7 Şehidin Katil Zanlıları Yakalandı

Tunceli'de 7 Askerin Şehit Edilmesi Olaylarına Karıştıkları Belirlenen 3 Kişi Yakalandı.


İstanbul'da sol terör örgütüne yönelik operasyonda, 1999 ve 2000 yıllarında Tunceli'de 7 askerin şehit edilmesi olaylarına karıştıkları belirlenen 3 kişi yakalandı. Bu kişileri yurt dışına kaçırmaya çalıştıkları öne sürülen 3 kişi de gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü çalışmalarda Silivri'de bir tesise operasyon için harekete geçildi. Terör ekiplerinin aldığı istihbarat bilgilerinde 3 zanlının Tunceli'de silahlı çatışmalara katıldığı ve 7 askerin şehit edildiği olaylara karıştıkları belirlendi. Zanlıların MKP (Maoist Kominist Partisi) üyesi oldukları belirlendi. Polisin ulaştığı bilgilere göre zanlıların MeriçYunanistan'a geçmeye çalıştıkları belirlenince polis operasyon başlattı.

Silivri'deki dinlenme tesisinde gerçekleşen operasyonda 3 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Operasyonun devamında zanlılara Meriç Nehri'nden geçiş sırasında yardım ettikleri belirlenen 3 kişi daha gözaltına alındı. Zanlıların araçlarında yapılan aramalarda bir şişme bot ile 3 sahte kimlik belgesi ele geçirildi. 6 şüpheli sorgularının yapılması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre zanlıların karıştıkları öne sürülen eylemler şunlar;


1999 yılında Tunceli Hozat ilçesinde askeri karakola taciz ateşi açılması,


1999 yılında Tunceli Ovacık ilçesinde askeri birliğe silahlı saldırı, 30 Ocak 1999 tarihinde Tunceli Hozat ilçesinde 1 askerin şehit edilmesi ve 4 askerin yaralanması,


9 Ocak 2000 Tunceli Ovacık ilçesinde 6 askerin şehit edilmesi ve 5 askerin yaralanması ile


20 Kasım 2001 tarihinde Tunceli Hozat ilçesinde Cumhuriyet Savcısı'nın da bulunduğu askeri konvoya silahlı saldırı.


Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.haberler.com