Adana'da canlı bomba olduğu iddia edilerek fotoğrafları dağıtılan Perşini Bilen (39), İzmir'de ortaya çıktı. İl Emniyet Müdürlüğü'ne giderek kendini ihbar eden ve canlı bomba olduğu iddialarını yalanlayan Bilen, 5 yıldır İzmir'de ticaretle uğraştığını söyledi.
Sabıkası olup olmadığı sorusuna ise, "Burada bilinen birisiyim." cevabını verdi.
Bugün bazı gazetelerde canlı bomba olduğu iddia edilerek fotoğrafları yayıllanan Bilen, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Canlı bomba olarak gazetelerde fotoğrafını görünce şoka girdiğini ve hâlâ atlatamadığını ifade eden Perşini Bilen, bütün hayatının değiştiğini, ailesinin de hayatının riske atıldığını söyledi.

SÖZÜN BİTTİĞİ YER
Yaşadığı durumu, "Bu açıklanacak bir durum değil. Sözün bittiği yer dedikleri böyle bir şey olsa gerek." sözleriyle ifade eden Bilen, iki gündür sokak yüzü görmediğini aktardı. Avukatlarının gereken her türlü kanuni başvuruyu yaptığını kaydeden ve emniyete gidip kendini ihbar eden Bilen, Kuzey Irak'ta eğitim aldığı iddialarının da asılsız olduğunu söyledi. Gazetelerde yer alan haberlerin etik olmadığını, sorgusuz sualsiz bir insanın hayatına kastedildiğini vurgulayan Bilen, "Bu durumla ilgili avukatlarımla gereken neyse onu yapacağız. Hukuki süreç benim için başladı. Canlı bomba iddiaları çok komik, çok öfkeliyim. Hayatım tamamen değişmiş durumda. Bundan sonra normal bir hayat sürebileceğimi düşünmüyorum. Bu haberi yayan gazeteci hakkında da suç duyurusunda bulunacağız." diye konuştu.

CEZAEVİ ZİYARETİNDE FOTOĞRAFINI GÖRMÜŞLER
İHD Ege Bölge Temsilcisi Necla Şengül ise 14 Haziran 2010 günü Buca Kapalı Cezaevi'ne ziyarete giden bir ailenin, jandarma noktasına Perşini Bilen'in fotoğrafının altında, "Canlı bomba aranıyor" yazılı bir kâğıt gördüğünü anlattı. Ailenin Bilen'e haber verdiğini belirten Şengül, "İlk kez bu şekilde haberdar olduk. Bunun üzerine Bilen, 15 Haziran'da İHD'ye yazılı başvururu yaparak, bu olay karşısında yaşamının risk altında olduğunu bildirdi. Biz de İçişleri Bakanlığı'na, Jandarma Genel Komutanlığı'na, Ceza Tevkifevleri Müdürlüğü'ne, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na, İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na suç ihbarı yaptık. Buca Cezaevi Savcılığı ve İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'yle yazıştık. Bilen'in kendi avukatı da savcılığa suç ihbarında bulundu. Bu sürecin ardından Bilen, düne kadar yaşamını normal şekilde sürdürmeye başlamıştı." dedi.

Canlı bomba olduğu iddia edilen Bilen hakkında hiçbir arama kararı olmadığını ancak bazı gazetelerde çıkan haberlerde ismi açıkca deşifre edilerek canlı bomba olarak ilan edildiğini gördüklerini kaydeden Şengül, ilk olayın ardından bittiğini düşündüklerini ancak canlı bomba olduğu iddia edilerek fotoğraflarının basına yansımasıyla Bilen'in hayatı risk altına girdiğini söyledi. Perşini Bilen'in beş yıldır İzmir'de yaşadığını ve market işlettiğini dile getiren Necla Şengül, ulusal ve uluslararası hukuka sonuna kadar başvuracaklarını kaydetti.

Basın açıklamasının ardından İHD binasından çıkan Bilen, İl Emniyet Müdürlüğü'ne gitti. Gerekli başvuruları yapan Bilen, daha sonra oradan ayrıldı. Çıkışta yaptığı açıklamada, "Hakkımda herhangi bir arama kararı olmadığı ortaya çıktı. Bu haberlerden sonra çok normal bir hayat sürdürebileceğimi düşünmüyorum." diye konuştu.


Kaynak: Habertürk