Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari Şemdili'de PKK'lı grupların askeri birliğe yaptığı saldırıyı kınayarak, terörle mücadelenin devam edeceğini, terörü kullananların hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacağını belitti.

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin birinci önceliğinin terör olduğunu ve terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.


İşte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajı:
"Hakkari/Şemdinli bölgesinde, teröristlerce bir sınır bölüğümüze düzenlenen saldırıda 8 askerimizin şehit olmasını ve 14 askerimizin de yaralanmasını büyük bir üzüntü ve nefretle karşılıyorum.
Şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ailelerinin ve tüm milletimizin başı sağolsun.
Bu hain saldırıyı lanetliyorum.
Şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki: Bu saldırıların, Devletimizi ve milletimizi zayıflatacağını, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacağını düşünenler, büyük gaflet içindedirler.
Terörü kullanan, onu himaye eden ve destek verenler, hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır.
Terör örgütlerinin en büyük korkusu, daima gerçek bir demokrasi olmuştur. Halkımızın demokratik standartlarının yükselmesini kendisine tehdit olarak gören terör örgütü, bu son hain saldırısıyla gerçek yüzünü ve amacını bir kez daha herkese göstermiştir.
Tüm dünyaya ilan etmek isterim ki; ülkemiz teröre karşı en güçlü ve en etkili şekilde, topyekun bir mücadele içindedir. Her zaman vurguladığım gibi, Türkiye’nin birinci önceliği de budur.
Terör örgütü bitirilene kadar bu mücadele büyük bir kararlılıkla sürdürülecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine ve tüm güvenlik güçlerimize, bu mücadelede gösterdikleri üstün başarı ve fedakarlıkları için bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
En değerli varlıklarını bu ülke için feda eden ailelerimizin acısını yürekten paylaşıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari'deki terörist saldırıyla ilgili, ''Bu tür hain saldırılar, mücadeledeki kararlılığımızı asla etkilemeyecektir. Hangi güçler adına taşeronluk yaptığı aziz milletimiz tarafından yakından bilinen terör örgütü yok edilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir'' dedi.
Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, Hakkari'de terör örgütünün saldırısı sonucu 10 askerin şehit olması, 16 askerin de yaralanması nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a başsağlığı telgrafı gönderdi.
Başbakan Erdoğan'ın telgrafı şöyle:
''Hakkari'de terör örgütünün saldırısı sonucu 10 askerimizin şehit olması, 16 askerimizin de yaralanmasından büyük üzüntü duydum.
Her devletin olduğu kadar, Türkiye Cumhuriyeti devletinin de birlik ve bütünlüğünü koruma hakkı bulunmaktadır. Devletimiz bu hakkını kullanmada hiçbir tereddüte mahal vermeksizin, terörle mücadeledeki kararlılığını sonuna kadar sürdürecektir. Bu tür hain saldırılar mücadeledeki kararlılığımızı asla etkilemeyecektir.
Hangi güçler adına taşeronluk yaptığı aziz milletimiz tarafından yakından bilinen terör örgütü yok edilinceye karar mücadelemiz devam edecektir.
Devletimiz, kahraman şehit ve gazilerimizin eşsiz fedakarlıkları, milletimizin sağduyusu ile birlik ve beraberliğine, ülkemizin istikrarına kasteden bölücü fitnenin mutlaka üstesinden gelecektir. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Bu fitneyi bertaraf edecek kudret ve iradeye sahibiz. Bu çerçevede her türle bedeli ödemeye de hazırız.
Acımız ne kadar büyük olursa olsun; soğukkanlılığımızı kaybetmeden, kardeşlik hukukumuza halel getirmeden, aziz milletimiz ve kahraman güvenlik güçlerimizle beraber mutlaka neticeye ulaşacağız.
Milletimizin vatan sevgisinin ölümsüz örnekleri olan kahraman şehitlerimizin eşsiz fedakarlıkları ve aziz hatıraları hiçbir zaman unutulmayacaktır.
Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, kederli ailelerine, milletimize ve şahsınızda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman mensuplarına başsağlığı dilerim.''
MHP GENEL BAŞKANI DELET BAHÇELİ

19 Haziran 2010 günü Hakkâri’nin Şemdinli ilçesi Gediktepe’deki askeri birliğimize yapılan kanlı terör saldırısında 8 askerimizin şehit düşmesi ve 14 askerimizin yaralanması Türk milletinin yüreğini dağlamış ve derin bir yasa boğmuştur.
