Aylar sonra Genelkurmay'da yapılan ilk toplantıda eleştirilere cevap verildi ve yenilikler açıklandı.


TSK karakollara düzenlenen saldırılarla ilgili eleştirileri "Karakolların yetersiz olduğu değerlendirmeleri gerçeği yansıtmamaktadır" diye yanıtladı

En son 22 Ocak'ta yapılan basın bilgilendirme toplantısının ardından dün
Genelkurmay
'da toplantı düzenlendi.

Kameraların karşısına yine İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak çıktı.

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, karargahta düzenlediği basın toplantısında
Jandarma karakollarının, Türkiye
'nin diğer bölgelerinde olduğu gibi, iç güvenlik harekat bölgesinde de halkın güvenliğini sağlamaya yönelik kurulduğunu söyledi.
TSK tarafından bu karakolların fiziki olarak geliştirilmesi, bazı karakolların yerlerinin değiştirilmesi veya kaldırılmasının, personel, araç,
silah
ve teçhizat ihtiyaçlarının devamlı olarak sorgulandığını ve gerekli tedbirlerin alındığını vurgulayan Tuğgeneral Gürak, şunları kaydetti:

"Karakollarımızdaki araç, teçhizat, personel durumu; karakolun bulunduğu yer, tehdit durumu ve diğer faktörler dikkate alınarak yapılan analizlere göre belirlenmektedir. Bu yaklaşımdan hareketle; zaman zaman karakolların silah, teçhizat ve imkanları açısından yetersiz oldukları şeklinde yapılan değerlendirmeler, tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır."

İnşaatlar devam ediyor
"İç güvenlik harekat bölgesinde, halen 134 karakol ile 459 kilometre yolun inşaatı devam etmekte, 61 karakol ve 137 kilometre yolla ilgili ihale çalışmaları da sürmektedir" diyen Tuğgeneral Gürak, karakolların 169'unun TOKİ tarafından 26'sının ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından inşa edildiğini söyledi.

Jandarma Genel Komutanlığı istihkam iş gücü kullanılarak da ulaşımı zorve emniyet sorunu yaşanan bölgelerde yer alan dört karakolun inşaatının tamamlandığını belirten Tuğgeneral Gürak, Aktütün
Jandarma Tabur Komutanlığı ve Ketina JandarmaSınır
Takım Komutanlığı inşaatlarının Haziran 2010 tarihinde tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Tuğgeneral Gürak, "Yeni inşa edilen karakolların dış cephe ve çatılarında, roket ve havan atışlarına karşı taş ve güçlendirilmiş betonarme duvar ile yanmaya karşı dayanıklı yapı elemanları kullanılmaktadır" dedi.

PERSONEL SAYISI ARTIRILDI
Sınırda yapılan yol çalışmaları, hudut kulelerindeki yenilemeler ve yeni karakol binalarının fotoğraflarını da basına dağıtan Gürak, içgüvenlik harekat bölgesindeki karakollardaki rütbeli personel sayısının sonyıllarda önemli oranda arttırıldığını söyledi. İç güvenlik harekatının yürütüldüğü bölgede, bin 68
jandarma
karakolu ile 258 hudut karakolu olmak üzere toplam bin 326 karakol bulunduğunu bildiren Tuğgeneral Gürak, yeni karakolların inşası ve fiziki durumlarının iyileştirilmesi konusunda bilgi verdi.

Tuğgeneral Gürak, hudut kuleleri ile yolların da terörist saldırılara karşı güçlendirildiğini açıkladı. Gürak son günlerde artan terörist saldırıların nedenini ise örgütün, muhatap bulmak, kaçışları ve dağılmayı önlemek için gerçekleştirdiğini söyledi.

'Dağlıca'da gece boyunca çatışma yaşanmadı'
TuĞgeneral Gürak, 22 Ocak'-tan itibaren meydana gelen olaylarda; 25 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu, 39 güvenlik görevlisinin yaralandığını belirterek, "Yaşanan tüm bu olaylarda şehit olan personelimize ve vatandaşlarımıza tekrar Allah'tan rahmet, aileleri başta olmak üzere Türk Milletine başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz" dedi.

Yüksekova'nın
Irak sınırı dağlık arazi kesiminde 7 Mayıs'ta güvenlik kuvvetlerince bir grup teröristle temas sağlandığını ve çıkan çatışmada iki personelin şehit olduğunu hatırlatan Gürak, çatışmada 5 bölücü terör
örgütü mensubunun da öldürüldüğünü söyledi.

Tuğgeneral Gürak, "Bu olayla ilgili olarak, bazı basın ve yayın organlarında Dağlıca Üs Bölgesi'ne silahlı
saldırı
olduğu, gece boyu çatışmalar yaşandığı şeklinde verilen haberler asılsız olup, konuya ilişkin aynı gün tarafımızdan gerekli açıklama yapılmıştır" dedi.

kaynak: (Vatan)