'Simit Satıyordum, Şimdi Bakan Oldum'

Devlet Bakanı Çelik, Sokaklarda Simit Sattığını, Amelelik Yaptığını Belirtti; Gençlerden Ümitsiz Olmamalarını İstedi.Bu kalem aracınızdaki çizikleri tamamen yok ediyor!
Devlet Bakanı Faruk Çelik, yıllarca sokaklarda çay ve simit sattığını, inşaatlarde amelelik yaptığını belirterek; gençlerden ümitsiz olmamalarını istedi. Bakan Çelik, "Gençler asla 'Benden hiçbir şey olmaz demeyin, yıllardır sokaklarda askıyla çay satan birisi olarak söylüyorum, sizden çok iyi bakan, başbakan, Cumhurbaşkanı olur. Atatürk'ün hedefleri hedefiniz olsun." dedi.
Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin mezuniyet törenine katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik, İşletme Bölümü'nü bitiren kızına diplomasını verdi.
Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan Bakan Çelik, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin 87 yılda her alanda olduğu gibi yüksek öğretim alanında da çok önemli mesafeler kat ettiğini kaydetti. 1923'te bir üniversite ve 341 öğretim görevlisinin olduğunu, 2010'da ise 146 üniversite ve 90 bin öğretim görevlisinin bulunduğunu anlatan Bakan Çelik, çalışmaları tamamlanan Bursa Teknik Üniversitesi'nin de TBMM'nin gündeminde olduğunu dile getirdi.
Yıllarca sokaklarda askıyla çay ve simit sattığını belirten Bakan Çelik, gençlere hitaben yaptığı konuşmada, şunları ifade etti: "Değerli öğrenciler mezuniyet sonuç değil. Devletiniz, milletiniz, aileleriniz, sizden çok şey bekliyorlar. Yalnız üniversite ile yetinmeyin. Üniversitede mutlaka çok önemli şeyler aldınız. Bununla yetinmeyin, çalışmaya devam edin. Önemli birşey daha söylemek istiyorum. 'Benden ne olur?' demeyin. Sizden çok şey olur. Sizden bir işletmeyi çok iyi idare eden yönetici olur. Sizden çok iyi bürokrat olur. Sizden çok iyi milletvekili olur. Bakan olur, başbakan olur, Cumhurbaşkanı olur. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Bursa'nın sokaklarında yıllarca askılıkla çay satan birisi olarak söylüyorum. Simit satan birisi olarak söylüyorum. İnşaatta amelelik yapan birisi olarak söylüyorum. Sizin bu imkanlarla daha çok şeyler başaracağınıza inanıyorum. Onun için 'benden bir şey olmaz' demeyin. Benden çok şey olur deyin. Ülkemiz ve milletimiz sizlerden bunu beklemektedir. Mustafa Kemal Atatürk'ün hedefleri, hedefiniz olsun. Milletimizin değer yargıları rehberiniz olsun. Bundan sonraki yaşantınızda başarılar diliyorum."
Öte yandan, Bakan Çelik, törenin son bölümünde UÜ İşletme Bölümü'nü bitiren kızı Merve Çelik'e diplomasını ve ödülünü, UÜ Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz'le birlikte verdi.haberler.com