+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Bir paşanın oğlu ölürse terör biter

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Bir paşanın oğlu ölürse terör biter Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  Exclamation Bir paşanın oğlu ölürse terör biter

  Güvenlik ve Terör Uzmanı Doç. Dr. Maya Arakon, Kürt sorununun çözümsüz kalmasında ekonomik ve siyasi rantın etkili olduğunu söyledi


  Arakon, "Kürt sorunu Türkiye'nin aşil topuğudur. İsteyen herkes burdan vurabilir. Ama bir gün Teşvikiye Camii'nden bir cenaze kalkarsa, bir işadamı, bir paşanın oğlu ölürse, bakın terör duruyor mu durmuyor mu görürüz" dedi.
  Yenişafak muhabiri Murat Aksoy, İngiltere'de İRA, İspanya'da ETA ve Fransa'da Korsika sorunlarının yakından bilen bir isimle Yeditepe Üniversitesi'nden Terör ve Güvenlik Stratejileri Uzmanı Doç. Dr. Maya Arakon ile PKK saldırılarını ve çözüm önerilerini konuştu. Arakon birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte O röportaj:


  Bu şiddet ortamında nereden başlanır söze bilmiyorum...
  30 yıldır Türkiye olarak terörün içindeyiz. Gözümüzü olaysız açtığımız olmuyor. Ülkede sadece terör değil, daimi bir kriz hali var. Gazetelere, televizyonlara baktığınızda her gün başka bir olay görüyoruz. Artık toplumun bunu taşıyacak hali kalmadı. Bardak taştı artık. Sadece terör değil, toplumda öyle bir gerginlik var ki, trafikte bile insanlar birbirlerini öldürüyorlar. Kız meselesi bile Türk-Kürt çatışmasına dönüşüyor. Geçen bir mail geldi şöyle; "Siirtliyim, sevdiğim kız Türk, Kürt olduğum için kızı vermiyorlar" diye yazıyor. Bu noktaya gelindi artık. Yıllardır bizi kandırdılar, şovenist biçimde hazırladılar bugünlere. Militarist politikalar uygulandı, muhalif sesler susturuldu, resmi ideoloji dışında hiç kimseye göz açtırılmadı. Nihayetinde öyle fanatik, öyle cahil, bilgisiz bir toplum ortaya çıktı ki, sahip olduğu fanatizm yüzünden son derece cüretkâr bir toplum olduk. Bu toplum, hukuksuzluk üzerine inşa edilmiş bir sistem üzerinde ilerliyor. Yargının, ordunun durumunu görüyorsunuz. Güvenecek yer kalmadı. Siyasetçilere zerre kadar güven kalmamış toplumda. Yeter artık insanlar ölmesin diye konuştuğumda, bana ne kadar cesursunuz diye mailler geliyor. Hayır ben cesur değilim. Bunu herkes söyleyebilir, bu biraz vicdan işidir diyorum.

  Şiddet toplumu bölüyor mu?
  Eskiden PKK'ya karşı öfke vardı, artık öfke Kürt vatandaşlara karşı, bu çok korkutucu. Ve siyasilerin bunun farkında olmamasını düşünemiyorum. Ama bu ilgisizlikleri beni isyan ettiriyor. Şimdi şu cenazelerden sonra, Kürt vatandaşlar bana diyor ki korkuyoruz hocam, Batı'daki Kürtler evlerini satıp Doğu'ya göçmeye başlamışlar. Böyle bir Türkiye mi istiyoruz biz? Bu Türkiye mi global güç olmaya hevesleniyor? Komşularla sıfır sorun güzel ama kendi iç sorununu temizlemediğin sürece her zaman tacize, kullanılmaya açık bir ülke olacak, her zaman vurulmaya açık bir ülke olacak. AK Parti ve Türkiye şunu unutmamalı; Kürt sorunu çözülmeden bölgesel, küresel güç olunmaz. Kürt sorunu Türkiye'nin aşil topuğudur. İsteyen herkes buradan vurabilir Türkiye'yi.

  SİYASAL RANT ARACI OLDU

  Siyasiler neden çözüm konusunda uzlaşamıyor?
  Acı ama siyasi partiler özellikle muhalefet partileri bunu siyasi rant meselesine dönüştürmüş durumda. Bu, artık CHP, MHP, BDP, AK Parti meselesi değil. Bunların çok üstünde. Bundan rant toplamaya çalışmak gerçekten bu ülkeyi intihara sürüklemektir. Politikacılarımız acilen bir araya gelmeli ve ortak akıl üretmeli. Oturup duygusal tepkiler vermekten öte bir çözüm lazım artık.

