"İrticayla Mücadele Eylem Planı" belgesinin altında ıslak imzası bulunan Kurmay Albay Dursun Çiçek'in avukatları dünkü duruşmada tam bir imza şov yaptı. Avukatlar sahte ıslak imzanın nasıl atılacağını göstermek için duruşma salonuna getirdikleri, CNC olarak bilinen bir torna makinesiyle soruşturma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve hatta mübaşirin bile imzasını taklit etti.


“İrticayla Mücadele Eylem Planı” adlı belge hakkında açılan ve aralarında Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan ile Kurmay Albay Dursun Çiçek’in de bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davanın dördüncü duruşması dün yapıldı. İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Cezaevi bitişiğindeki salonda yapılan duruşmada, belgede ıslak imzası bulunan Kurmay Yarbay Dursun Çiçek’in avukatları uygulamalı savunma yaptı...

70 kiloluk torna makinesi getirdiler
Avukatlar, belge üzerinde atılan ıslak imzanın sahte olduğunu kanıtlamak için mahkeme salonuna CNC olarak bilinen bir torna makinesi getirdi. Bir metre boyunda ve 70 kilogram ağırlığında torna makinesi, iki teknisyen yardımıyla mahkeme salonuna kuruldu. Avukatlardan Hüseyin Ersöz, duruşma salonundaki herhangi birisinin imzasını torna makinesi “CNC” makinesiyle taklit ederek “ıslak imza” atabileceklerini söyledi. Üç eksenli ve beş eksenli olmak üzere iki çeşit torna makinesi olduğunu belirten Ersöz, üç eksenlilerin el hareketlerini bire bir taklit edebildiğini, beş eksenlilerin ise bilek hareketlerini bile uyguladığını anlattı. Torna makinelerinin yanı sıra bir de profesyonel imza makineleri olduğunu belirten Avukat, bu makinelerle derinlik ve baskı dahil yüzde yüz uyan imza atılabileceğini savundu.

‘Zor bir imza olsun bari’
Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, “Zor bir imza olsun” diyerek, mübaşir Aydın Arslan’dan bir kağıda imza atmasını istedi. Daha sonra “CNC” makinesi, bir teknisyenin yardımıyla çalıştırıldı. Ersöz, mübaşir Arslan’ın imzasının önce tarandığını sonra bilgisayarda netleştirildiğini anlattıktan sonra, yaklaşık 15 dakikada taklit edilen imza, heyete gösterildi. Sahte imzalı belge daha sonra
Savcı Pekgüzel’e de sunuldu. Başkan Şengün’ün, “Bu makine bu işler için mi?” sorusu üzerine Ersöz, bilgisayar
ile çalışan makinelerin çeşitli amaçlarla kullanılabileceğini söyledi.

Koç’un da imzası atılır mı?
Başkan Şengün “Elin baskısı ne olacak? Bu makine ile ancak aslı bulunabilen imza taklit edilebilir, fotokopi üzerinden olmaz” dedi. Hakim Sedat Sami Haşıloğlu ise “Diyelim ki Rahmi Koç’un ya da sizin imzanız yüzde 100 aynı çıktı. Bu makine ile Adli Tıp Kurumundan eli ürünü olduğuna ilişkin rapor alınabilir mi? Yüzde yüz şeklinde rapor alınır mı?” diye sordu. Ersöz, imza üzerinde 15 dakika yerine yaklaşık 2 saat çalışıldığında çok daha iyi bir sonuç alınabileceğini söyledi. Avukat Ülgen de, İtalya Başbakanı Silvio
Berlusconi
’nin imzasını da taklit edebileceklerini ve Adli Tıp Kurumundan “el ürünü” diye rapor çıkacağını iddia etti.

