Başbakan Erdoğan konuşuyor


Başbakan Erdoğan, Kanada'nın Toronto kentinde katıldığı G-20 Zirvesi'nin ardından AK Parti Grup toplantısında konuşuyor.

"G-20 zirvesinde görüşmelrimizde ağırlıklı konumuz terörödü. Teröre destek verildiğini anlatma fırsatımız oldu. Terör konusunda başta Avrupa olmak üzere tünm müttedfiklerimizdeen somut ve tatmin edici adımlar bekeldiğimizi anlattıl. Artık sadece söylemlerle netice alınamayacağını, ortak hareket edilmesi gerektiğini anlattık. Teöröre verilen finanasal desteği aktardık.

Müttefik bir ülke olarak ABD'nni Türkiye'nni hassasiyetlerini dikkate aldığını görmek memnuniyetyiömizi artırdı. Obama ile BM'deki nükleer süreçle ilgili rahtasızlıklarını ilettiler biz de tavrımızı aktardık. Terörle mücadelede daha fazla işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu ifade ettik. Artık istihbarat paylaşımının ötesine geçmemiz gerektiğinin aktardık. Önümüzdeki dönemde Türkiye ABD ilişkillerinde yaşadfığımız ivmeyei daha farklı noktalara taşıyacağımzı düşünüyoruz.

Medyanın attığı başlıkların biizm görüşmleerimizle hiç alakası yok. Bir grubun yaptığı yayınlar teröre yataklık yapar. Konuşulmamaış şeyleri kopnuşulmuş gibi vermek ne basın ahlşak ve ilkelerine sığar ne de insani ilkelere sığar.

Başbakan hala gerilimden yana. Bunları söylemek gerilimse evet ben gerilimden yanayım. Çünkü ben doğruyu söylüyorum. Bizden kimse sululuk beklemesin. Türkiye bugün dünyada bu noktaya oturmusa bu ciddiyetin sonucudur.

Obama'nın ifade etttiği gibi model ortaklık dönemine girildi. Türkiye-ABD ilişkilerine gölge düşürmek isteyen güçler çabalıyor. Müttefikler arasında zaman zanan yaklaşımlarda farklılıklar olabilir. G-7 zirvesinde de bu tip işler ama kimse böyle şeyler yazmıyor. AK Parti iktidarı Obama yönetimmi gibi bu ilişkilere çok önem veriyor. ABD ile ilişkilerimiz dosrluk ve karşılıklı menfaatler çerçevesinde sürüyor.

G-20 zirvesi sadece dış politika açısından değil ekonomimiz açısından da çok önemliydi. Tezlerimiz sonuç bildirgemize de yansıdı. Yükselen bütçe açıklarının yarıya indirilmesi için 2013'e kadar hedef belirledik.

G-20 ülkeleri arasında bütçe açığı en yüksek iken en düşük seviyeye düşürdük. Mali sektörümüz kriz döneminde bile yüzde 8.5 büyüdü.


haberturk.com