Van'ın Çatak ilçesinde, araziye döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Yusuf Tuna Güzey için memleketi Adana'da tören düzenlendi.

CENAZE TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR

Patlamada yaralanmasının ardından Van Askeri Hastanesindeki müdahalesinden sonra sevk edildiği Ankara GATA'da şehit olan Güzey'in cenazesi Adana Askeri Hastanesine getirildi. Güzey'in cenazesi daha sonra buradan alınarak törenin yapılacağı Sabancı Merkez Camisine getirildi.

Camideki törende şehit uzman çavuşun babası Behlül, annesi Sevile ve eşi Betül Güzey ile kardeşleri zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı. Törene katılan yakınları ve çok sayıda vatandaş, cenazenin cami bahçesine getirilişi sırasında “Kahrolsun PKK”, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları attı.

Şehit uzman çavuşun 2 yıllık eşi Betül Güzey, kendisine baş sağlığı dileyen 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek'e, “Tunamın kanını yerde bırakmayın. Gerekirse ben mücadeleye devam edeyim” dedi.

Betül Güzey'i teselli etmeye çalışan Bek, “Sen hiç merak etme, eşin aslanlar gibi mücadele etti. Biz onun kanını hiç bir zaman yerde bırakmayacağız. Ağlamayın demekte zorlanıyorum. Ama, ağlamayın. Onları sevindirmeyin” diye konuştu.

Şehit eşi, kocasının askerliği sevdiğini, vatanı için mücadele etmekten hiç çekinmediğini belirterek, “Onuruyla yaşadı, onuruyla öldü. Ben mücadele ederim, ben de dağa çıkarım çarpışırım onlarla. Bu vatanı onlara bırakmayacağız” diye konuştu.

Anne Sevile Güzey ise oğlunu vatan aşkı, sevgisiyle büyüttüğünü belirterek, “Vatanımız sağ olsun. Hiç üzülmeyeceğim, hiç ağlamayacağım. Bu vatan için 6 çocuk yetiştirdim. Biri gitti, 5'i de bu vatana feda olsun. Vatanı böldürmeyeceğiz. Kimsenin gücü yetmez vatanımızı bölmeye. Ben bu ülke için 6 tane aslan yetiştirdim, 6 çapulcu değil. Dağdaki çapulculardan çok daha yürekli, 6 aslan” diye konuştu.
Törene, Vali İlhan Atış, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta, Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Baytorun, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez ile kamu kurumlarının ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Cenaze namazının ardından Şehit Uzman Çavuş Yusuf Tuna Güzey'in naaşı top arabasına taşınırken, eşi Betül Güzey, gözyaşları içinde tabutuna sarılıp, çiçek bıraktı. Top arabası ilerlerken, tabuta sarılan Betül Güzey ve şehit uzman çavuşun kardeşi Muhammed Güzey'in aracın lastikleri altında kalması Tuğgeneral Lapanta'nın uyarısı ile engellendi.

Araç bir kaç metre ilerledikten sonra Cenaze Tören Mangasında görevli bir askerin bacağı top arabasının lastiğinin altında kaldı. Vali Atış'ın korumaları ve askeri görevliler tarafından kucaklanan asker ambulansla Adana Asker Hastanesine kaldırıldı.

Şehit Uzman Çavuş Yusuf Tuna Güzey'in cenazesi toprağa verilmek üzere merkez ilçe Yüreğir'e bağlı Çelemli Beldesine götürüldü.


hürriyet