Rize İdare Mahkemesi, il merkezindeki Ambarlık Regulatörü ve HES projesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yaklaşık bir yıl içinde bölgede 26 proje için yürütmeyi durdurma veya iptal kararı çıktı.

Rize İdare Mahkemesi, il merkezindeki Ambarlık Regülatörü ve HES Projesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan, yaptığı yazılı açıklamada, yurt genelinde, özellikle de Doğu Karadeniz'de yapımı planlanan 1700 hidroelektrik santral (HES) projeleri ile ilgili demokratik ve hukuksal mücadelelerini sürdürdüklerini belirtti.

HES projelerine karşı yöre insanlarıyla birlikte açtıkları davalarda birçok yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verildiğini ifade eden Şan, buna karşın HES yapımcı firmalarının yargı kararlarını hiçe sayarak çalışmalarına devam ettiğini ileri sürdü.

-26 PROJE İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA VEYA İPTAL KARARI VERİLDİ-

Yaklaşık bir yıl önce Rize kent merkezi ile 10 belediye ve 26 köyü kapsayan, yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Andon İçme Suyu Tesisleri'nin de bulunduğu Salarha Vadisi'nde yapımı planlanan Ambarlık Regülatörleri ve HES projesi için Çevre ve Orman Bakanlığınca verilen ''ÇED gerekli değildir'' kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması amacıyla Rize İdare Mahkemesi'nde dava açtıklarını ifade eden Ömer Şan, şunları kaydetti:

''Mahkeme, davada sürecin devam etmesi halinde telafisi imkansız sonuçların doğabileceği gerekçesiyle yürütmenin durdurulması yönünde karar verdi. Bu kararla birlikte HES projeleri hakkında mahkemelerce verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararları 26'ya ulaşmış oldu. Bölgemizin bütün vadilerinde akan derelerimiz üzerinde yapımı planlanan HES projelerinin, doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar verdiği gerçeği bilimsel raporlarla ve yargı kararlarıyla defalarca kanıtlanmıştır. Bu gerçeğin Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile diğer yetkililer tarafından da kabul edilmesi gerekir. Bu nedenle HES projelerine ilişkin gerekli önlemlerin alınması ve projelerin bir an önce durdurulması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.''

kaynak: Haber7