Türkiye’yi sarsan terörist saldırı sonrası dün Ankara’da yapılan güvenlik zirvesinden kritik kararlar çıktı. Uzun süredir gündemde olan “uzman olmayan 15 aylık vatani hizmet için askere giden erler terörle mücadelede kullanılmasın” kararı temmuz ayından itibaren uygulanmaya başlıyor

Bülent AYDEMİR / GAZETE HABERTÜRK

HAKKÂRİ’de mayınlı tuzak ve Gediktepe saldırısında 11 askerin şehit olmasının ardından dün Ankara’da devletin zirvesinde ‘terör’ gündemiyle kritik toplantılar gerçekleştirildi. Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki güvenlik zirvesi ve Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu’ndan teröre karşı 4 maddede toplanabilecek acil ve orta vadeli eylem planı çıktı:

PROFESYONEL ASKERLER SINIRA
Saldırılara açık sınır üs bölgelerine iyi yetişmiş, daha deneyimli, terör örgütünün dilinden anlayan profesyoneller yerleştirilecek.

ER VE ERBAŞLARA ÖN CEPHE GÖREVİ YOK
Genelkurmay Başkanlığı’nın bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü terörle mücadelenin profesyonel güvenlik güçleri tarafından yürütülmesine yönelik hazırlıklar hızlandırılacak ve 15 aylık vatani hizmet yapan erlere temmuz ayı itibariyle ön cephede görev verilmeyecek. Er ve erbaşlar Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da görevlendirilseler dahi geri görevlerde yer alacaklar. Ancak komando birliklerinin profesyonelleştirilmesi, er ve erbaşların kesinlikle çatışmaya girmeyeceği anlamına gelmiyor. Operasyon sırasında, bölgede bulunan tüm birlikler gerekli hallerde yetki sa ha la rın da ki olaylara müdahale edecekler.

İSTİHBARAT, ORTAK HAVUZDA TOPLANACAK
İstihbarat ortak bir havuzda toplanacak. Genelkurmay, MİT, Jandarma, Emniyet ve Sahil Güvenlik’ten gelecek istihbarat bir havuzda toplanarak anında karar verici mekanizmalara iletilecek. Bu sürecin sağlıklı işlemesi sağlanacak.

‘SINIR ÖTESİ’ PERŞEMBE BELLİ OLACAK
Muhtemel bir sınırötesi operasyonu perşembe günü toplanacak MGK’da görüşülecek. Böyle bir harekâtın büyük bir birlikle değil, operasyonel ve vurucu gücü olan özel birimler tarafından hava destekli olarak yapılmasının daha uygun olacağı ifade edildi.

Kaynak: Habertürk