"Hocaefendiyi uzaktan bile tanısanız bu cevaba benim gibi siz de şaşırmazdınız: Çünkü hocaefendi 'âkil insandır' " diyen M. Cebrail Altındağ, Gülen'in röportajını bakın nasıl yorumladı.


Kısa bir süre önce Fethullah Gülen Hocaefendi'yi ziyaret ettiğini söyleyen Haber 7'nin uzaklardan mektuplar köşesi yazarlarından M. Cebrail Altındağ, Gülen'in The Wall Street Journal gazetesine yaptığı demeç hakkındaki görüşlerini şöyle açıkladı:
"Önce neler oldu ve Hocaefendi neler dedi beraberce hatırlayalım:
ABD’nin en etkin gazetelerinden The Wall Street Journal (WSJ), “Gülen Hareketi” konusunda bir değerlendirme yazısı yayınlamak üzere 1 ay kadar önce Hocaefendi’ye yazılı sorular sordu ve Hocaefendi de yazılı olarak bu soruları cevapladı. Bu röportaj, Hocaefendi tarafından uzun yıllardır hiç bir gazeteye röportaj vermediği için de ayrı bir öneme sahipti.
Yazılı ve görüntülü basından, ayrıca röportajı (gerçi tam bir röportaja da benzemiyor. Maalesef konular başka mecralara çekilmiş ve genelde muhabir Joe Laura kendi görüşlerini yazmış) gerçekleştiren WSJ gazetesinden takip ettiğim kadarıyla olay şöyle olmuş:
WSJ muhabiri, gazetede çıkacak röportaj için bir kaç kare fotoğraf ihtiyacı olduğundan Hocaefendi’yi ziyaret etti. Bu sırada, İsrail askerlerinin yaptığı gemi baskınıyla ilgili Hocaefendi’nin görüşlerine de sordu.
Hocaefendi de, gördüğü şeylerin yakışıksız olduğunu söyledi.
Organizatörlerin yardım götürmeden önce İsrail ile mutabakata yönelik girişimde bulunmaları gerektiğini vurguladı.
Bu kanlı saldırı sonrası yapılması gerekenin, akl-ı selimle hareket etmek ve Birleşmiş Milletler'in desteği ile sorunu çözme yoluna gitmek gerekliliğini ifade etti.
Anladığım kadarı ile; -bir sonuç çıkma ihtimali olmasa bile- Hocaefendi yapılması gereken herşeyin yapılmasının öncelikli olduğuna değindi. Karşı tarafa bir koz vermemenin en doğrusu olduğunu vurguladı. Müdahale biçiminin çok çirkin olduğunu; uluslararası sularda zorbalıkla, sivillere güç kullanmanın kabul edilebilir olmadığını söyledi. Öte yandan haklı iken haksız konuma düşmemek gerektiğinin altını çizdi.
SUFİ GELENEK VE AKL-I SELİM
Hocaefendiyi uzaktan bile tanısanız bu cevaba benim gibi siz de şaşırmazdınız: Çünkü hocaefendi “âkil insandır”. Dünyanın sulh içinde olması için ömrünü feda etmiş nadir insanlardan biridir. Her adımında, büyük resmi asla ihmal etmemiş ve dengeleri davası için hep gözetmiştir. Her zaman akl-ı selimle davranmış ve kitlelere kavgayı değil, itidali, sabrı, barışı ve sevgiyi salık vermiştir. Savaşı, kavgayı müslümanlıkla özdeşleştirmek için yıllarca planlar kurmuş karanlık güçlerin oyunlarını bozmuştur. Bu kirli oyuna gelen müslümanlara da bu yolun doğru olmadığını tüm hayatı boyunca dosdoğru – dimdik yaşayışı ve asla değişmeyen çizgisiyle göstermiştir. Kimsenin burnunu kanatmaya ve kimsenin burnunun kanamasına asla razı olmamıştır, olmayacaktır…
Sufi geleneğin yaşayan en güzel temsilcilerinden biri olan muhterem Hocaefendi’nin eylemlerini ve söylemlerini bu bilgiler ışığında değerlendirmenizi rica ediyorum. Hocaefendi’nin, zulme başkaldıran bu kutlu geminin masum insanlarına karşıymış gibi gösterilmeye çalışılması insafsızlık olur. Sadece bu işin sonuçlarının iyi hesap edilmesi gerekliliğine, yeni bir savaş ortamının aleyhimize olma ihtimaline ve ülkemizin büyük ufkunun daraltılması olasılığına karşı bir tedbirdir bu çıkış.
BÜYÜK DÜŞÜNEBİLMEK
Şunu da söylemeden geçemeyeceğim:
Hocaefendi; Türkiye’yi sadece bir Ortadoğu ülkesi olarak görmek istemiyor. Dünyanın her yerine uzanmış, devletler muvazenesinde en önemli ülke olma ağırlığında ve Doğu ile Batı arasında köprü misyonunda olmasını istiyor. Bu büyük davadan uzaklaşıp, Ortadoğu dünyasına hapsolmasına geniş gönlü ve ufku razı olmuyor.
Ayrıca, bu olaydaki yangına körükle gitmek, bazı batılı ülkeler başta olmak üzere, İslamın imajını dünyaya çok kötü takdim edenlerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değildir. Olayı soğuk kanlılıkla ele almamak ve radikalce davranmak, “bakın Türkiye de, aynı İran, Hamas vb. gibi yüzde yüz onlarla aynı fikir ve eylemde ve onlarla aynı safta” demek için fırsat kollayanlara kapı aralamaktır.
Bu kadar hayalleri, hedefleri ve sinesi geniş bir insanın, ülkemizi, insanımızı ve müslümanları; haklı iken haksız konuma; düşürmesi düşünülemezdi. İşte tam bu yüzden Hocaefendi, bütün bu yanlış anlaşılmalara ve yanlış olabilecek gidişata “dur” demek için böyle bir açıklamayı yapmıştır. Ben acizane böyle düşünüyorum...

kaynak: Haber7