GELİŞEN teknoloji ile yayın şekilleri çeşitlenen radyo ve televizyonlar için yeni düzenleme getiriliyor.

GELİŞEN teknoloji ile yayın şekilleri çeşitlenen radyo ve televizyonlar için yeni düzenleme getiriliyor. RTÜK Yasası’nın, internet ve farklı tekniklerle yapılan yayıncılığı da kapsayacak şekilde genişletilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu

Tasarı, hangi teknikle yapılırsa yapılsın her türlü radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini RTÜK’ün denetimine sokuyor. RTÜK’ün görev alanına, yeni yayın biçimlerinden, “Video on demond”, internet, interaktif ve IP TV yayınları da” girecek.

EMEKLİLİK SORUNUNA ÇÖZÜM

Bu arada, yayın merkezi Türkiye'de, yönetimi yurtdışında ya da tersi durumda olan kuruluşların da RTÜK’ün yetki kapsamında bulunması düzenleniyor.

Sakıncalı hallerde Başbakan’da bulunan yayın durdurma yetkisini RTÜK’e veren taslak metinde değişiklik yapılarak mevcut hüküm korundu.

Tasarı ile RTÜK Başkanı ve üyelerinin emeklilik sorunu da çözülüyor. Yapılan düzenlemeyle, Başkan Bakan müsteşarı, üyeler de müsteşar yardımcıları gibi emekli olabilecek. Bu uygulamının emeklilik sırasında maaşların büyük oranda düşmesini engellemesi hedefleniyor.

kaynak: Haber7