Türk milleti ayaktadır, haklı bir infial ve öfke içindedir.
Aziz Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyor, ailelerine, yakınlarına ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum.
Yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum.
AKP hükümeti 2002 yılında iktidara geldiğinde terörün bitme noktasına geldiği bir Türkiye devralmıştır.
Aradan geçen sekiz yıla yakın süre içinde terör sürekli tırmanmış, Türkiye teröre 800 şehit vermiştir.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın PKK açılımını başlatmasından bu yana ise şehit sayısı 125’e ulaşmıştır.
AKP döneminde kanlı terör cesaret ve cüret kazanmış, etnik bölücülüğün önü açılmış ve ayrılıkçı ve bölücü emellerinin hayata geçirileceği ümitleri yeşertilmiştir.
Bu vahim ve karanlık tablonun mimarı ve baş sorumlusu Başbakan Erdoğan ve hükümetidir.
DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER: HÜKÜMET TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA ACİLEN ÖZEL BİR SÜREÇ BAŞLATMALI, PARTİLER ARASI DİYALOGLA TERÖR SORUNU DEĞERLENDİRMEYE ALINMALIDIR''
DSP Genel Başkanı Masum Türker, ''Hükümetin terörle mücadele konusunda acilen özel bir süreç başlatması ve partiler arası diyalogla terör sorununun değerlendirmeye alınması'' gerektiğini belirtti.
Masum Türker, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Türkiye-Irak hudut hattında bir sınır bölüğüne teröristlerce düzenlenen saldırıda 8 askerin şehit olması, 14 askerin yaralanması nedeniyle mesaj yayımladı.
Türker, mesajında şunları dile getirdi:
''Şemdinli'de teröristlerce düzenlenen hain saldırı sonucu Mehmetçiklerimizin şehit olması hepimizi derinden üzmüştür. Şehitlerimize rahmet, ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve tüm ulusumuza baş sağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz. Terörün bir kez daha çirkin yüzünü gösterdiği bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz.''
Son dönemlerde terör saldırıların artmasının, hükümet otoritesinin yavaş yavaş azaldığının göstergesi olduğunu öne süren Türker, şöyle devam etti:
''Yaşananlar, Hükümetin bugüne kadar terörü çözme konusunda ciddi duruş sergilemediğini ortaya koymaktadır. Hükümet terörle mücadele konusunda acilen özel bir süreç başlatmalı, partiler arası diyalogla terör sorunu değerlendirmeye alınmalıdır.''
-SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI KURTULMUŞ-
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin özellikle dış politikada tarihi günler yaşadığı bir dönemde, terörist saldırılardaki artışın dikkat çekici olduğunu vurguladı.
Artan terör olaylarının Türkiye'nin birlik ve beraberliğini hedef aldığını bildiren Kurtulmuş, karanlık saldırıların arkasında Türkiye'yi istikrarsızlık ve güvensizliğe sürüklemek isteyen uluslararası terör siyasetçilerinin bulunduğunu belirtti.
Şemdinli'deki terörist saldırıyı lanetleyen Kurtulmuş, saldırıda şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, yaralı askerlere de acil şifalar diledi.
Numan Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a gönderdiği mesajında da şunları kaydetti:
''Terörle mücadeledeki en büyük dayanağımız milletimizin birlik ve beraberlik içinde, kardeşçe yaşama iradesi ile Silahlı Kuvvetlerimizin terörle mücadele konusundaki fedakarlık ve kararlılığıdır. Bu hain saldırıyı gerçekleştirenlerin en kısa sürede yakalanarak hak ettikleri cezayı alacaklarına inanıyor, TSK mensuplarına ve milletimize baş sağlığı diliyorum.''
-TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU-
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, terörün, gerekçesi, amacı ne olursa olsun insanlığa karşı yapılan alçakça bir eylem olduğu belirtildi.
Türkiye'yi istikrarsızlaştırmayı, uluslararası arenada güç duruma düşürmeyi amaçlayan saldırıların, Türk milletinin birliği ve bütünlüğüyle bertaraf edileceği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
''Türk Devleti terör eylemlerine karşı kanı ve canı pahasına uzun yıllar büyük mücadeleler vermiştir. Bugün de bu terör örgütüne karşı mücadele verecek, bu saldırılardan yılmayacaktır. TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, bu terör eylemini yapanları şiddetle lanetlemekte, yaşamını yitiren askerlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına baş sağlığı dilemektedir.''
