"NATO Kandil'e de Asker Göndersin"

Başbakan Erdoğan,
PKK'ya Karşı Birlikte Mücadele İçin NATO'ya Çağrıda Bulundu
Başbakan
Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Toronto'dan NATO'ya çağrıda bulundu, Afganistan'da Taliban'a karşı yürütülen mücadelenin PKK'ya karşı da verilmesini istedi: Merkezi yönetimin Kuzey Irak'ta hiçbir egemenliği yok. Terör örgütü burada belli bir bölgeyi adeta yönetiyor.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre; G-20 zirvesi için gittiği
Kanada'nın Toronto kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, üyesi olduğumuz NATO'ya çok önemli bir çağrıda bulundu. Basın toplantısı sonrası soruları cevaplayan Başbakan, bir gazetecinin "Üçlü mekanizmanın işlevine" ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi: "Bu işin birçok boyutu var. Psikolojik, sosyolojik, güvenlik gibi birçok boyutu var. Üçlü mekanizma zaten bunların çalışmasını yürütüyor. Biliyorsunuz burada Kuzey Irak coğrafi yapısı itibarıyla şu anda yerel yönetim tarafından tamamıyla orada egemen bir yapı yok. Merkezi yönetimin zaten Kuzey Irak'ta hiçbir egemenliği yok. Yani bütün bunlar nasıl bir egemenlik noktasında yönetime alınacak, bu konuları üçlü mekanizma kendi arasında konuşuyor. Buna yönelik adımların atılması..."

Taliban örneğini verdi


"Çünkü bölücü terör örgütü burada belli bir bölgeyi adeta konuşlanmış yönetiyor. Terör örgütünün böyle bir yeri ele geçirmiş olması, bir ülkenin hem bir taraftan toprak bütünlüğünü konuşacağı ama toprak bütünlüğünü konuşurken birileri orada bir paylaşım gerçekleştirmiş olacak. Nerede toprak bütünlüğü? O zaman burada ya merkezi yönetimin görevini yerine getirmesi lazım veya yerel yönetimin görevini yerine getirmesi lazım. Bizler de
NATO ülkesi olarak aynı zamanda Afganistan'daki birlikteliğimiz neyse bu birlikteliklerimizi de farklı yerlerde de kararlılıkla sürdürmemiz lazım. Hele hele bu bölgede dayanışmamız çok daha farklı bir önem ifade ediyor ve üçlü mekanizma bütün bunlara dayalı olarak atılmış adımlardır. Bunun gereğini de arkadaşlarımız şu anda çalışıyor, yerine getireceğiz."

İstihbarat paylaşımını aştık


Erdoğan zirve sonrası yurda dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında da, istihbarat paylaşımını aşan bir sürece girdiğimizi söyledi.Obama ile yapılan görüşmede gündeme gelen üçlü mekanizmada istihbarat paylaşımıyla ilgili soruyu yanıtlayan Başbakan, "Üçlü mekanizmanın tabii içeriği hakkında kalkıp bilgilendirme yapmam doğru olmaz, ancak istihbarat paylaşımını aşan bir sürecin içinde olduğumuz muhakkak. Dolayısıyla artık bu istihbarat paylaşımını daha da aşan, yapılması gereken terörle mücadelede ne varsa bunun yapılması noktasında daha kararlı adımların atılması hususu gündemimize geldi. Ve bunu da anlayışla karşıladıklarını, bunu da bu şekilde paylaştıklarını ben de memnuniyetle gördüm."


Gana'ya yenilen ABD'nin acısını paylaşmalı


Başbakan Erdoğan'a gazeteciler, "ABD futbol takımı Gana'ya yenildiği için Obama üzgün müydü?" diye sordu. Erdoğan'ın cevabı, "Böyle bir şeyi, ciddi bir görüşmede gündeme getirsem dostumuza karşı bir saygısızlık olurdu. Tam aksine böyle bir durumda acıyı paylaşmak lazım. Böyle bir konuyu tabii ki kendilerine açmadık" oldu.


haberler.com