Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukasını hafifleteceği ve bazı maddelerin geçişine izin vereceği yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak, İsrail'in yaptığının ablukaya "makyaj yapma" gayreti olduğunu söyledi.
Nebil Maruf, son dönemde Orta Doğu'da meydana gelen gelişmeler, Türkiye-İsrail ilişkileri, Hamas ile El Fetih arasındaki uzlaşma çabaları gibi çeşitli konularda AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
İsrail'in ablukayı hafifletme girişiminin kesinlikle yeterli olmadığını kaydeden Maruf, "Mavi Marmara" saldırısının ardından başta ABD ve AB olmak üzere tüm uluslararası kamuoyunun İsrail'e ablukayı kaldırması yönünde baskı uygulamaya başladığını belirtti.
"İsrail'in yaptığı ablukaya makyajdır" diyen Maruf, İsrail'in uluslararası baskılardan böylece kaçmaya çalıştığını ifade ederek, "Biz uluslararası toplumdan, İsrail'in üzerindeki baskıyı korumasını ve ablukanın tamamen kaldırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.
ABD ve AB'nin İsrail'in kararını "bir adım ileri" olarak değerlendirdiklerini anımsatan Nebil Maruf, "Bizim için bu kabul edilemez bir durum. Gazze'ye yönelik abluka tamamen kaldırılmalı" ifadesini kullandı.
Maruf, Orta Doğu'da uzun dönemdir konuşulan "iki devletli çözümün" hayata geçirilmesine ilişkin bir soru üzerine, 1948 yılında İsrail devletinin kurulmasının ardından bugüne kadar aşamalı olarak tarihi Filistin topraklarının yüzde 78'inin İsrail tarafından işgal altında tutulduğuna, Batı Şeria ve Gazze'de dahil olmak üzere toprakların yüzde 22'sinin Filistinlilerin kontrolünde bulunduğuna işaret etti. İsrail ile uzun süredir barış müzakereleri yürütüldüğünü anlatan Maruf, "Şu ana kadar bu barış müzakerelerinden hiçbir şey alamadık. Çünkü İsrail tarafında barışa ulaşma yönünde niyet yok" dedi. İki devletli çözümünün 1967 yılında İsrail tarafından işgal edilen toprakların da dahil olduğu bir Filistin devleti ile İsrail arasında yapılacak anlaşmayla mümkün olacağının altını çizen Maruf, "Filistin devleti, tüm Batı Şeria dahil Doğu Kudüs ve Gazze'yi kapsayacak şekilde olmalı" dedi.
-HAMAS-EL FETİH UZLAŞMASI
Filistin'in Ankara Büyükelçisi Maruf, bir soru üzerine, Hamas ile El Fetih arasında birlik sağlamakta zorluklarla karşılaştıklarını belirtti.
Maruf, "El Fetih ile Hamas arasında farklılıklar var ve bu farklılıkları kullanan Hamas, zorla Gazze'de kontrolü sağladı. Şu anda bölünmüşlük, 'de facto' bir durum var Filistin'de. Ama yasal olan, tanınan Filistin yönetimi" diye konuştu.
Hamas'ın Gazze'de yönetimi ele geçirmesinin ardından Gazze'ye yönelik ambargo uygulanmaya başladığını anımsatan Maruf şunları kaydetti:
"Son 3 yıl içinde biz, Hamas ile uzlaşma yönünde yapabileceğimizin en iyisini deniyoruz. Aynı şekilde Mısır, Türkiye ve diğer tüm dost ülkeler de ellerinden gelenin en iyisini deniyor. Fakat şu ana kadar El Fetih ile Hamas arasındaki birleşmeye yönelik başarı sağlayamadık. Neden diye soracak olursanız, birleşmeyi sağlayacak anlaşmaya yanaşmaması yönünde Hamas'ı etkileyen bölgesel güçler var."
Arap Birliğinin bu birleşme için Mısır'ı arabulucu olarak tayin ettiğini ve Mısır'ın görüşmeler neticesinde bir plan hazırladığını kaydeden Maruf, "Hamas, bu planla ilgili çekinceleri olduğunu bildirdi, ama bunlar kendi çekinceleri değildi. Bunlar olayın bölgesel boyutuyla ilgiliydi. Hamas'ın bu birleşmeyi imzalamamasında İran'ın etkisi oldu" diye konuştu.
"Bu ayrılık bize acı veriyor, tüm Filistinlilere acı veriyor, çünkü geleceğimizi etkileyecek" diyen Maruf, bu bölünmüşlüğün üstesinden geleceklerini belirtti.