-TESK GENEL BAŞKANI PALANDÖKEN-
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise yaptığı yazılı açıklamada, teröre karşı kararlılığın sürdürülmesi ve gereken cevabın en kısa zamanda verilmesi gerektiğini bildirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a ayrı ayrı baş sağlığı mesajı gönderen Palandöken, şunları kaydetti:
''Terörü yaratanlar, besleyenler ve ona destek olanlar bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruma kararlılığı karşısında hiçbir güç duramayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, büyük bir insanlık suçu olan terör karşısındaki haklı mücadelesini, milletimizin desteği, kahraman güvenlik güçlerimizin azmiyle her türlü şart altında yılmadan devam ettirecektir.''
-TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI KONCUK-
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, Hükümetin başlattığı açılım süreciyle birlikte, ''terör örgütü ve yandaşlarının şımartıldığını ve son dönemde kayıpların artarak devam ettiğini'' savundu.
Hükümetin politikaları sayesinde ''adeta terörizm ve bölücülüğün teşvik edilir hale geldiğini'' iddia eden Koncuk, ''Türk Eğitim-Sen olarak çağrıda bulunuyoruz, açılım safsatasından derhal vazgeçilmeli, sözde demokrasi adına bölücü örgüt destekçilerine müsamaha gösterilmemelidir'' görüşünü bildirdi.
TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: VATANİ GÖREVLERİNİ YAPMAKTA OLAN MİLLETİMİZİN GÖZBEBEĞİ MEHMETÇİKLERİMİZE YAPILAN BU HUNHARCA SALDIRIYI LANETLİYORUM
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, terörü ve terörden medet umanları tüm insanlığın lanetlediğini belirterek, ''Vatani görevlerini yapmakta olan milletimizin gözbebeği Mehmetçiklerimize yapılan bu hunharca saldırıyı lanetliyorum'' dedi.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde terör örgütü üyelerince düzenlenen ve 8 askerin şehit olması, 14 askerin yaralanması ile sonuçlanan saldırı ile ilgili olarak açıklama yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, son dönemde artan terör olaylarının, milletin birlik ve beraberliğini, huzurunu ve bir arada yaşama kararlılığını bozmaya yönelik olduğunu belirtti.
Hisarcıklıoğlu, ''Hiçbir güç ve saldırı, bu hain emeli gerçekleştirmeye yetmez. Bu saldırılardan medet umanlar tarih sayfalarında, insanlık dışı kanlı yüzleriyle yerlerini alacaklardır'' diyerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
''Hakkâri / Şemdinli bölgesinde, Türkiye - Irak hudut hattında görevli sınır bölüğüne; bir grup terörist tarafından haince bir saldırıda bulunulduğu haberi, milletçe hepimizi derin bir üzüntüye boğmuştur. Kahraman Ordumuz, bu ve bunun gibi alçak saldırılarla uzun yıllardır mücadele etmektedir. Her şehit haberi, Edirne’den Hakkari’ye kadar tüm vatandaşlarımızı derinden üzmektedir. Bu ‘insanlık utancı’ saldırılarla Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına, bekasına, birlik ve beraberliğine zarar verebileceklerini zannedenler uzun yıllardır, 7’den 70’e tüm halkımızın terörü lanetlemesiyle, gereken cevabı almaktadır ve alacaktır.
Hiçbir sorun şiddetle çözülemez. Şiddetten bir çözüm veya gelecek bekleyenlerin insanlık değerleriyle hiçbir bağlantısı olamaz. Cumhuriyetimizin demokratik yapısı, her türlü sorunu millet iradesiyle çözmeye açıktır. Bunun dışında silahla saldırıyla farklı arayışlara girmenin, gencecik askerlerimizin canına kastedilmesinin, ne hukuk kitaplarında, ne de insanlık kitabında asla yeri yoktur. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, kahraman ordumuzun ve tüm halkımızın birlik ve kararlılığı, beraberliğimize kastedenlerin üstesinden gelecektir.
Türk iş dünyası adına, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Milletimize baş sağlığı, gazilerimize de acil şifalar diliyorum.''
Haber7-Ajanslar