Dr. Korkut Uygun zarar görmüş karaciğerden yola çıkarak yapayını elde etti. Ve bu dokuları farelerde denedi. Sonuç olumlu çıktı


Kaynak : yorumla.net

- ABD'delaboratuvar ortamında karaciğer üretmeye yönelik çalışmada son aşamaya gelindi. Boston kentinde yer alan Massachusetts General Hospital hastanesinde yapılan araştırmayı Dr. Korkut Uygun başkanlığındaki ekip yürüttü. Deneyde zarar görmüş karaciğer, deterjanla yıkanarak canlı hücrelerden arındırıldı. Geriye, organın kollajen ve kan damarlarından oluşan "yapı iskeleti" kaldı. Araştırmacılar daha sonra, bu yapı iskeletine 10'ar dakika arayla toplam 4 enjeksiyonla 200 milyon sağlıklı karaciğer hücresi enjekte etti. Hücreler, yapı iskeletine yayılarak, karaciğeri oluşturdu. Organ petri kutusunda 10 gün yaşadı. Testlerde yapay karaciğerin tıpkı gerçek karaciğer gibi toksinleri parçalama yeteneğine sahip olduğunu görüldü. Araştırmacılar aynı zamanda bu yapay karaciğer dokularını bir fareye de nakletti. Bu dokuların farenin vücudunda birkaç saat boyunca normal biçimde faaliyet gösterdiği belirtildi. İlk kez laboratuvar ortamında işleyen karaciğer dokularının oluşturulduğu da bildirildi. Araştırma ekibinin başkanı Dr. Korkut Uygun bulguyla ilgili şöyle konuştu: "Bildiğimiz kadarıyla daha önce laboratuvar ortamında nakledilebilir bir karaciğer dokusu üretilmemişti. Son derece heyecan verici olsa da bu sadece bir 'kavram ispatı' çalışması. İnsanlara nakledilebilecek tam anlamıyla fonksiyonel karaciğerler üretebilmek için çok daha fazla çalışma yapmak gerekiyor. Farelerde birkaç saatin ötesine gidemedik ama yine de bu müthiş bir başlangıç." Araştırmacılar, laboratuvar ortamında geliştirilen karaciğerlerin beş yıl sonra hastanelerde kullanılabilmesinin mümkün olabileceğini belirtti. Araştırma "Nature Medicine" adlı dergide yayımlandı.

Prof. Dr. Yaman Tokat Florence Nightingale Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı/ Karaciğer Nakli Cerrahı):
En az 10 yıl sonra nakillerde kullanılabilir Amerika'da üç ayrı merkezde bu çalışmalar yapılıyor. Orijinaline benzeyen karaciğer hücreleri yapılmaya başlandı. Karaciğer hücresi üretilebiliyor, çoğaltılabiliyor. Bütün problem ölüp yok olmalarında. Bu üremenin kesilmeden devam edebilmesi gerekiyor. Karaciğer nakli için henüz erken. Metabolik hastalıklarda başarılı ama şu an dünyada deneme aşamasında. Eski karaciğeri çıkarmazsan, yeni karaciğerde eski hastalık nüksediyor (Hepatit B, C ya da kanser). Bilim hızlı ilerliyor. En az on yıl sonra organ nakillerinde kullanılabilecek hale gelebilecek.


Kaynak Yorumla.net