DİYARBAKIR'da kendilerine ‘Amed Kent kadın Merkezi Bileşenleri' adını veren kadın örgütü üyeleri Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın Kürt sorunun çözümüne ilişkin yaptığı öneriye tepki gösterdi.


Grup adına Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) üyesi Hülya Değirmenci, Bakırcı'nın, Kürt kadınları ve tüm kadınlar açısından cinsiyetçi ve ırkçı açıklama yaptığını. Değirmenci, Bakırcı'ya hitaben şunları söyledi:

“Doğrusu özür dilemenize yol açtığına inandığımız, partinizin hakkınızdaki incelemesi zevahiri kurtarmaya, cinsiyetçi, ırkçı, ayrımcı, çağdışı, yüzünüzü kapatmaya yetmeyecektir. Kentiniz Rize'de düzenlediğiniz uluslararası tulum, müzik ve sanat festivaline Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Azerbaycan ve birçok ülkeden halk oyunları ekibini davet etmişsizniz. Evli erkek hemşehrilerinize ikinci eş olarak, Kürt kadınlarını tavsiye etmek gibi geleneksel tespitlerinizi kendinize saklayıp Diyarbakır veya Bitlis halk oyunları ekibini festivalinize davet etseydiniz, çok daha kültürel bir hizmet yapmış olurdunuz. Ya da 10'ncu Diyarbakır Kültür Sanat Festivali'ne katılıp Erdal Bayrakoğlu'nun müziği ile horon tepilirken çekilen halaya tanık olmak, ya da yaşamın her alanında tecavüz paneline dinleyici olarak katılmak sizin açınızdan çok daha ufuk açıcı olurdu. Belki o zaman kadının bedeni hakkında ileri geri konuşma cüretinizin olmadığının farkına varırdınız. Belki o zaman cinsler arası eşitsizliğe karşı, Kürt kadınlarının verdiği mücadelenin geldiği düzeyden bir parçada olsa nasibinizi alırdınız. Belki o zaman cinsiyetçilik, ırkçılık ve ayrımcılığın bir insnalık suçu olduğunu idrak ederdiniz. Belki o zaman çokça yakındığınız fuhuş ve tecavüze karşı Kürt kadını ve gençliğinin yürüttüğü demokratik, özgür toplumu yaratalım tecavüz kültürünü aşalım kampanyasının ironik bir aktivisti olabilirdiniz.”


hürriyet