Antalya'da düzenlenen 6. Geleneksel Kepez Yağlı Güreşleri'nde pehlivanlar, bu yıl hayatını kaybeden Başpehlivan Cengiz Elbeye'nin dev posteriyle sahaya çıktılar.

Kepez Belediyesi tarafından düzenlenen ve dün minik boyların güreşleriyle başlayan 6. Geleneksel Kepez Yağlı Güreşleri, Hasan Doğan Stadı'nda bugün yapılan müsabakalarla devam etti.

Bu yılki güreşlerde, hayatını kaybeden Başpehlivan Cengiz Elbeye de anıldı. Güreşler öncesi pehlivanlar, üzerinde Cengiz Elbeye'nin fotoğrafının yer aldığı dev posterle sahaya çıktılar. Anma töreninde Cengiz Elbeye'nin hayatı anlatıldı ve dua okundu. Törene Elbeye'nin eşi Havva ve çocukları Bilgehan ile Cengizhan Elbeye de katıldı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırkpınar'dan sonra Türkiye'nin en büyük güreşini Kepez'de gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını ve bunun gururunu yaşadıklarını söyledi.

Önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarının vurgulayan Tütüncü, “Bizler güreşi sadece sportif amaçlı yapmıyoruz. Sporun birleştiriciliği var. Bu anlamda güreşin birlik ve beraberliğimize de katkı sağladığını düşünüyorum. Aynı zamanda ata sporumuz bir takım güzellikleri de sporculara ve izleyenlere sunuyor” dedi.
Vefat eden çok önemli pehlivanlar olduğunu dile getiren Tütüncü, bu yıl hayatını kaybeden Cengiz Elbeye'yi 6. Geleneksel Kepez Yağlı Güreşleri'nde andıklarını ve büyük bir gurur yaşadıklarını kaydetti.

Tütüncü, sözlerine şöyle devam etti: “Gerek Cengiz Elbeye'nin, gerekse daha önce rahmete giden pehlivanlarımızın hatıralarını yaşatmak için belediyemiz çalışma yapmaktadır. İstiyoruz ki bunların isimleri bizim gönüllerimizde yaşasın ve bundan sonraki süreçte de yine aynı şekilde bu topraklardan güreş sporuna katkı sağlayan, ismini güreş sporunun tarihine altın harflerle yazdıran nice büyükler yetişsin. Bugün bu sahada güreşen pehlivanlar da tıpkı Cengiz Elbeye gibi, Recep Gürbüz gibi büyük pehlivanlar olsun istiyoruz. Bunlar bizim samimi gayretlerimiz, bu gayretler çerçevesinde çalışmalarımıza yön vereceğiz.”
Başpehlivan Mehmet Yeşilyeşil ise Cengiz Elbeye'yi güzel bir organizasyonda, başpehlivanlar ve seyircilerle birlikte andıklarını söyledi. Amaçlarının güzel güreşler çıkarıp, Elbeye'nin ruhuna göndermek olduğunu belirten Yeşilyeşil, “İnşallah başarılı güreşler yaparız. Yeni sezonumuz da hayırlı, uğurlu olsun. Umarım sezon bizim için güzel geçer ve Kırkpınar'da da altın kemeri yine Antalya'ya getiririz” dedi.

Bugün yapılacak mücadelelerin ardından güreşler, başpehlivanların müsabakalarıyla sona erecek. Güreşlere yaklaşık 650 pehlivanın katıldığı belirtildi.

Hürriyet