Şırnak'ın Silopi İlçesi’nde KESK bileşenleri açtıkları çadırda kamoyunda ‘taş atan çocuklar' olarak adlandırılan ve tutuklu bulunan çocuklar için 1 günlük açlık grevi yaptı.
Silopi'de KESK öncülüğünde tutuklu çocuklara destek verilmesi için Sanat Sokağı'nda kurulan çadırda 1 günlük açlık grevi yapıldı. Eğitim- Sen yöneticilerinden Hüseyin Timur, çocukların hedef tahtası olmaya devam ettiğini öne sürüldü. Çocukların Terörle Mücadele Kanunu mağduru olduğunu savunan Timur, sayıları 4 bine yaklaşan çocukların hâlâ cezaevlerinde tutuklu bulunduğunu veya yargı süreçlerinin devam ettiğini belirterek şöyle dedi:
“Hem de her biri yaşlarının 2-3 katı kadar ceza istemiyle yargılanıyor. Üstelik her geçen gün çocuklarımızın tutuklanmaları bir yana cenazelerini kaldırmaya devam ediyoruz. Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Oğuzcan Akyürek ve dört yüze yakın çocuğumuzu toprağa verirken, iktidardan hiçbir sesin çıkmadığını da biliyoruz. Tutuklamalar size yetmedi, çocuklarımızın ölümlerini de izliyorsunuz. Şimdi soruyoruz: Bu mu sizin adalet anlayışınız? Şimdi iktidarının çocuklar için adalet çağrısında bulunan demokratik kesimleri susturmak ve Kürt halkına bahşetmek amacıyla hazırladığı taslağın dün itibariyle Başkanlığı'na gönderildiğini biliyoruz. Önümüzdeki hafta Meclis gündemine gelmesi konusunda çalıştıklarını belirten iktidar, hazırladığı taslakla çocuklarımızı mağdur etmeye devam etmektedir. Daha önceki cezalarda indirim, çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmaları ve koşullu salıverilme gibi değişiklikleri içeren taslağın yetersiz olduğunu bir kez daha söylüyoruz. Evet, bazı çocuklarımız serbest kalabilir ancak bizler tamamının serbest bırakılmasını istiyoruz.”


yorumLa.net