Mesele Türkleri ikna etmek…

Demokratik açılımda gözden kaçan bir yaklaşım yanlışı...Başbakan Erdoğan, son günlerde üst üste gelen karakol baskınları, şehit haberlerinin ardından yine de açılımdan taviz verilmeyeceğini söyledi; farklı kesimlerden de bunun doğru olduğu yönünde açıklamalar yapıldı, destek geldi.
Evet bu doğru, çünkü Türkiye bu yoldan dönemez.
Ama açılımın içeriğinde gözden kaçan, ayrıntı gibi görünse de sonuca ulaşmakta çok önemli olan felsefi bir yanlış var…
Üstelik çözüm istemeyen PKK’nın bile gördüğü ve ona göre hareket ettiği bir yanlış:
Mesele, demokratik sistemdeki iyileştirmelerle Kürtler’i ikna etmek gibi görünse de, aslında mesele bu iyileştirmelerin yapılması gerektiğine dair Türkler’i ikna etmek.
Özellikle de “genç Türkler”i…
İKİ TÜRK’TEN BİRİ MUTLAKA…
A&G araştırma şirketinden Adil Gür, bir süre önce verdiği röportajda, bugüne kadar yaptıkları oy dağılımı anketlerinin genel bir sonucunu şöyle açıkladı: “Ülkede her iki kişiden biri hayatında en az bir kez MHP’ye oy veriyor ve bunu da daha çok gençken yapıyor.”

Bu şu demek: İlerde fikirleri değişip yumuşayabilir ama gençlerin en az yarısı, Kürt sorununa karşı daha sert önlemleri savunuyor –en azından açılımı savunmuyor.
Siyasetin bir kamuoyu yaratma faaliyeti olduğu açıksa, bu bilgi çok önemli.
AÇILIM BAŞLARKEN BİR KOMUTANLIKTA...
Kısa süre önce bitirdiğim kısa dönem geç askerlik günlerimde bunu doğrulayan pek çok örnekle karşılaştım.

Ankara’da, yani merkezi bir komutanlıkta bir ay boyunca birlikte yaşadığım, ülkenin değişik yerlerinden gelen 400’ün üzerinde üniversite mezunu, üstelik neredeyse yarısı öğretmen olan gençler İstanbul’da konuşulandan çok farklı şeyler düşünüyordu çözüm için.
O günler, tam da İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın açılım için farklı kesimleri turladığı günlerdi ve çok basit kelimelerle söylersem, açılım hiç de olumlu algılanmıyor, er gazinosunda haber bültenlerinde konu açılırsa bir süre sonra kanal değiştiriliyordu.
KİM SAVUNMUŞ OLABİLİR?
Size daha şaşırtıcısını söyleyim. Orada açılımı kim savunuyordu biliyor musunuz?

Arkadaşları güneydoğuda şehit düşen ve kendileri de bir dönem o coğrafyada görev yapmış uzman çavuşlar…
Bu gençlerin küçük bir kısmını empati kurmaya, meseleye daha akılcı ve sakin yaklaşmaya ikna edebildim ama çoğunluğu, sadece bir büyüklerine saygı göstermek zorunda oldukları için dinlediler beni.
Çoğuna bunu anlatmak mümkün olmadı.
Belli bir yaşa gelene kadar da fikirlerinin değişeceğini sanmıyorum.
Oysa onlar, onların bu sorunu algılayışı gelecek için çok önemli. Çünkü onlar “delikanlı” ve parlamaya, süzüp tartmadan harekete geçmeye çok müsait.
HASSA’DAN KİM MUTLU?
Askere gitmeden, yani Haziran 2009’da Newsweek Türkiye’de yaptığımız bir haberde, farklı alanlardan akademisyenlerle iki tarafın da “korkularının” –bölünme, parçalanma, kandırılma, vb.- çözümü nasıl sekteye uğrattığını konuşmuştuk.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi, sosyal antropolog Tayfun Atay şöyle diyordu: “Evet, Kürt sorununun çözümünde Kürtler’i ikna etmek zordur ama Türkler’i ikna etmek kadar zor değildir. Sadece gecikildikçe çok daha zor olacağı düşünülebilir. Ama Türkler’i ikna etmek de imkânsız değil ve buna inanmak zorundayız. Çözüme yaklaştıkça buna muhalif eylemler de, terör de artar. Sürekli kanayan bir yaraya neşter vuruyorsunuz çünkü.”
Bugünlerde PKK da buna oynuyor; çözüm isteyen Türkleri bu işin çözülmeyeceğine ikna etmek istiyor.
Bu yüzden Hatay Hassa’da iki köylünün “yanlışlıkla” vurulması, onların arayıp da bulamadığı şey.
ÇOĞUNLUK İKNA EDİLMELİ
Ama çözüm her zaman var.

Açılımın bir dönem olduğu gibi çok kapsamlı bir proje olduğunu ve ülkede yaşayan herkesin temel hak ve özgürlüklerini kapsadığını vurgulamak, ve bunun için gerekli yasal düzenlemelerde ısrarcı olmak akılcı bir yol olabilir.
Aynı haberde, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi, iktisat doktoru ve sosyoloji profesörü Çağlar Keyder meselenin çözümünde Türkleri ikna etmenin daha zor olduğuna katılıyor ama çözümü de söylüyordu: “Bunları düşünmesi gerekenler siyasiler, devlet kesimi, elitler, medya. Böyle bir çözümün herkesin işine yarayacağını, herkesin menfaatlerine cevap vereceğini bir şekilde insanlara anlatmak gerekiyor. Hakim taraf olduğu için Türkler’in çoğunluğunun ikna edilmesi gerekiyor.”
Çoğunluk, bahsettiğim genç kuşak olabilir ve bu kuşağın gelecekte siyaset yapacağını düşünürsek, onları ikna etmek şimdi çok daha önemli…haberturk.com