Erdoğan "mevzide çömelme" eleştirilerine cevap verdi.
Başbakan Erdoğan, Orgeneral İlker Başbuğ ile birlikte ziyaret ettiği mevzide "çömelmeleriyle" ilgili yapılan eleştirilere, G-20 zirvesi için Kanada Toronto'ya gitmeden önce havaalanında cevap verdi.
Erdoğan basın mensuplarının sorularını yanıtlarken ilk olarak terör konusundaki görüşlerini açıklayarak STK'ların yaptığı "silah bırakma çağrılarını" değerlendirdi.
OBAMA İLE NE GÖRÜŞECEK?
Erdoğan öncelikle bir gazetecinin "Obama ile konuşacak mısınız" sorusu üzerine, "Obama ile yapacağımız görüşmenin içeriğiyle ilgili şu anda bir açıklamada bulunmam mümkün değil. Önce bir görüşelim" cevabını verdi.
Erdoğan daha sonra şöyle konuştu:
"Silahların gölgesinde demokratik açılım süreci yönetilemez derken, ne kastediliyor? Burada TSK mı silah bıraksın diyorlar, yoksa terör örgütü mü? TSK'nın silah bırakması mümkün değil. TSK vatandaşın can güvenliğini korumak için vardır, silah onun demirbaşıdır. Eğer terör örgütü bırakıyorsa, güvenlik güçleri de operasyon noktasındaki sayıyı minimize eder, huzur ortamı olur. Burada bütün mesele silahları kimin bıraktığı meselesidir. STK'lar önce bunu dillendirsin.
"OLMASI GEREKEN DİYARBAKIR'DAKİ STK'LARIN SÖYLEDİĞİ"
Diyarbakır'daki STK’lar ön şartsız bırakın dediler terör örgütüne. Olması gereken budur. Demokratik açılım sürecinden taviz vermeyiz, kardeşlik istiyoruz. Etnik ve dinsel milliyetçiliği ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu ülkede tüm etnik unsurlar birbiriyle olan ilişkilerinde tamamen sevgi ve kardeşlik temelinde buluşsun istiyoruz. Farklı inanç grupları da birer zenginliktir. Devlet herkese eşit mesafededir ve biz bu anlayışla bu süreci devam ettireceğiz.
İşsizlik konusunda da hedefimize ilerliyoruz. Dünyada, işsizlik sayısında artış devam ederken, bizde düşüş devam ediyor. STK’lardan bu mücadeleye destek vermesini özellikle istiyoruz."
"BUNLAR SİYASET ACEMİSİ"
Başbakan Erdoğan, referandumla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:
"Bir gerçek var: Referandum şu zamanda olmaz bu zamanda olur diye bir şey olmaz. Bunlar siyaset acemisi. Şu anda bunun yapılmasına mani bir düzenleme yok. Türkiye referandumlara alışık bir ülke değil, bu yüzden bu süreç önemli bir süreç. Ek maddelerle beraber 29 madde oylanacak ki, parlamentodan geçiş sürecini herkes izledi, biliyor. Muhalefet edenler de çok oldu ama onlar da darbe anayasasına karşı olduklarını söylüyorlar. Bütün bunlar çerçevesinde seçim arifesinde, ki bir yıldan fazla zaman var, referandum yapılamaz diyorlar. Bu, gelişmekte olan bir ülkeye ve yöneticilerine yakışır bir yaklaşım değildir.
Erken seçim gibi bir şey de beklemesinler. Demokratik süreç için kendileriyle görüşüldüğünde kanaatlerini ortaya koydular. O zaman olumsuz bir şey demediler, şimdi yaptıkları bu açıklamalara anlam veremiyorum."
"AÇIP BİRAZ ATATÜRK'ÜN RESMİNE BAKSINLAR!"
Başbakan Erdoğan Hakkâri Gediktepe'deki mevzide yayınlanan fotoğrafıyla ilgili de şunları söyledi:
"Bir ara dili olan konuşuyordu, şimdi eline kalem alan yazıyor. TV kanallarında da istedikleri gibi konuşuyorlar ve maalesef derinlikli olarak konuşulmuyor hiç bir şey. Ama kendi arkadaşlarından gereken cevabı alıyorlar. Köşe yazarlarının içinde bu fotoğraflar için gereken cevabı veren isimler de çıktı. Atatürk ün mevzilerdeki durumunu bilen anlattı. Bilmeyenler açıp tarih okusunlar, Atatürk'ün mevzideki resimlerine bir baksınlar.
Biz yerinde inceleme yaptık, Genelkurmay Başkanı'na dedim ki, diğer siyasi liderleri ve medya genel yayın yönetmenlerini de buraya getirin de onlar da bir görsünler. Bakalım onlar nasıl değerlendirme yapıyor. Biz sadece görevimizi yaptığımızın bilincindeyiz. Askerlerimizin yanında bir saat bile olarak onlara moral vereceğimizi düşündük ve oralara gittik. İsabetli bir karar verdiğimizi düşünüyoruz. Halkım onlar gibi düşünmüyor, dedikodu yapmıyor."

Kaynak: Habertürk