  Bir araya gelmeleri çok mu zor?
  Partilere çok önemli iş düşüyor. Kışkırtmak yerine sağduyuya yönlendiren açıklama ve politikalar yapmaları lazım. Kılıçdaroğlu'nun "Kanı kanla temizleyemezsiniz" demesinden umutlandım. Mutlaka ve acilen CHP ve AKP yan yana gelip bir şeyler üretmeliler. O zaman ister istemez MHP de buna uymak zorunda kalacaktır. Çünkü uymazsa marjinalize olur.

  BDP ne yapmalı?
  BDP'ye ciddi eleştiriler getiriyorum. Sürekli iki ses var. İmralı höt diyor, bir anda geri adım atıyorlar. Ya İmralı vesayetinden çıkacaksınız, Türkiye'nin Kürt partisi olacaksınız ya da İmralı vesayetinde kaldığınız sürece de hep marjinalize, hep düşman olarak bellenen bir partiye dönüşeceksiniz ve size adım attırılmayacak. Her yaptığınız negatif algılanacak, her yaptığınız tırpanlanacak, bütün özgürlüklerinizi kaybedeceksiniz. BDP'nin yapısına baktığımız zaman bir barışçı, gerçekten barışı isteyen bir kesim var. Bir de içinde çok şahinleri var.

  Fikirsel ayrışma varsa bu neden siyasallaşmıyor?
  Çünkü yüzde 10 barajı var ve baraj onları birleştiriyor. İspanya'da baraj yüzde 3'e çekildi. Ne oldu? Hem ulusalcı nasyonalist Bask partileri yani son derece şahin Bask partileri meclise giriyor ama aynı zamanda barışçı Bask partileri de. Ve süreç şahin Bask partilerini marjinalize etti.

  BARAJ İNSE BDP BÖLÜNEBİLİR

  Türkiye'de böyle olabilir mi baraj inse?</B>


  : : : Zaman : : :

 2. #2
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  Tanımlı Ce: Bir paşanın oğlu ölürse terör biter

  Baraj düştüğü zaman olabilir. Tabiî bir de yargısal ideolojik hatalar da yapıldı. Mesela Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk. O hareketin en barışçıl, en ılımlı isimleriydi. Onların sesini kestik. Ahmet Türk'ün bugünlerde yapacağı sağduyu çağrısının ben hâlâ önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye şu an gerçekten ipin üstünde yürüyor. Siyasi partilerin bunu görüp, seçim rantının ötesinde bir bakış geliştirmeleri şart.

  Neden bitmiyor bunca yıldır bu şiddet?
  Göz göre göre geliyorum diyen bir süreçle karşı karşı karşıyayız. İstanbul saldırı olabileceğini MİT 3 hafta önce haber vermiş ve güzergahı hergün değiştirin demiş. Bunlar nasıl takip edilmez. Bakın şiddet bitmiyor, çünkü ortada büyük bir rant dönüyor. Siyasi irade bunun üzerine gitmeli. Bu rantı ortadan kaldırmadan şiddet bitmez. Ordu da güven kaybetti, bunu geri kazanmasının tek yolu şeffaflaşma ve açıklıktır.

  Rant olduğu için mi bitmiyor şiddet?
  En önemli neden. Öyle bir büyük bir rant var ki size milyon dolarlardan bahsediyorum. Bu bilgileri bana hiçbir gizli kanal vermiyor. Açın BM raporlarını, orada yazıyor. Açın 2005 BM raporlarını. BM raporlarında Paris banliyösüne giden uyuşturucunun % 85'i PKK'dan gidiyor diyor. Bu bir veri. Yılda 5 milyar dolarlık uyuşturucu gelirinden bahsediyoruz. Hiçbir devlet görevlisi veya PKK'lı diyebilir mi çok büyük rant dönüyor, o yüzden bitirmiyoruz diye. Hayır. Tabiî ki diyemeyeceği için Kürt sorununu nasıl yansıtıyorlar, işte toprak talebiydi, yok ayrımcılıktı. Bunlar yalan. Kürt meselesini siyaseten çözersek rant meselesi öyle kabak gibi ortaya çıkacak ki... Türkiye halkları tek vücut olarak bunu yok edebilir.

  EN BÜYÜK PAY ÖRGÜTE

  Bu ranttan en çok kim yararlanıyor?


  Örgüt çok yararlanıyor tabiî ki. Örgütün dışında söylenen o ki rantı paylaşan tek bir merkez, güç yok. Orada ne olduğunu göremediğimiz karanlık bir şeyler dönüyor: En azından ne olduğunu görebildiğimiz demokratik, siyasi çözümleri bir an önce uygulamaya koyalım ki, o karanlık rantın ne olduğu oradan billurlaşıp ortaya çıksın. Türkiye halkı bunu görsün. Böylece orada bambaşka çıkarların döndüğü ortaya çıksın.

