SİİRT'in Pervari İlçesi'nde güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada öldürülen 12 PKK'lı teröristin yakınları ve bir grup BDP'li yürümek isteyince polis müdahale etti. Polis panzerlerinden sıkılan basınçlı su, biber gazı ve copların kullanıldığı arbedede göstericiler ara sokaklara kaçarken, 10 kişi gözaltına alındı.

Pervari'ye bağlı Doğanköy'de çıkan çatışmada öldürülen 12 PKK'lının yakınları ile bir grup BDP'li Siirt Milletvekili Osman Özçelik ve bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak ile birlikte Eruh yolu üzerindeki PKK'lıların cesetlerinin bulunduğu Kadın Doğum Hastanesi toplandı. Sayıları yaklaşık 400 kişiyi bulan kitle adına polis yetkilileriyle görüşen Milletvekili Osman Özçelik ile Belediye Başkanı Selim Sadak'a yetkililer, cesetlerin henüz kimliklerinin belirlenmediğini, kimlik tespitlerinin belirlenmesi halinde ailelerine iletileceğini söyledi.

Polisin isteği üzerine hastane önünden ayrılan grup, kent merkezindeki BDP il binasına doğru terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak yürüyünce polis tarafından panzerlerden yapılan anonslarla uyarıldı. Uyarıyı dikkate almayan gruba polis panzerlerinden basınçlı su ve biber gazı sıkılarak müdahale edildi. Polisin müdahale ederek dağıttığı gruptan 10 şüpheli gözaltına alındı. Olayların sürebileceği olasılığına karşılık çevik kuvvet ekipleri panzerler eşliğinde kentin bir çok cadde ve sokağında güvenlik önlemi aldı.

hürriyet