Kırım Türklerinin, katliama dönüşen sürgünlerinin 66. yılı İzmir Kırım Derneği'nin düzenlediği konferansta anıldı.

Kırımlıların dertlerini ve acı anılarını paylaştığı etkinliğe katılan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öner ve Bilkent Üniversitesi, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Kırımlı, sürgün yıllarında Kırımlı Tatarlara reva görülen mezalimi anlatarak, bu acı günleri tekrar tekrar yaşadılar. Dernek Başkanı Erdim Boray, hayatta kalan her Kırımlı'nın tüm arzularının ana vatanlarına dönerek özgürce yaşamak olduğunu söyledi.

Toplantı sürgünde ölen Kırım Tatar Türklerine saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kırım Tatarları'nın milli marşlarının okunması ve Türk-Kırım Tatarları Derneği Başkanı'nın şiir okumasıyla başladı. Kırım Sürgünü'nün belgeseli konuklara izletildi.

Prof. Dr. Mustafa Öner, "18 Mayıs 1944 tarihinde Komünist Parti 194 bin Kırım halkını sürmüştür. Sürgün esnasında pasaportlar toplanıp insanların eline bir çeşit form verildi. Bu formun üzerinde 1937 yılı yazıyordu. Yani sürgünden 7 yıl önce de böyle bir düşünce hakimdi. 1938 Stalin zulmünün başlangıç tarihidir. Bu sürgünde halkın yüzde 92'si açlıktan, yoksulluktan ve sefalet yüzünden ölmüştür. Bugün hala sürgün çeşitli bölgelerde kınanmaya devam ediyor." diye konuştu.

Doç. Dr. Hakan Kırımlı ise 1993 yılında gittiği Kırım'daki anılarını anlatarak söze başladı. Doç. Dr. Kırımlı 20'inci yüzyılda en büyük caninin Stalin olduğunu ve 30 milyona yakın kişiyi kurban ettiğini savundu. Doç. Dr. Kırımlı "Kırım Tatarları 1783'ten beri Rusya tarafından temizlenmeye çalışıldı. Rusya ilk başlarda Kırımları sürmek için çok uğraştı ancak teknik yetersizlik yüzünden başaramadı. 1956 yılından sonra Kırım Tatarları arasında emsali görülmemiş hareket ortaya çıktı," dedi.

Konferans konuşmacılara plaket taktimi ardından Asuman Ertekin ve Ayşe Deniz Çebi Kırım'ın ağıt yılları sunumlarıyla son buldu.

kaynak: Haber7