Hatay'ın Hassa ilçesinde piknik alanında 'terörist sanılarak' öldürülen köylülerin aileleri, olayın peşini bırakmıyor. Asker kurşunuyla hayatını kaybeden Ali Dalmış'ın oğlu Murat Dalmış, "Gediktepe'de dağın başında çoban sandıkları teröristler 11 askeri şehit etti.
Kekik toplayan babamı da piknik alanında terörist sanıp vurmuşlar. Bunu kimse izah edemez. Bunun altında başka şeyler yatıyor." dedi. 'Yasak bölge'
iddialarını yalanlayan Dalmış, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Aynı olayda can veren Mustafa Fil'in özel güvenlik görevlisi oğlu Murat Fil, askerlerin 20 metre mesafeden ateş açtığını iddia ederek, olayın takipçisi olacaklarını vurguladı. Yara almadan kurtulan İbrahim Yalçın ise kimsenin kendilerine 'dur' ikazında bulunduğunu duymadığını belirtti ve sorumlulardan şikâyetçi olacağını ifade etti.
Askerlerin kekik toplayan iki köylüyü 'terörist' zannederek öldürmesi, bir kişiyi de yaralaması, kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. Gediktepe'de yaşanan ve 11 şehit verilen olayın ardından Hakkari Tümen Komutanı Gürbüz Kaya'nın, "Teröristleri çoban sanmıştık." açıklamasının ardından böyle bir olayın yaşanması dikkat çekti. Aileler, olayın peşini bırakmamaya kararlı. Mustafa Fil'in İstanbul'da yaşayan ve özel güvenlik görevlisi olarak çalışan oğlu Murat Fil (27), yetkililerin olayla ilgili nasıl bir açıklama yapacaklarını bilmediklerini söyledi. Murat Fil, güvenlik görevlilerinin 20 metre mesafeden ateş açtığını iddia ederek, "Orası zaten piknik alanı. Madem öyle bir şey var, sivillerin oraya çıkmalarına niye izin veriyorlar? Halen insanlar çıkıyor, serbestçe dolaşıyor. Bu olayın takipçisi olacağız, peşini bırakmayacağız.'' dedi.
Ali Dalmış'ın oğlu Murat Dalmış ise suç duyurusunda bulunacaklarını anlattı. Adana Adli Tıp Kurumu önünde konuşan Dalmış, babasının çocukluğunun bile bu bölgede geçtiğini anlattı. Dalmış, "Hangi dağda 65 yaşın üstünde terörist görmüşler? 90 yaşındaki insana sorun, orada terörist gördük diyemez. Ormanlık olabilir ancak 'sivili ayırt edemedik' diyemezler, bunu söyleyemezler, imkansız." diye konuştu.
O alan YASAK BÖLGE DEĞİL
Murat Dalmış, bölgenin yıllardır piknik alanı olduğunu anlattı. 'Yasak bölge' iddialarını yalanladı. Şunları söyledi: "Mademki öyle bir şey var. Neden izin veriliyor? Siviller ne geziyor orada? Hâlâ serbest, insanlar yine çıkıyor. Suç duyurusunda bulunacağım, peşini bırakmayacağız. Gece Gediktepe'de 'teröristleri köylü zannettik' deyip vurmamışlar. Ne oldu 11 şehit verdik? Bugün ne oldu, sivili de terörist zannetmiş beyefendiler. Bunu izah edemeyecekler. Bunun bir hata olduğuna inanmıyorum. Bunun altında başka şeyler yatıyor. Ama peşini de bırakmayacağız. Babam kekik toplamaya giderdi. Ben İstanbul'da yaşıyorum, bana bile gönderdi, daha evde duruyor."
Açılan ateş sonucu yaralanan Mehmet Sak'ın oğlu Hasan Sak (50) da, olayda ölen Ali Dalmış'ın teyzesinin kocası olduğunu belirterek, cenazelerin getirilmesi için kendilerine araç tahsis edilmemesine tepki gösterdi. Olay yerine giderek inceleme yaptıklarını ve ateş edilen yerle yakınlarının olduğu yer arasında yaklaşık 20 metre mesafe bulunduğunu anlatan Sak, yetkililerin de olay yerinde inceleme yaptığını söyledi. Hasan Sak, şöyle konuştu: ''Orası ormanlık bir alan, yol var ama rampa. Genelde o bölgede sis olur. 1.500 rakımlı bir yer. Askere de kızmıyoruz, orada canı pahasına görev yapıyor, parmağına diken batsın istemeyiz, ama hatayı da kabul etmiyoruz. Olay yerine yakınlarımız ve babam araçla gidiyorlar. Araçtan indikten sonra 500-600 metre yürüyorlar. Ardından bu olay meydana geliyor.''
Hassa'nın Dedemli köyü Şekerin Deresi mevkiinde konuşlanan güvenlik görevlilerinin terörist zannederek açtıkları ateş sonucu, kekik toplayan vatandaşlardan Mustafa Fil ile Ali Dalmış ölmüş, Mehmet Sak ise yaralanmıştı.
İçişleri Bakanlığı, askerlerin ateş açması sonucunda yanlışlıkla 2 köylünün öldüğü olayla ilgili inceleme başlattı. İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, olayla ilgili 2 mülkiye başmüfettişi görevlendirildi. Mülkiye başmüfettişlerinin olayla ilgili inceleme yapacağı ifade edildi. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, olayla ilgili inceleme yapmak üzere aralarında mülkiye başmüfettişi ve jandarma albayın bulunduğu 3 kişilik ekibin kente geleceğini ve gerekli kişilerle konuşarak rapor hazırlayacaklarını belirtti.

'Dur' ikazı duymadım Skandal olaydan yara almadan kurtulan İbrahim Yalçın, güvenlik güçleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Yalçın, olay anını şöyle anlattı: "Daha kekik toplayacağımız alana yeni gelmiştik. Bir anda silah sesleri duydum. Hemen yere yatarak saklandım ve daha sonra kendimi yakında bulunan dere yatağına attım. 'Dur' ihtarı yapıldığını duymadım. Uzun süre bulunduğum yerden çıkmadım. Silah sesleri bir türlü kesilmedi. Ben de sürüne sürüne ne yapacağımı bilmeden oradan uzaklaştım. Yanımda bulunan arkadaşlarım ne oldu bir türlü arkama bakamadım. Daha sonra Çardak Yaylası'nda bulunan evime geldim. Ben jandarmayı arayıp haber vermeyi düşünürken ekipler beni aldı. Güvenlik güçlerinin bize ateş ettiğini jandarmada öğrendim.''

Zaman