'Kırmızı kitap'a cemaatler girmeyecek

Türkiye'nin 'gizli anayasası' olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi yenileniyor

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde devletin güvenliğine yönelik iç ve dış tehditler yer alıyor. Güvenlik anayasası olarak adlandırılan belge, her beş yılda bir gelişmelere bağlı olarak kapsamlı değişikliğe uğruyor.

En son 2005 yılında yapılan değişikliğe kadar iç tehdit başlığı altında irtica ve bölücülüğe yer veriliyordu. Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz şubat ayında "Demokrasinin gereğini yapacağız, siyaset belgesinde asla iç tehdit olmayacak" diyerek kapsamlı değişikliğin ilk sinyalini vermişti.


Beş yıllık aradan sonra yenilenen belgenin taslak hali, Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının aksine iç tehdit başlığını koruyor.

Milliyet gazetesinin haberine göre, yeni belgede irtica ve bölücülük iç tehdit algılamaları başlığı altında var. Ancak Süleymancılık, Nurculuk, Gülen hareketi gibi cemaatler tehdit olarak sıralanmıyor. Bunların yerine El Kaide, Hizbullah gibi örgütlere yer veriliyor.

"Komşularla sıfır sorun politikası" dış tehdit algılamalarına da yansıyor. Bu çerçevede Irak ve İran'ın öncelikli tehdit olmaktan çıkarılması bekleniyor.

İran'ın nükleer programı hala tehdit olarak vurgulanıyor ancak bu ülke PKK'ya yönelik artan işbirliği nedeniyle geçmişte olduğu gibi güçlü bir tehdit olarak görülmüyor.

İlgili kurum ve bakanlıklardan alınan görüşler doğrultusunda son şekli verilecek olan taslağın Ekim ayındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında masaya yatırılması bekyeniyor.haberturk.com