  Şemdinli'deki olayda taciz atışı yapıp, cevap gelmeyince kaçakçı sandıklarını söyledi. Yani kaçakçıların sınır geçişine asker izin mi veriyor?

  Dediğiniz doğru orada kaçakçılık varsa sen onu görmezden mi geliyordun? Ordu bir hukuksuzluğa göz yumduğunu kendi ağzından ifade ediyor. Kimse de bunun üstüne gitmiyor. "Kaçakçılık varsa bu da kötü bir şey değil mi? demiyor mu kimse?

  Peki nasıl bitecek?
  Size çok acı bir gerçeği söyleyeyim. Hiç olmasın, Allah korusun, ama eğer bir gün Teşvikiye Camii'nden bir cenaze kalkarsa, bir işadamının oğlu, akrabası, bir paşanın oğlu akrabası çatışmalarda ölürse, bakın o zaman bu terör duruyor mu, durmuyor mu? Hep fakirin fukaranın, emekçinin, köylünün çocuğu gidiyor. Ben artık buna dayanamıyorum. Bir kadın olarak dayanamıyorum. Bu analar şehit cenazesine sarılıp ağlarken kahroluyorum ama bilin ki aynı anda bir Kürt anası da kimselere gösteremeden çocuğunun cenazesine sarılıp ağlıyor. Ve terörist anası olarak damgalandığı için çocuğuna acısını göstermeye bile hakkı yok artık. Bugün 3 sene önce ölen çocuklarımızın adını ailesi dışında hatırlayan var mı? Bu olayı artık ölüm edebiyatından çıkarıp rasyonel bir çözüm üretmemiz lazım. Bu ölenlerin hepsi bizim evladımız.

  Paranoyaları kaldırmak çözüm için gerekli
  Demokratik Açılım süreci başarısız mı oldu?
  Açılım beni heyecanlandıran bir şey oldu. Ama yapılmayan şeyler bu heyecanı azalttı. Bence Demokratik Açılım topluma yeterince anlatılamadı. Açılım dediğinizde toplum ne olduğunu bilmiyor. Kürdistan mı kurulacak, PKK ile masaya mı oturacağız soruları soruluyor. Herkes diyor ki Kürtler ayrılmak istiyor. Yok öyle bir şey. Bilerek yaratılmış bilgi kirliği bu. Öcalan bunu geçen sene söyledi; "bu sorun Türkiye'nin sınırları içinde çözülecek" diye. Hadi Öcalan kandırıyor diyelim. Uluslararası konjonktür buna izin verir mi? Kürtlerdeki "Türkler barış istemiyor" algısını kırmamız lazım. Türklerin de "Kürtler bizi bölmek istiyor" paranoyasından kurtulması lazım. Bu sadece halkı belirli ideolojilere sürekli inandırmak için üretilmiş ve yeniden yeniden üretilmekte olan bir paranoyadır. Bu aşamada öncelikle halkın güvenini kazanmak ve sakinleşmesini sağlamaktır. Gerekirse ülkeyi adım adım gezip, Demokratik Açılım'ın ne olduğunu anlatacaksınız. TRT Şeş, evet iyi bir adım ama onun dışında somut bir şey yok. Mesela "taş atan çocuklar"a ilişkin yasa bir an önce çıkmalı.

  : : : Zaman : : :

 3. #3
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  Tanımlı Ce: Bir paşanın oğlu ölürse terör biter

  Başka...

  Tabiî ki siyasi yasaklıların, yani seçilmişlerin hapse atılması konusu hemen çözülmeli. Bu insanlar aday olabildiklerine göre sen devlet olarak seçilmelerine izin vermişsin demektir. Ama hapse attığında, o zaman adam "benim hiçbir şeyime izin vermiyorsun ben dağa çıkıyorum" diyor. Bu yüzden PKK'nın Kürt halkının gözündeki meşruiyetini yok edecek her türlü siyasi ve demokratik önlemin acilen alınması lazım. Ekonomik olarak, sosyal ve kültürel olarak bölgeye acil yatırım yapılmalı. Siyasi çözüm, şu aşamada biraz paradoksal gözüküyor ama en kolayı. Asıl bu toplumsal kırılmayı nasıl gidereceğiz, asıl sorun budur.

  Sizce bu meselede en kritik düzenleme nedir?