Savcının imzasını attılar
Çiçek’in avukatları duruşma sırasında
savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in imzasını da taklit etti. Avukat Ersöz, savunma sırasında bir görsel sunum gerçekleştirdi. Ersöz, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’in iddianamede yer alan bir evraktan kopyaladığı imzasını, davaya konu olan “irtica ile mücadele eylem planı” belgesinin altındaki Çiçek’in imzasının yerine monte edildiği bir videoyu gösterdi. Daha sonra, çıkartılan bu belgeler de mahkeme heyetine sunuldu. Ersöz, Berlusconi
’nin imzasının taklidine de sunumunda yer verdi.

Dursun Çiçek’in imzası yeşerdi
Albay Dursun Çiçek’in, imzasının taklit edilmesine engel olmak için ‘yeşil kalem’ ile imza atmaya başladığı da ortaya çıktı. Kızı İrem Çiçek, babası adına açtığı blog sitesinde babasının güvenlik yüzünden imzasını değiştirdiğini açıkladı: “Kendinizi Dursun Çiçek’in yerine koyun. İmzanız birilerinin eline geçmiş ve taklit edilmiş. Bu sebeple bir anda ülkenin gündemine oturmuşsunuz. Tüm televizyonlarda imzanız günde onlarca kez gösteriliyor. Bu durumda kendinizi korumak için imzanızı değiştirmez misiniz? Veya bu içgüdüyle imzasını değiştirdiği için başka birini suçlayabilir misiniz?”

Yanına tarih de atıyor
İrem Çiçek, babasının yeni önlemler aldığını da açıkladı. Bu yeni önlemler ise “yeşil kalem ile imza atmak” ve “imzanın yanına tarih yazmak.” Özellikle yeşil ve kırmızı renkli kalemlerle atılan imzaların fotokopilerinin kötü çıkması ise bu önlemin etkinliğini gözler önüne seriyor. İrem Çiçek bu önlemlerin nedenini ise şöyle anlatıyor: “Tüm
Türkiye
tarafından artık bilindiği için imzasını değiştiren babam, savcıların yeni imzasını da basına vermesi üzerine yeni tekniklere başvurarak (yeşil kalem kullanmak, imzanın yanına tarih atmak gibi) kendisini yeni sahte planlara karşı korumaya çalışıyor.”

‘Psikolojik harekat sanki mikrop, virüs!’
Duruşmada çapraz sorguya alınan Dursun Çiçek, Üye Hakim Hüsnü Çalmuk’un sorularına cevap verdi:

6 BİN KİŞİLİK ALAYI YÖNETTİM
* Mesleki hayatınızı anlatır mısınız?

“Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yaptım, 6 bin kişilik alaya 3 yıl komuta ettim, Arnavutluk’ta halkla ilişkiler subayı olarak çalıştım, 2004’te de Bilgi Destek Dairesi’nde şube müdürü oldum. 17 Haziran’da ayrıldım, 7 Eylül 2009’dan itibaren de Deniz Kuvvetleri’ndeyim.”

PLAN ŞUBAT SOĞUĞU DİZİSİNDE
* Biriminizde ne tür çalışmalar yaptınız?

“Samanyolu TV’de 2007’de yayınlanmaya başlanan Şubat Soğuğu adlı dizide İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ndaki her maddenin yer aldığını tespit ettik. Dizide dindar insanlara baskı yapıldığı temalar halinde işleniyor. Bunları internetten indirerek komutanlara arz ettik.”

*
Ergenekon
sanıklarıyla seyahat ettiniz mi?

“NATO’yla ilgili görevlerim nedeniyle her yıl bir kez yurt dışına çıktım. Ama
Ergenekon
davası sanıklarından hiçbiriyle tanışmadım, uçakta da karşılaşmadım.”

ERMENİ-PONTUS ÇALIŞMA GRUBU
*Psikolojik harekattan ne anlamamız gerekiyor?

