29 Yıllık Evli Çifte 'Kardeşsiniz Şoku' 'Durun Siz Kardeşsizin Evlenemezsiniz' Repliğinin Daha İlginç Olanı Zonguldak'ta YaşandıTürk filmlerinde, tam evlenmek üzereyken, 'durun siz kardeşsizin evlenemezsiniz' repliğinin daha ilginç olanı Zonguldak'ta yaşandı. Kent merkezinde yaşayan 29 yıllık evli, 4 çocuk, 1 torun sahibi çifte, "Siz kardeşmiş siniz, evliliğiniz geçersiz?" denildi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi'nde elektrik teknikeri olarak çalışan Mehmet Uzun (44) ile Nazire Uzun (47) 29 yıl önce evlendi. Çift, bu süre zarfında 4 çocuk ve bir torun sahibi oldu. İki gün önce ise Çaycuma Aile Mahkemesi'nden gelen yazı ise Uzun ailesini şoke etti. Mahkeme'den gönderilen yazıda çiftin kardeş olduğu, bu yüzden de evliliklerinin geçersiz sayılması için dava açıldığı yazıyordu. Uzun çiftinin büyük bir şok yaşamasına neden olan olay şöyle gelişti:

Teyze çocukları olan Uzun çiftinin anneleri de ikiz kardeşti. Çaycuma Nüfus Müdürlüğü, ikiz kardeşlerin ikisinin de adını kayıtlara "Durkadın" olarak geçirdi. Böylece ikiz kardeşlerin tüm nüfus bilgileri aynı oldu. Yapılan incelemede "kayıtlara göre kardeş görünen çiftin durumunu fark eden Nüfus Müdürlüğü, Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

Başsavcılık ise Çaycuma Aile Mahkemesi'ne dava açtı. Mehmet-Nazire Uzun çiftinin Durkadın Uzun isimli annenin çocukları olduğunu öne süren başsavcılık, Medeni Kanun gereği kardeşlerin evlenmesinde yasal engel olduğunu, bu nedenle 29 yıl önce yapılan evliliğin hiç yapılmamış sayılmasını istedi. Mahkeme çağrısı karşısında şok yaşadıklarını beliren Mehmet Uzun, "Hem şaşırdık, hem de gerçekten çok üzüldük. Biz bunca yıl aynı yastığa baş koyduk. Evet anne tarafından yakın akrabalık bağı var; ama aynı annenin çocuğu olduğumuz iddiası gerçek değil. Eşimle kardeş olmadığımızı kanıtlayabilmek için yasal hakkımızı arayacağız." dedi.

(Cihan Haber Ajansı)