Ergün: İddiacıların ekseni kaymış
Konya Akşehir ilçesinde 14. Cankurtaran Yörük Şölenleri'ne katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'de eksen kayması yaşanıyor iddiasında bulunanların, kendi eksenlerinin kaydığını ileri sürdü. MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal'ın da katıldığı şölende poşu bağlayıp, kıl çadırda ağırlanan Bakana katmer ve yayık ayranı ikram edildi. Yörük Şenliklerinin ardından Akşehir Organize Sanayi Bölgesi'nde 18 fabrikanın temel atma törenine geçen bakan, "Ortadoğu, Afrika ve Güney Amerika gibi ülkelerle ticaretimizi geliştirme çabasındayız. Bunun neresi eksen kayması? Bunu söyleyenlerin kendi eksenleri kaymış" dedi.

Bağış: Dostluk nutuklarına doyduk
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, katıldığı bir televizyon programında Türkiye'nin AB ile müzakere sürecinde dostluk nutukları dinlemek istemediklerini belirterek, "Artık biz tam üyelik tarihinin tartışıldığı platformlar istiyoruz" dedi. AB içinde bazılarının Türkiye'nin önüne "çok büyük, fakir, Müslüman" gibi engeller çıkarmak istediklerini belirten Bağış, Türkiye'nin değerlerinden taviz vermeden AB üyesi olmasını istediklerinin altını çizdi. Bağış, AB ile müzakere sürecinde bir takım sorunlar yaşandığını belirterek, "Ama Türkiye kararlıdır. AB önceliğimizdir" dedi.

Ömer Çelik: Eksen sağlamlaşıyor
AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Ömer Çelik, Türkiye'nin temel doğrultusundaki kriterin, AB çerçevesi olduğunu söyledi. Adana'da çeşitli temaslarda bulunan Çelik, şunları söyledi: "Türkiye'nin temel doğrultusunda kriter, AB çerçevesidir. Ama bunu yaparken komşularıyla sıfır sorun politikasını da yürütmektedir. 'Eksen kayması' iddiaları doğru değildir, tam tersine eksen sağlamlaşmaktadır, Türkiye AB hedefinden şaşmamaktadır. Türkiye, İran'ın diplomatik yollarla uluslararası toplumda müzakere etmesine dönük olarak Tahran anlaşmasının masada kalmasını sağlamaya çalışmıştır.''

Çelik: Türkiye arabulucu olur
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Fethiye'de düzenlenen Türkiye Buluşmaları Toplantısında "Doğu ve batı ile ekonomik, siyasi ilişkileri iyi olan Türkiye doğu ve batı arasında çok iyi ara bulucu ve köprü olur'' dedi. Türkiye'nin komşuları ile dostluk halkaları oluşturmaya çalıştığını belirten Çelik, "Biz Afrika'yı da Kafkaslar'da Kuzey ülkelerini de Pasifikler'dekileri de önemsiyoruz. Eğer bu böyle olmasaydı Türkiye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne aday olduğu zaman 193 ülkeden 151'inin oyunu alamazdı. Biz yozlaşmadan dünya ile uzlaşacağız ve uzlaşmak zorundayız" diye konuştu.


kaynğm : yorumla.net