“Mehmetçiklere, subay ve astsubaylara yönelik yıpratma çalışmaları var. Bunlara karşı gerçekleri açıklamak, yanlış izlenimleri önlemek için bilgilendirme, bilinçlendirme görevi. Komutanlarımızın konuşma metinlerini hazırlamalarında yardımcı oluruz. Ermeni, Pontus sorunu var.
Asker olarak Afganistan ve NATO’da temsil ediliyoruz. Buralarda görev alacak personele eğitim
verdik.”

*Somut olarak size görev verildi mi?

“İçişleri Bakanlığı ile yapılan Pontus iddialarına karşı çalışma grubu var. Üç ayda bir toplanır. Subay olarak ben katıldım. Ermeni iddialarına ilişkin iç ve dış medyayı takip ettim. Devletin doğru politika yapması için destek verdik.”

BEYAZ PROPAGANDA YAPTIK
*“Psikolojik harekat uzmanlığınız nedir?”

“Eğitimim, rütbem ve dünyayı takip ettiğim için bölüme alındım. Benim görevim yurt dışıyla ilgili. Psikolojik harekat sanki mikrop, virüs. Dağa çıkmanın kötülüğünüanlatmak da psikolojik harekat. ‘Beyaz propaganda’ yaptık. Bu birimin üstüne gittiler, dağa çıkışlar arttı.
Genelkurmaysilah
eğitimini bıraktı okuma yazma kursu veriyor.”

AVUKATI: BU BİLGİLER GİZLİ
Çiçek bu bilgileri verince avukatı Ülgen itiraz etti ve “Bu sorular gerektiğinde
Genelkurmay
’a gizli olarak sorulabilecek şeyler. Ülke gerçekleriyle ilgili olabileceğinden müvekkilim bir çoğuna yanıt veremeyebilir” dedi.

‘TSK’daki ilk üç albaydan biriyim!’
“İnsan olarak hiç kimseye kötülük yapmadım. Kimsenin de beni hedef alacak komplo içine gireceğini sanmıyorum. Dursun Çiçek görevlerinden dolayı sevilen biri. Araştıran, okuyan, yurt dışı basını bilen, bu bilgilerini en icra köşede görev yapan subaya dağıtmaya çabalayan bir subay. Silahlı Kuvvetleri içinde bilinen ilk 3 albayın içine girerim. Kara Harp Okulundan gelen deniz piyadeyim. Beni tanımayan çok azdır. İrtica Dursun Çiçek’in konusu değil. Bunu herkes biliyor. Niye böyle yanlış yapılıyor? Bilgi Destek Dairesinde denizci olan tek şube müdürü Dursun Çiçek. Tutuklananların yarısı denizci. Hasdal’da bulunan 18 kişiden 13’ü denizci. Bu senaryoyu yazanlar denizcileri hedefe koymuşlardır.”

Şuçsuzluğumu itiraf ettim
Hafta sonu bazı gazetelerde “Çiçek suçu
itiraf etti” diye haberlerin çıktığını söyleyen Dursun Çiçek, bu haberleri yalanladı: “Ben suçsuzluğumu itiraf
ettim. Böyle bir sahte planı hazırlamadığımı ifade ettim. Malum medya bildiğini yazmaya devam ediyor. Hukuk devletinde karşınızda sanık olarak bulunuyorum. Mahkemenin yapabileceği varsa yapmasını istirham ediyorum.”

Dalan’a müebbet Çiçek’e 15 yıl
Hakkında yakalama emri olan İSTEK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Dalan’ın, “Silahlı
terör örgütü kurma veya yönetme, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından ağırlaştırılmış müebbeti ve 15’ten 22.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Dursun Çiçek’in ise “Silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbeti ve 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep ediliyor. İddianamede Bedrettin Dalan’a operasyon konusunda bilgi verdiği öne sürülen MİTİzmir Bölge Başkanı Özel Yılmaz ile Dalan’ın özel kalem müdürü İlhami Ümit Handan’ın “Silahlı terör
örgütüne üye olmak” suçundan 7.5’tan 15’er yıla kadar hapsi isteniyor.

kaynak: (Vatan)