Gırtlak kanseri nedeniyle konuşma güçlüğü çeken SABAH yazarı Savaş Ay, Bakırköy Araştırma Hastanesi'nde başarılı bir ameliyat geçirdi. Savaş Ay, ameliyatını, hastanede geçen günlerini ve izlenimlerini yazdı
Ameliyat için bayılttılar, boğazımda koca bir delikle uyandım. Niye mi? Ha ha haaa!.. Yahu bu yaştan sonra suçiçeği çıkaracak, kabakulak olacak halim yok ya. Kallavi bir meret hastalık gelip 'yeniden' yakama yapıştı. 12 yıl önce gırtlağıma çat kapı dalıp, ışın tedavisi marifetiyle kovulmuş davetsiz konuk 'kanser efendi' bu defa nüks yoluyla 'bacadan' duhul oldu hayatıma. Aslında bu "bacadan" lafı timsali söz olmanın ötesinde bir gerçeğe denk düşüyor. Çünkü havalandırma (soluk) borum, yani bedenimin "bacası" tümör tümör tıkanıyor sayesinde. Mutat pazartesi sendromunuza bir limon da ben sıkmak istemem ama hiç olmazsa girizgâhta kısaca anlatmalıyım; "yar bana n'oldu?" "Kanserim" demekten çekinen, telaffuzundan bile şallak mallak olan gruptan değilim şükür. Aksine bonkörce kullanıyorum bu sözcüğü. Ağırlığı azalıyor, rutinleşiyor, moralimin kale duvarlarına koçbaşları gibi pat küt vuramıyor böylelikle. Sadede geleyim. Anadolu ücralarına son çıktığım iş gezisinde 2 kez Şanlıurfa, 1 defa da Gaziantep'te hastanelik olmuş buldum kendimi. Gırtlağımda büyüyen tümör, hava pasajını öylesine daraltmış ki, doktorumun tabiriyle, "Sanki su altına çömüp pipetle nefes almışım uzun süre." İşte o Anadolu hastanelerinde, kortizonlu iğneler vurulup, oksijen maskeleriyle durumu idare etmişim güya. Ne zamanki İstanbul'a dönüp bir gece ansızın tık nefes kaldım, komşu Hasan'ın son dakikada Taksim Acil'e yetiştirmesiyle gerçekten direkten dönüverdim. Ertesi gün insan doğru dürüst bir girişimde bulunur, uzman heyetlere görünür değil mi? Nerede bende o akıl? Gazetede, toplantı masasının kıyısındayım yine. Rastlantı bu ya, sağlık editörümüz Esra Tüzün yanımdaki sandalyede oturuyor ve sitem- endişe karışık bir halde yüzüme bakıp tatlı sert zılgıt atıyor:

Savaş Abi rengini de, yüzünün halini de hiç beğenmiyorum. Vazgeç artık şu inadından, gel seni hem göğüsçüye hem KBB'ciye götüreyim.
- Yok gelmem. Senden korkuyorum ben.

Niye abi?
- Sen beni kestirmek istiyorsun cerrahlara çünkü.

Abi bak müthiş bir robot tekniği haberi yaptım geçen gün. Bakırköy Araştırma Hastanesi'nde Doçent Doktor Fatma Tülin Kayhan Hanım var. Da Vinci diye bir robotla yapıyor ameliyatları. Çok müthiş bir teknik. 45 defa büyütüyor görüntüyü. Hem de 3 boyutlu. Ben senin durumunu konuştum. Gırtlağını yerinde bırakarak, açacaklar nefes yollarını.

UYANDIM Kİ NE GÖREYİM

Arada Esra kardeşimle yaptığım epey uzun pazarlıklar var, onları geçiyor sadede geliyorum. Ameliyatı kabul ettim, inat "şifremi" kırması için robot Da Vinci'ye "olur" dedim. Mavi Marmara'ya operasyon yapıldığı gün bana da malum operasyon yapıldı. Yoğun bakımda uyandığımda saatler geçmiş meğer ameliyat üzerinden. 2 saat sürmüş ama uyanıp toparlanmam daha uzun zaman almış. Bir adı da reanimasyon olan bu ünitede benim dışımda yatanların tümünün bilinci kapalı. Yattığım yerden hem kendi durumumu tartıp, ölçüp, biçiyor hem de komşu hastaları gözlüyorum. Siz şimdi "orada yattı diye yağ çekiyor" demeyin aman. Böylesi temiz, pak, tertipli, modern, ışıl ışıl bir yoğun bakım ünitesi ve çalışan kadrosu Türkiye'de kaç hastanede var merak ediyorum. Akşama doğru nakil işlemlerim başlıyor. Oradan alıp 2 kat yukarıdaki ortopedi servisine, 308 numaralı 'müstakil' odaya götürüyorlar beni.

HERKES YANINDAYDI

Savaş Ay ameliyat sonrası yoğun bakımdan çıktığında SABAH çalışanlarını başucunda buldu. Ayaklandığında da Bakırköy Araştırma Hastanesi'nin sevecen ekibiyle kendi kamerasına böyle poz verdi.

AMELİYATTAN ZAFERLE ÇIKTI
Uzun süredir ihmal edip ameliyat masasına yatmamak için direnen Savaş Ay, Sağlık Editörümüz Esra Tüzün'ün ısrarlarıyla girdiği ameliyattan zafer işaretiyle çıktı.KAYNAK : yorumla.net