Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Mavi Marmara Gemisi'ne saldırısından sonra, hava sahasının bu ülkeye kapatıldığını söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Mavi Marmara Gemisi'ne saldırısı ile ilgili olarak, ''Biz sonuna kadar hukuk çerçevesi içerisinde gerek ulusal çünkü bu işin ulusal boyutu da var, gerek uluslararası hukuk çerçevesinde ne gerekiyorsa şu ana kadar bunları yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz'' dedi.

Erdoğan, G-20 zirvesi için geldiği Kanada'nın Toronto kentinde basın toplantısı düzenledi ve çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ''İsrail'in Türkiye'nin hava sahasını kullanma talebi ile ilgili biraz önce bir soruyu yanıtlarken 'yasağımız var demiştiniz' genel bir yasak mı söz konusu yoksa son olaylardan sonra İsrail'e karşı bir tavır mı var?'' şeklindeki sorusuna, ''Hayır bu olaylardan sonra olan bir şey bu açıklandı zaten'' yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, ''ABD Başkanı Obama ile bugün de bir görüşmeniz oldu, bu yeni bir başlık mıydı dünkü görüşmenin devamı mıydı?'' şeklindeki soruyu da ''Arkadaşlar her başlık açıklanmaz, bazıları bizde kalır'' diye yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, İsrail'in Mavi Marmara Gemisine saldırısı ve sonraki gelişmelere ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi:

''Biz sonuna kadar hukuk çerçevesi içerisinde gerek ulusal çünkü bu işin ulusal boyutu da var, gerek uluslararası hukuk çerçevesinde ne gerekiyorsa şu ana kadar bunları yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Ama her şeyimizi belgeye ve samimi bilgiye dayalı olarak yapacağız. Bizim şahitlerimiz sipariş olmayacak. Bizim şahitlerimiz bizzat bu olayların içerisinde yaşayanlar olacak. Bu şekilde bu süreci sürdüreceğiz. Çünkü burada sıradan bir olay yok. Çok ciddi bir olay var. Biliyorsunuz biz terörü belli ölçülerde tanıdık, ama devlet terörünü de yeni yeni tanımaya başladık.

Bütün bunlara karşı da herkesin kendisine bu noktada bir çeki düzen vermesi lazım. Eğer dünya barışına katkı sağlayacaksak. Hele hele Orta Doğu barışına katkı sağlayacaksak. Biz sadece barış için çalışıyoruz. Bizim şova merakımız yok. Böyle bir şeyi asla arzu etmiyoruz. Ve bütün bu gelişmeler karşısında da çok sabırlıyız, sabırlı hareket ettik ve hala biz bu olumlu sürece eğer dönüş olunması isteniyorsa, az önce söyledik, 'şu şu şu başlıkların yerine gelmesi halinde, bu olumlu süreç için önemli bir adım olabilir' dedik. Ama yerine gelmezse o zaman aradaki bu dostluk ciddi bir örselenme sürecine girmiştir. Bunu da hatırlatmak gerekir.''Kaynak:cumhuriyet.com.tr