  Anadilde eğitimdir. Ama anadilde eğitimin acilen geçirilmesi lazım. Anadilde eğitim hepimizin hakkıdır. Türkçe resmi dildir. Bu yasal güvenceye alındıktan sonra anadilde eğitim sorun olmaz. İstanbul Ankara İzmir, Adana, Antalya'da İngilizce eğitim veren okullar yok mu, Fransızca, Almanca yok mu? Amerikan liseleri yok mu? Niçin Kürtçe olmasın? Bunun nasıl bir zararı olabilir? Bu önyargıların, halktaki paranoyaların önüne geçecek güven tazeleyen politikalar lazım.

  TERÖRLE MÜCADELE BAŞARISIZ

  Şiddet karşısında yeniden terörle mücadele konuşulmaya başlandı. Askeri yöntemler çözüm mü?


  Hayır. Ben artık buna tahammül edemiyorum. Bugüne kadar siyasi yöntemler denendi de çözülemediği için mi askeri yöntemlere başvurulacak? 30 senedir askeri yöntemler kullanıyoruz. Sadece bombalıyoruz Kuzey Irak'ı, kendi vatanımızı, kendi vatandaşlarımızı. Herhangi bir terör örgütünü sırf askeri yöntemlerle bitiremezsiniz. Dağ bombalayarak, Kuzey Irak'ı bombalayarak olmaz bu iş. Bu işi diplomasi kanallarıyla, sosyal siyasi ekonomik kanallarla çözeceğiz biz.

  Kılıçdaroğlu'nun vicdanına güveniyorum
  CHP, AK Parti ile bir araya gelmeli dediniz, olabilir mi bu?
  AK Parti'nin Demokratik Açılım dediği SHP'nin 1989 raporundan farklı değil hatta o raporun gerisinde. Ama bunları AK Parti söyleyince CHP reddetti. İnanılmaz yanlış bir muhalefet tarzı bu. İktidar partisi ne yaparsa, hayır demek üzerine odaklanmış, sadece tabanından gelen çarpık, irrasyonel dahi olsa o taleplere cevap vermek üzerine odaklanmış bir siyaset anlayışı var Türkiye'de. Hâlbuki siz siyasetçi iseniz tabanınızı o noktaya çekeceksiniz. Baykal dönemi için söylüyorum tabiî ki, "Başbakan doğru söylüyor" desin tabanına da gitsin bunu anlatsın. "Bakın kardeşim çocuklarımız ölüyor yeter artık bu kan" diyebilsin ama ne oldu? Kendi yazdıkları raporu AK Parti sahiplendi diye karşı çıktılar.

  Kılıçdaroğlu bunu değiştirebilir mi? Kılıçdaroğlu'nun kendi vicdanıyla, parti içinden gelen baskı arasında sıkıştığını düşünüyorum. Çünkü Kılıçdaroğlu görebildiğim kadarıyla vicdanlı ve biraz daha halka yakın bir kişilik. Kendi vicdanı diyor ki evet kan kanla temizlenmez ama bunu söylediği zaman aşağıdan öyle bir şahin baskısı oluyor ki iki arada kalıyor. Şimdi Kılıçdaroğlu'nun tabiî ki yılların kurt politikacısı Baykal kadar politika deneyimi yok. Ben ümit ediyorum ki Kılıçdaroğlu vicdanını dinleyerek o Antep'te söylediklerinin arkasında duracaktır. İnanmak istiyorum ki AK Parti'ye şu sorunu çözmek konusunda destek çıkacaktır. Aksi halde CHP'nin görmesi lazım Türkiye elden gidiyor

  : : : Zaman : : :

 4. #4
  Acemi Üye fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını fecirvakti Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  87
  Tecrübe Puanı
  17821510

  Tanımlı Ce: Bir paşanın oğlu ölürse terör biter

  hiç yazıyı okumadım
  sadece başlığa göre yorum yapıyorum..

  ewet bir paşanın oğlu şehid olursa terör biter,

  ateş düştüğü yeri yakıyor,
  ağlamayanlar anlayamazlar,

  ey paşalar sizlere taktım kafayı,
  Şehid kanı dursun.

  ülkede su gibi akan şehid kanlarına duyarsız ve etkisiz kaldığınıza inanıyorum..

  30 yıldır devam eden teröre karşı eksiklerinizin olmamasına rağmen eksik kalışınızda ki samimiyetsizliye artık bi son veriniz..
  balyoz ,kafes vesair gibi hayali planları bırakıpda milletin gerçek sıkıntılarına çözüm olun.
  TSK ya artık güvenmek istiyorum..

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. 'Bana ne ölürse ölsün'
  By Kaileena in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-05-2012, 15:18
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-25-2010, 09:16
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-09-2008, 01:34
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-03-2007, 02:50
 5. bill gates ölürse ne olur
  By eda_nur in forum Fıkralar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-29-2007, 01:54

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375