-HAMAS, TÜRKİYE'DEN NE TALEP ETTİ-
Filistin Büyükelçisi Maruf, "Hamas'ın birleşme çabalarına katkı sağlamak amacıyla Türkiye'yi yetkili kabul ettiği yönündeki bir mesajı Ankara'ya ilettiğini ve bunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da dile getirildiğini" aktardı.
Maruf, "ancak Türk yetkililerinin arabulucu Mısır'ın yerine geçme niyetinde olmadıklarını belirterek, sadece Mısır'a ve uzlaşmaya katkı sağlayacak diğer faktörlere destek vermeye devam edeceklerini açıkladıklarını" ifade etti.
Türk yetkililerinin, "Biz Mısır'ın yerine geçmek istemiyoruz, sadece birleşme yolunda Mısır'ın çabalarına katkı sağlamak istiyoruz. Bizim arabulucu olma gibi bir niyetimiz yok" dediklerini söyleyen Maruf, "Biz Filistin yönetimi olarak -ayrıca Hamas da- Türkiye'nin rolünü önemsiyoruz ve Türkiye'nin barış yönündeki çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak şu ana kadar Türkiye'nin Mısır'ın yerine geçmesi konusunda talep de yok, niyet de" dedi.
-ARAP LİDERLERİ ERDOĞAN'I KISKANIYOR MU-
Büyükelçi Maruf, bir soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin'de diğer tüm Arap ülkelerinden daha fazla popüler olduğunu bildirdi.
Maruf, "Bu popülariteye Arap liderlerinin tepkisi nedir" sorusunu yanıtlarken, "Arap liderlerinin kıskançlık beslediklerini söyleyemem, ama Türkiye, Filistin konusunu destekleyerek olumlu adımlar atıyor. Arap halkları Türkiye'nin yaptıklarını önemsiyor" diye konuştu.
Özellikle Batı basınında çıkan, "Türkiye'nin ekseninin kaydığına" ilişkin yorumları değerlendiren Maruf, Türkiye'nin Doğuya doğru kaymadığını, çünkü zaten bir Doğu ülkesi olduğunu belirtti.
Maruf, Türkiye'nin uluslararası toplum tarafından çok saygı duyulan bir ülke olduğunu ve AB'ye üye olmaya çalıştığını belirterek şunları kaydetti:
"Genel olarak bu hükümet konuşuluyor, ancak ben bu hükümetin Batıdan uzaklaşarak Doğuya yaklaşma gibi bir amacı olduğunu düşünmüyorum. Şu anda olanlar çok normal, çünkü Türkiye komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmeye çalışıyor. Türkiye, komşularıyla ve Orta Doğu'da barış ve istikrarı geliştirmeye çalışıyor."
-ABD ÖZEL TEMSİLCİSİ MİTCHELL'İN TEMASLARI-
Maruf, ABD'nin Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell'in bölgedeki temaslarından şu ana kadar hiçbir şey çıkmadığını kaydederek, Barack Obama'nın ABD başkanlığına seçilmesinin ardından ABD'nin bölgeye yönelik yeni bir bakış açısı geliştirdiğini söyledi ve "Bunu görmemezlikten gelemeyiz. Bunu denemeliyiz" dedi.
ABD'nin az da olsa İsrail üzerinde baskı oluşturmaya başladığını ve İsrail'in bölgede ve uluslararası kamuoyunda eskisinden çok daha fazla yalnızlaştığını ifade eden Maruf, şu anda İsrail ile sınırlar ve güvenlik konularını görüştüklerini, 4 ay sürecek dolaylı barış görüşmelerinde ya nihai anlaşmaya varacaklarını ya da hiçbir sonuca ulaşamayacaklarını söyledi.
-İSRAİL'İN YARDIM GEMİLERİNE SALDIRISI-
Nebil Maruf, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını çok güçlü bir şekilde kınadıklarını belirterek, "bunun İsrail ordusu tarafından yapılmış barbarca bir saldırı olduğunu ve devlet terörü işlendiğini" vurguladı.
Saldırının uluslararası sularda yapıldığına dikkati çeken Maruf, İsrail ordusunun uluslararası hukuku da tanımadığını kaydetti.
"Bu saldırı İsrail ordusu tarafından hazırlanmış vahşi, barbarca, Nazist bir saldırıdır. Saldırı, İsrail devleti tarafından sivillere karşı organize edilmiş bir devlet terörüdür" diyen Maruf, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerini yineledi.
AA