Ankara Büyükşehir Belediye Meclisince kabul edilen ''Gülen Ankara Kedisi'' logosuna tepki gösteren VATSO Başkanı Kandaşoğlu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürlüğü Kedievi'nde, gazetecilere açıklamada bulundu.
Kandaşoğlu, Van halkının, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e tepkili olduğunu savunarak, masa üzerine bıraktığı yavru Van kedilerini, Ankara Kedisi olarak tanıtmasının yanlış olduğunu öne sürdü.
Van kedilerinin kent için önemli bir değer olduğunu vurgulayan Kandaşoğlu, şunları kaydetti:
''Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek, iki gündür Ankara'nın yeni logosu olan kedilerle ilgili açıklama yapıyor. 'Ankara Kedisi beyazdır, bir gözü mavi, bir gözü sarıdır' diyor. Sayın Belediye Başkanımız bu açıklamalarında çok ciddi hata yapmıştır. Basının önüne çıkarılan kediler Van Kedisi'dir. O kediler Ankara'da doğmuş olsalar dahi babaları kesinlikle Van Kedisi'dir. Sayın Gökçek'in açıklamalarından sonra Van halkında ciddi bir rahatsızlık oldu.''
Kandaşoğlu, Gökçek'in, meclis toplantısına iki yavru Van Kedisi ile katılmasının Van halkına, Doğu Anadolu Bölgesi'ne hakaret olduğunu ileri sürdü.
Van Kedisi'nin tanıtımı için önemli çalışmalar yürütüldüğünü bildiren Kandaşoğlu, ''Eğer bizim bir kedimizi de hazmedemiyorlarsa, onu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının takdirine bırakıyorum'' şeklinde konuştu.
Van Kedisi'nin sadece Vanlıların değil, bütün Türkiye'nin değeri, zenginliği ve kültürü olduğuna dikkati çeken Kandaşoğlu, bu değere göz dikmenin, bunun üzerinden siyaset yapmanın ve polemik yaratmanın bir belediye başkanına yakışmadığını ifade etti.
Kandaşoğlu, 1995 yılında Ankara Altınpark Expo-Center'da düzenlenen Pat'95 Uluslararası Ev Hayvanları Fuarı'na Van kedileri ile katılan Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürlüğüne, Belediye Başkanı Gökçek imzasıyla teşekkür belgesi verildiğini anımsatarak, ''O zaman bu belgeyi neden verdiniz? Bunu anlamak mümkün değil'' dedi.
Gökçek ve yeni logo için oy veren meclis üyelerini Van'a davet eden Kandaşoğlu, şöyle devam etti:
''Biz, 'bu bölgenin olumsuz havasını nasıl kırabiliriz, insanları nasıl bir araya getirebiliriz, nasıl birlik ve beraberliği yakalayabiliriz' diye gece gündüz mücadele içerisindeyiz. Sayın Valimiz, belediyemiz, üniversitemiz, sivil toplum örgütleri, bütün Van halkı bu şevkle çalışıyor ama Sayın Gökçek'in bu heyecanın önüne böyle bir polemikle çıkması bence çok yakışır bir şey değil. Ankara'nın bir keçisi var. Biz hiçbir zaman çıkıp keçiden bahsetmedik.''
Van Kedisi'nin, yurt içi ve yurt dışındaki tüm fuar ve etkinliklerde ön plana çıktığını, bu yıl yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası'nın da maskotu seçildiğini hatırlatan Kandaşoğlu, Van'a ait bir değerin tüm Türkiye'nin değeri olduğunu ve bunu kıskanmanın kişilere yakışmadığını dile getirdi.
Kandaşoğlu, VATSO olarak belediye meclisinin aldığı kararı kınadıklarını bildirerek, kararın geri alınmasını istedi.
AA