orijinli Maryland Üniversitesi’nde okudu. Hayatı boyunca hep akademik bir kariyer yapmak isteyen Fidan, sonrasında Savunma Bakanlığı ASAL Dairesinde görev alsa da kısa sürede TSK’dan ayrıldı.

Master tezi istihbarat

Bu sırada Bilkent Üniversitesi’nde ‘Dış Politikada İstihbaratın Rolü’ üzerine yüksek lisansını yaptı. Halen Ak Parti Milletvekili olan Suat Kınıklıoğlu’nun 2001’de boşalttığı Avustralya Büyükelçiliği Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı kadrosunda işe başladı. Akademik kariyer yapmaya başlamıştı. Ama para kazanarak ailesini de geçindirmeliydi. TSK’dan ayrıldığından düzenli bir geliri yoktu. Bu nedenle Avustralya sefaretinde bulduğu iş kendisi ve o sırada eşi ile iki çocuğu (şu an 3 çocuğu var) için bir can simidi gibi olmuştu. Doktorasını, “Enformasyon Teknolojilerinin Uluslararası Antlaşmaların Doğrulanmasında Rolü” üzerine yaptı.
2003’de Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı’na getirildi. Parlak bir grafik aslında Fidan için artık ‘Himalayalara’ tırmanışın ilk adımları gibiydi. Fidan’ın TİKA başkanlığında Türkiye, OECD ‘donör’ (yardım eden ülke) özelliğini aldı. Kasım 2007’de dış politika ve güvenlik konularından sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapan Fidan, özellikle dönemin Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ile ortak işlere imza attı.

Şerpa olarak ön plana çıktı

Hakan Fidan’ın ismi Nepal’de Himalayalar’a çıkanlara rehberlik edenlere verilen isimden gelen ‘Şerpa’ olarak son günlerde sıkça anılıyordu. Çünkü, son olarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki ‘guvernör’ sıfatı ile Başbakan Erdoğan ve Türk heyetine, Washington’daki geçen haftaki zirvede ‘Nükleer Şerpa’ vazifesini yerine getirdi. Aslında Fidan’ın hikayesine bakınca kendine hayatında, kendi Himalayalar’ına tırmanışında nasıl başarılı bir ‘Şerpa’lık yaptığı ortaya çıkıyor.

Ahmet Yesevi’nin mütevelli heyetinde

2008’de Kasım’da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu üyesi olan Fidan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyetinin de üyesi. Her fırsatta kitap okuyan, film izlemeyi çok seven Fidan, uluslararası akademik makaleleri de takip ediyor. Uzun süredir kritik bazı bakanlıkların Fidan’ı kendilerini müsteşar olarak istemelerine karşı, Erdoğan’ın neden hayır dediği de son atama ile belli oldu.

MİT ve asker tanıyor

MİT ve askerlerle dünyanın sorunlu bölgelerinde birlikte çalışan Fidan, Güvenlik İşleri de kendine bağlı olduğundan terörizmle mücadele konularında uzmanlaştı. Başbakanın Özel Temsilcisi olarak Gazze, İran’ın Batı ile müzakereleri ve Suriye’de müzakereler üzerine tecrübe kazandı. Bölgede kritik yerel aktörlerden dünya liderlerine dek özel bir ilişki ağı kurdu. Bir ara adının Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği için bile geçtiği konuşuldu.


hürriyet