Makam Şoförü Kendini Pilot Sandı Makam Şoförü Trafik Canavarına Dönüştü.

Uçak pistinden çıktı, cipin üzerine düştü. Kazaya karışan üç araçtan ikisi kullanılamaz hale geldi. Kazada Mercedes
aracın sürücüsüyle çarptığı aracın sürücüsü Doktor Nur Tüzüner yaralandı.

1 Temmuz Çarşamba günü saat 14.30 sıralarında Atatürk Havalimanının yenilenen pistinde hız denemesi yaptığı ileri sürülen müteahhit şirketin sürücüsü Ekrem Turan (44) Mercedes marka otomobili ile havalimanını çevreleyen duvara çarptı. Takla atan Mercedes, Havalimanı-Florya bağlantı yolunda cipiyle seyir halinde bulunan 44 yaşındaki Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nur Tüzüner'in kullandığı otomobilin üstüne düştü. Kazada Mercedesin sürücüsü ile Doktor Nur Tüzüner yaralandı.

İLK KAZAYI OTOMOBİL YAPTI


Uçak kazalarıyla adını duyuran ve "sabıkalı" denilen pist, 210 milyon TL'ye mal olan bakım, onarım ve uzatma çalışması bittikten sonra geçen çarşamba uçakların iniş ve kalkışına açıldı. Manyetik kayma nedeniyle adı 06-24'ten 05-23'e dönüştürülen pistteki uçak trafiği dün güney rüzgarları yüzünden bir süreliğine diğer pistlere kaydırıldı.


İddialara göre, bu sırada yenilemeyi yapan inşaat şirketi Eko'nun sahibinin makam şoförlüğünü yaptığı belirtilen Ekrem Turan, saat 14.30 sıralarında 06 KC 962 plakalı
Mercedes ile pist üzerinde hız denemesi yaptı. Aşırı hız yaptığı ileri sürülen sürücü, S500 model otomobili pist sonunda durduramadı. Kontrolden çıkan otomobil, 2 metre yüksekliğindeki beton duvara çarptı. Duvarın yıkan ve üzerindeki demir korkuluk ile tel örgüleri parçalayan Mercedes, Havalimanı-Florya bağlantı yoluna geçti. Mercedes, yoldan geçen Doktor Nur Tüzüner yönetimindeki 34 EM 2499 plakalı Toyota cipin üstüne düştü.

" ÇOK BÜYÜK HIZDI "


Atatürk Havalimanında pistin bakım onarım ve uzatma işini yapan şirket olan Eko İnşaat Ticaret Limited şirketi üzerine kayıtlı olan
Mercedes araç ile diğer çarptığı araç kullanılamaz hale geldi. Kaza sonucu havalimanını çevreleyen duvar ve çit ile yan ve orta bariyer zarar gördü. Kazada yaralanan Kadın Doğum Uzmanı 44 yaşındaki Nur Tüzüner, yaşadığı dehşet dakikalarını anlattı. Yeşilköy istikametine giderken sağ tarafından kendisine bir toz bulutu geldiğini ve bu toz bulutunun uçak olduğunu düşündüğünü kaydederek, "Sabıkalı bir pist var orada "dedi. Arabasının ters döndüğünü söyleyen Tüzüner, itfaiye ve ambulansın tam zamanında geldiğini ve ilk müdahale yaptığını söyledi. "Çok büyük hızdı. Çünkü çok net göremedim. Zaten arabamın üstüne çarpmış Mercedes
bir araba." diye konuşan Tüzüner "Uçak kayıyor bana çarptı ben öldüm diye düşündüm "dedi.
" BEN NE YAPTIM ? ALLAH BELAMI VERDİ "

Kaza sonrası herkesin kendisine yardım etmeye çalıştığını kaydeden Tüzüner, "O sırada şoför de geldi . Kendi kendine çok kahrediyordu. Aynı ambulansın içinde ilk müdahale yapıldı.O da yaralıydı. O da sedyeye uzatılmıştı. Zaten kendi kendini kahrederek, küfür ederek, o kadar kızıyordu ki 'Ben ne yaptım ? Allah belamı verdi. Bana bela okudu' diyerek çok üzgündü. "diye konuştu. Tüzüner sürücü Ekran Turan'a "Beni öldürüyordun . Farkında mısın ? "dediğini Turan'ın ise, buna karşılık olarak "Bilmez miyim bilmez miyim ?Sizi öldürüyordum dedi "diye konuştu.


ANNESİNE SARILDI


Tüzüner, aracıyla seyrederken yanında kimse olmadığını söyleyen Tüzüner, "Allah'tan kimse yoktu. Allah'tan yalnızdım. Bana ilk müdahale eden kişiler arabada başka kişi var mı dediler . O tarafı çıkaramazlar. Sadece ben oturduğumdaki koltukta depremdeki yaşam boşluğu kadar bir alan kalmış oradan çıkarıldım. "dedi. Bağırıp yarsdın istediğini ve o sırada bir vatandaşın gelerek kendisine yardım ettiğini söylediğini belirtti. Tüzüner, ailesine hastaneye kaldırıldıktan sonra ailesine haber verdiğini söyleyen Tüzüner yaşamanın sevinciyle annesi Demet Çetiner'e sarıldı. Tüzüner'in annesi Demet Çetiner ve eşi Sedat Tüzüner başından bir an olsun ayrılmıyor. Sağ gözüne saplanan cam parçası çıkarılan Tüzüner'in kolunda ve bacaklarında çizikler var. Boyunluk takılan Nur Tüzüner, doktorluk yaptığı hastanede müşahade altında tutuluyor.


KAZA TUTANAĞINDA NELER VAR ?


Trafik polislerince tutulan kaza tutanağına göre, "Havalimanı apron içerisinden Ekrem Turan idaresindeki 06 KC 962 plakalı aracıyla eski havalimanı cadde havuzlu kavşaktan Fly Inn Alışveriş Merkezi istimaketine doğru havalimanını çevreleyen beton duvar ve demir korkulukları kırarak uçar ve Nur Tüzüner idaresindeki 34 EM 2499 plakalı aracın sağ yan kısımların çarpar çarpmanın etkisiyle beton duvardan kopan parçaları sürücü Can Arda Çatalkaya idaresindeki 34 KAS 46 plakalı aracın ön ve alt kısımlarına zarar verir. 34 EM 2499 plakalı araç takla atarak Fly İnn alışveriş merkezi istikametinde 06 KC 962 plakalı araç orta bariyerlere de zarar vererek, karşı şeride geçip (havuzlu kavşak istikametine) ters yatarak durması sonucu yaralamalı maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir "denildi. Kaza tutanağında iki araçta da 30 bin liralık maddi hasar meydana geldiği belirtildi.


Kazadan sonra hemen güvenlik duvarın demir korkulukları ile tel örgüleri onarıldı. Her iki aracın hurdaya döndüğü kazada
Mercedes'in sürücüsü de çarpmanın etkisiyle başından yaralandı.Öte yandan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Yetkilileri kaza ile ilgili sorulara yanıt vermezken kazayla ilgili olarak rapor tutulup tutulmadığı belirlenemedi.


haberler.com