İsrail Türkiye Arasında Yeni Gerginlik

Guardian, Türkiye Ve İsrail Arasındaki Gerginliğin Yeni Bir Noktaya Taşındığını Belirtti.Dünyanın saçını ekiyoruz
Guardian, Türkiye'nin İsrail askeri uçaklarına hava sahasını kullanma izni vermemesinin, iki ülke arasındaki gerginliği yeni bir noktaya taşıdığını belirtiyor.

Gazete, "
NATO üyesi olan, laik ama Müslüman Türkiye, İsrail'in Orta Doğu'daki en önemli müttefikiydi. Ama İsrail'in son yıllarda Hizbullah ve Hamas'a yönelik operasyonları ve Türk dış politikasında doğuya kayış, bu ilişkiyi bozdu" diyor.

lan Black imzası ile çıkan haberde, bu kararın Mayıs'taki yardım konvoyuna saldırı sonrasında iki ülke arasında başlayan krizin, bu şekilde daha da arttığı belirtildi. Haberde, "Ankara'daki yetkililer
İsrail askeri uçaklarının ülkeye girişine duruma göre karar verileceğini belirtti. Sivil uçakların etkilenip etkilenmeyeceği konusunda açıklama yapılmadı" ifadesi yer aldı.

TÜRKİYE BAŞKA ASKERİ UÇAKLARI DA SESSİZCE ENGELLEDİ


Haberde şu bilgiller de yer aldı: "
İsrail'in Ynet haber sitesi başka İsrail askeri uçaklarının da Türkiye'den geçişinin sessizce engellendiğini yazdı. Siteye açıklamada bulunan bir yetkili, "Türkiye İsrail ile ilişikilerinin derecesini düşürmeye devam ediyor. Bu uzun zamana yayılan bir süreç. Yardım konvoyuna saldırı ile başlamadı. Çok endişeliyiz."

TÜRKİYE'NİN İSRAİL UÇAĞINA GEÇİŞ İZNİ VERMEMESİNE TEL AVİV'DEN İLK TEPKİ


Başbakan
Recep Tayyip Erdoğan'ın, Toronto dönüşü düzenlediği basın toplantısında, Türk hava sahasının İsrail askeri uçaklarına kullandırılmadığı yolundaki açıklamasına Tel Aviv'den ilk tepki geldi. Jerusalem Post'un haberine göre İsrail Dışişleri yetkilileri, "Türkiye Başbakanı, İsrail'in ilişkileri düzeltmek için gösterdiği çabaları cesaretlendirmiyor" yorumunu yaptı.

Jerusalem Post'a konuşan bir
İsrail Dışişleri yetkilisi, "Türkiye Başbakanı, İsrail ne yaparsa yapsın durumun değişmeyeceği, İsrail'e çatmak için bu olmazsa başka bir bahane bulacağı duygusu yaratıyor" dedi.

İsrail
'in Türkiye'deki askeri tatbikatlardan çıkarılmasından beri, Türkiye hava sahasını çok az kullandığını belirten yetkili, Erdoğan'ın basın toplantısında sivil uçakların engellenmesini kastetmediğini sandığını ifade ederek, "Zaten bu topyekün savaş ilanı anlamına gelirdi" diye konuştu.

Türkiye Hava Sahasını
İsrail'e Kapattı

Türkiye-israil arasındaki gerilim yeni bir boyut kazandı. Ankara, hava sahasını israil uçaklarına kapattı. Kararın uygulanmasına hafta sonunda başlandı. Başbakan Erdoğan, israil yönetimine çağrıda bulundu.Hava sahasının kapatılmasıyla ilgili açıklama, Türkiye Başbakanı
Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, G20 Zirvesini değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine, 31 Mayıs'ta, israil güvenlik güçlerinin Mavi Marmara gemisine düzenlediği operasyona tepki niteliğinde söz konusu kararın alındığını söyledi.ilk uygulama askeri uçağaKarar çerçevesinde ilk uygulama bu hafta sonu kaydedildi. Polonya'nın Auschwitz kentindeki bir anma törenine 100 kadar asker taşıyan israil kargo uçağına Türk hava sahasını kullanma izni verilmedi.


haberler.com