İşçiler Meydanda Toplanıyor1 Mayıs Kutlamalarına Açılan Taksim'de Bbugün Sabah Saatlerinde İlk Gelen İzmirli Tekel İşçileri Oldu.

TAKSİME GELEN İLK TEKELK İŞÇİLERİ OLDU

1977 kanlı 1 Mayıs olarından sonra, 1 Mayıs kutlamalarına açılan Taksim'de bugün sabah saatlerinde ilk gelen İzmirli Tekel işçileri oldu. Yaklaşık 50 Tekel işçisi, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. "Hamdullah Uysal ölümsüzdür. Tekel işçileri" yazılı pankart açan yaklaşık işçiler anıta karanfiller bıraktıktan sonra işçiler Şişli'deki DİSK Genel Merkezi'ne hareket etti. İşçilerin "Direnişimizin 138'inci günü" yazılı dövizler taşıdığı ve slogan attığı görüldü. Bu arada, İstanbul dışından otobüslerle gelen sendika üyeleri saat 05.00'den itibaren, DİSK Genel Merkezi önünde toplanmaya başladı. Taksim Meydanı'na çıkan yollar, saat 02.00'de araç trafiğine kapatıldı. Kutlamalarda görevli 22 bin 361 polis de Taksim ve çevresinde yerlerini aldı.

DİSK MEYDANA YÜRÜYOR
Disk Genel Merkezi'nde toplanan gruplar, 32 yıl aradan sonra Taksim Meydanı'nda yapılacak ''1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'' kutlamalarına katılmak üzere yürüyüşe geçti. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile konfederasyon yöneticileri ve Tarık Akan, Rutkay Aziz, Genco Erkal, Eşber Yağmurdereli, Halil Ergün ve Cem Özer'in de aralarında bulunduğu sanatçılar, kortejin başında yer aldı. Yürüyüşe başlamadan önce gazetecilere açıklama yapan Çelebi, 1 Mayıs'ı kutlamanın sevincini yaşadıklarını ifade ederek, ancak bir burukluk içinde olduklarını da kaydetti. Çelebi, bugün yaşamını yitiren şehit askerlere bir kez daha rahmet dilediğini belirterek, yaralananlara da geçmiş olsun dileklerini iletti.
Süleyman Çelebi, şunları kaydetti:

''Bu burukluk olmasaydı daha iyiydi ama barışın simgesi, örgütlü gücün ve demokrasi gücünün bütünlüğünde verilecek mücadelededir. Bu ne kadar örgütlü olursa, gücümüz ne kadar büyürse o kadar örgütlü gücümüzle biz bu sorunu aşarız, demokrasi sorununu aşarız. Barışı böyle egemen kılarız. Bugün hep beraber halaylarımızla, coşkumuzla 1 Mayıs alanında bunları haykıracağız. İşçi sınıfına yönelik saldırıları ve önümüzdeki engellerin kaldırılması mücadelesini, şiarını bugün Taksim'de başlatacağız. Şairin dediği gibi 'Güzel günler göreceğiz çocuklar'. Güzel günleri, bugün bir kez daha Taksim'de göreceğiz ve umutlarını yitirenleri, umutsuz kalanların coşkusu, yeniden herkese, Türkiye'ye moral verecek. Bu moral ve cesaretimizle bu engelleri aşacağız.''

32 YIL SONRA TAKSİMDE İLK HALAY
32 yıl aradan sonra sendikalara bağlı işçiler Taksim Meydanı'na buluşma noktalarından gelmeye başladı. Meydandaki hazırlıklar sabahın erken saaatlerinde başladı. Meydana erken saatlerde gelen işçiler ise 32 yıl aradan sonra Taksim'de olmanın sevinci içinde bu anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çektirdiler. Bazı işçiler ise kutlamalara erken başlayıp halay çekti. Mehmet Özkardeş 1 Mayıs'ı kutlamak için KKTC'den geldiğini söyleyerek 1 Mayıs'ın demokrasi, eşitlik ve kardeşlik çevresinde kutlanmasına dikkat çekti. Özkardeş 1 Mayıs'ı 32 yıl aradan sonra Taksim'de kutlamanın oldukça heyecen verici olduğunu söyledi

UZMANLAR BOMBA ARADI
Sabahın erken saatlerinde polis ekipleri ellerindeki dedektörlerle meydanda karış karış arama yaptı. Bu arada polis arama noktarındaki polislerin sayısı, alınan sıkı güvenlik tedbirleri dikkat çekti.

TEM'DE TRAFİK
İstanbul'a diğer illerden ve anadolu yakasından gelen sendika otobüsleri TEM Otoyolu Kavacık mevkiinde bir sürprizle karşılaştı. Polisin, 1 Mayıs nedeniyle trafiği FSM köprüsü istikametinde tek şeride indirmesi nedeniyle metrelerce uzanan bir trafik oluştu.

1 MAYIS'A SANATÇI DESTEĞİ
1 Mayıs kutlamaları için Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şişli Meydanı'ndan Taksim'e doğru yürüyüşe başladı. Grubun en önünde sendika başkanları ile sanatçılar yer aldı. Yürüyüşe katılanlar arasında Halil Ergün ve Cem Özer de vardı. Sabah erken saatlerden itibaren Şişli Meydanı'nda toplanan gruplar, Halaskargazi ve Cumhuriyet Caddeleri istikametinden Taksim Meydanı'na girecek.

CHP'LİLER KOL KOLA YÜRÜDÜ
İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in de aralarında bulunduğu bir grup CHP'li sendikalcılarla birlikte yürümek için güvenlik noktasına geldi. Kol kola giren CHP'liler, Taksim'den Tarlabaşı'na kadar yürüdü. Güvenlik noktalarının önünde toplanmaya başlayan Türk-İş ve Kamu Sen'e bağlı gruplar da sloganlar atarak kalabalığın daha da artmasını bekledi. Daha sonra Tarlabaşı'nda yer alan kontrol noktalarından geçen gruplar, pankart ve sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'na girmeye başladı.

1 MAYIS KUTLAMALARI
Taksim alınına girecek Hakiş, Türkiş, TESK, DİSK, Kamusen, Memursen kortejleri ayrı ayrı noktalardan yer alacaklar. Alanın ortasından Türkiş ve Kamusen The Marmara Otel'in olduğu yerde Hakiş ve Memursen korteji bulunacak.Taksim alınına ellerinde Deniz Gezmiş bayraklarıyla giren 68'liler Vakfı, KESK'in olduğu alana girince, birkaç defa bulunduğu alanı boşaltması için uyarı aldı. (Anadolu Ajansı)