Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''İlk defa pilotsuz uçaklar yaptık. Küçük boyda olanlar tamamen yerli malı. Bunun 100'den fazlası göklerde. Ama nedense herkes Heronu söylüyor'' dedi.


Gönül, Erzurum Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Türkiye Buluşmaları'' toplantısında, AK Parti hükümetinin çok başarılı çalışmalar yaptığını söyledi.
AK Parti'nin kurulduğu dönemlerde herkesin 'bu parti yüzde 4 oy alabilir' dediğini, ancak iktidar olduklarını ifade eden Gönül, ''En çok oy alabileceklerini tahmin ettikleri dönemlerde erken seçim yaptılar ve en düşük oyu aldılar'' dedi.
Bakanlıklar olarak çok başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade eden Gönül, şunları kaydetti:
''Tarihimizde ilk defa piyade tüfeği yapıyoruz. Şimdiyi kadar Amerikan, Alman malı tüfek kullanan piyademiz ilk defa yerli tüfek kullanacak. Makine kimya tüfeği, yani makine kimyanın tüfeğini yapıyoruz. İlk defa havadan taşınabilen obüs yapıyoruz. Bunlar helikopterle taşınabilen obüsler. İlk defa 40 kilometre menzilli obüsler yaptık. Bunlardan dünyada daha iyisi yok. Kendisi hareket edebiliyor, motoru var. Mermileri attıktan sonra vurulmasın diye radardan yeri hemen değiştirilebiliyor. İlk defa harp gemisi yapıyoruz. 100 metre boyunda. Arama kurtarma gemileri, karakol gemileri yapıyoruz. Bunlar harp gemileri üzeri silahla donatılmış. İlk defa pilotsuz uçaklar yaptık. Küçük boyda olanları tamamen yerli malı. Bunun 100'den fazlası göklerde. Ama nedense herkes Heronu söylüyor. Oysa bizim tamamen yerli malı olan uçaklarımızın 100'den fazlası şu an göklerde.''
Sağlık alanından yapılan çalışmalara da değinen Gönül, sağlık alanında inkılapların yapıldığını belirterek, Türkiye'de hastanelerin birleştirildiğini, ilaç ve doktor konusunun çözüldüğünü söyledi.
Anayasa değişiklik paketine de değinen Gönül, şöyle devam etti:
''Biliyorsunuz bir referandum süreci var. Bu süreç, devletin daha iyi idare edilebilmesi için, halka daha iyi hizmet verebilmesi için, onlarca yıl birikmiş meselelerin çözülmesi ve bu çözümde de halka gidilmesi anlamına gelmektedir. Üçlü kuvvetler ayrımı, yani yasama, yürütme ve yargıyı teşkil eden halktır ve buna yeniden şekil verecek olan yine halktır diyoruz ve referanduma gidiyoruz. Bu konuda eminim ki herkes doğru karar verecektir ve başarılı çalışmalar alınacaktır.''
-AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KAPUSUZ-
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da Türkiye Buluşmaları toplantıları ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bütün bakanların farklı il ve ilçeleri dolaştığını ve Türkiye'nin ikinci kez tarandığını ifade etti.
Ülkenin gündeminin sürekli değiştiğini ve bunu takip etmenin mümkün olmadığını söyleyen Kapusuz, şunları kaydetti:
''Dünya çok hızlı değişiyor ve iletişim, teknoloji sürekli gelişiyor. Nerede ne oluyor hemen haberdar oluyoruz. Hızla değişen şartlar karşısında bugün ana muhalefet partisi genel başkanı, Başbakanımıza hitap ederken, kendi aklınca bir tahrifat içine giriyor, 'Recep Bey' diyor. Ama ben buradan, Erzurum'da Kemal Efendiye bir çağrıda bulunmak istiyorum. Ey Kemal Efendi üslubun senin tarzınla aynıdır. Saygı gösterirsen, saygı görürsün. İşe yeni başladın biraz acemisin, konuşup üzerine çok gelmeyeceğiz. Kemal Efendi bizi iyi dinlesin, biraz da dikkatli olsun.''
Kapusuz, ülkenin her zamankinden daha fazla birliğe ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu, bunun da herkes tarafından çok iyi bilinmesi gerektiğini belirtti.
Türkiye'nin her alanda önemli mesafe katettiğine dikkat çeken Kapusuz, ''Düne kadar Türkiye'yi herkes kendi çıkmaz sokağı gibi görüyor, üç tarafı denizlerle kapalı, dört tarafı düşmanlarla çevrili ülke kabul ediyordu. Ama bugün Türkiye büyük mesafe katetti. Önemli çalışmalara imza attık'' diye konuştu.
Daha sonra Bakan Vecdi Gönül, Palandöken Dağı'ndaki Palan Otel'de aile dostları Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. İclal Güzel'in oğlu Serdar Güzel'in düğününe katıldı.

kaynak: Haber7