Pabuç Pahalıya Patladı!

Erdoğan'a İspanya'da Ayakkabı Fırlatan Şahsa 3 Yıl Hapis Cezası Verildi.Kültürlerarası Sevilla NODO Ödülü'nü almak üzere geçtiğimiz Şubat ayında İspanya'nın Sevilla kentine giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Yaşasın Kürdistan" diye bağırarak ayakkabı atan 27 yaşındaki Kürt Hokman Joma, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Başbakan Erdoğan'a, Sevilla kenti ziyareti sırasında ödül töreninin ardından Belediye binasından ayrılışı sırasında ayakkabı fırlatan ancak isabet etmeyen Joma'yı yargılayan mahkeme, 3 yıl hapis cezası ile para cezasına hükmetti. Buna göre Joma, 4 ay 16 günlük bir sürede her gün 3 Euro ödeyecek.
Yargıç, olayı "uluslararası topluma karşı bir suikast" olarak niteledi. Buna karşın, Joma, gözaltı alınma süreci sırasında direndiği suçlamasından beraat etti.
El Pais gazetesine göre, ayakkabı fırlatma olayının "sadece siyasi bir protesto" olarak değerlendirilmesi amacıyla Aydınlar ve siyasetçilerin yaptıkları eylemlere karşın Joma, geçen Şubat ayından beri cezaevinde bulunuyor.
Sınır dışı edilmekten korkan Joma, Sevilla savcılığının, sanığın mahkum edilmeden sınır dışı edilmesi önerisine, böyle bir adımın kendisi için "ölüm" anlamına geleceğini savunarak, karşı çıkmıştı.


haberler.com