+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

İşte Türkiye'nin ilk yerli piyade tüfeği

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  İşte Türkiye'nin ilk yerli piyade tüfeği Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  Tanımlı İşte Türkiye'nin ilk yerli piyade tüfeği

  Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından geliştirilen ve dünyada kullanılan piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini üzerinde toplayan Milli Modern Piyade Tüfeğinin 3 adet prototipi üretildi.  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 22 Ocak 2009 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Milli Modern Piyade Tüfeğinin ''tasarım ve geliştirme'' sözleşmesini imzalayan MKE, tüfeğin prototip çalışmalarını Kırıkkale'deki fabrikasında tamamladı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik ve teknik istekleri doğrultusunda üretilen 3 adet prototip tüfek, önümüzdeki günlerde kalifikasyon testlerine tabi tutulacak. Türk ordusu tarafından kullanılan G3'lerin yerini alması planlanan modern piyade tüfeği, testlerden başarıyla geçmesi halinde 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale getirilecek. Tasarımından itibaren tamamen yerli olan ve hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan üretilen modern piyade tüfeği, şu anda dünyada kullanılan üçüncü jenerasyon piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini üzerinde topluyor.

  MKE yetkilileri, gece ve gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında en iyi performansı sağlayacak şekilde tasarlanan Milli Modern Piyade Tüfeği'nin, bir çok özelliğinin G3'ten daha iyi olduğunu belirttiler. Prototipin önümüzdeki günlerde kamuoyuna gösterileceğini ifade eden yetkililer, tüfeğin isminin de henüz belirlenmediğini kaydettiler. Şu anda TSK tarafından kullanılan G3 piyade tüfeklerinin daha çok düzenli ordu savaşları için üretildiğini, ağır ve bakımı zor olan bu tüfeklerin yerine daha hafif ve bakımı kolay olan yeni nesil bir piyade tüfeğine ihtiyaç duyulduğunu belirten yetkililer, bu nedenle Milli Modern Piyade Tüfeğinin tasarlandığını söylediler.

  Modern piyade tüfeğinin G3'e göre daha hafif, namlu ömrünün daha uzun, boyunun daha kısa olduğuna işaret eden yetkililer, şu bilgileri verdi: ''Tasarımdan itibaren tamamen yerli, hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan Kara Kuvvetleri Komutanlığının verdiği teknik şartnameye uygun olarak üretimi başlatılan piyade tüfeklerinin ilk prototiplerinden 3'ü üretildi. Bundan sonra parça parça kalifikasyonu yapılacak, çalışabilirliği test edilecek. Bütün parçaların kalifikasyonu yapıldıktan sonra seri üretime geçilecek. Tüfek, 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale gelecek. Gaz piston sistemi ile çalışan bu tüfek, şu anda dünyada kullanılan üçüncü jenerasyon piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini üzerinde topluyor.'' Yetkililerin verdiği bilgiye göre yüzde 100 yerli olarak yapılan yeni piyade tüfeği 7,62 mm olacak ve NATO mermisi kullanacak. Ağırlığı 3 kilo 700 gram, uzunluğu 920 mm, etkili menzili 400 metre olan tüfeğin üzerine gece görüş dürbünü, ışıldak, laser, bomba atar gibi aksesuarlar takılabilecek. Namlu ömrü minimum 10 bin atım olarak tasarlanan tüfek, tek ve seri atışlar yapabilecek.

  -MKE'NİN KESKİN NİŞANCI TÜFEKLERİ- Bu arada, MKE'nin son 2 yılda geliştirdiği keskin nişancı tüfeklerinin de yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi gördüğü belirtildi. MKE'nin Jandarma Genel Komutanlığı ile birlikte geliştirdiği 7.62 mm çapındaki Bora 12 keskin nişancı tüfeği, bin 200 metre etkili menzile sahip. Jandarma tarafından kullanılan Bora 12, yurt dışına da ihrac ediliyor. MKE tarafından geliştirilen diğer yarı otomatik keskin nişancı tüfeği ise T-12. Etkili menzili 600 metre olan tüfek, yapılan testlerde hedefleri kusursuz bir şekilde vurduğu için T-12 adını aldı. T-12, daha çok hareketli hedefleri vurmak için tasarlandı. -G3 PİYADE TÜFEĞİ- G3, 1950'lerde Alman silah üreticisi HK (Heckler & Koch GmbH) ile İspanyol devletine ait dizayn ve geliştirme ajansı CETME (Centro de Estudios Técnicos de Materiales Especiales) tarafından geliştirildi. Değişik versiyonları dünyadaki bir çok NATO üyesi ülkeler tarafından kullanılıyor. Ağırlığı 4,25 kilo olan G3 piyade tüfeğinin etkili menzili 400 metre. Milli Modern Piyade Tüfeği ile G3'ün teknik özellikleri ise şöyle:

  MİLLİ MODERN PİYADE TÜFEĞİ G3 PİYADE TÜFEĞİ

  -------------------------- ----------------
  KALİBRE: 7,62 mm 7,62 mm AĞIRLIK: 3,7 kg 4,25 kg
  ETKİLİ MENZİL: 400 metre 400 metre
  BOY: 92 cm 102 cm
  NAMLU ÖMRÜ: 10 bin atım 6 bin atım
  MERMİ NAMLU ÇIKIŞ HIZI: 500 m/sn 750 m/sn
  ŞARJÖR KAPASİTE: 20 mermi 20 mermi


  Zaman
  Konu nur yağmuru tarafından (07-11-2010 Saat 15:44 ) de değistirilmistir.

 2. #2
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  Tanımlı MKE ile Sarsılmaz arasında milli silah polemiği

  Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Makine Kimya Endüstrisi'nin (MKE) özgün tasarım olarak duyurduğu "Mehmetçik 1" piyade tüfeğinin özgün bir tasarım olmadığını belirterek, "Projenin başlangıcından beri Mehmetçik-1 adı altında üretileceği ve tamamen yerli olduğu söylenen piyade tüfeğinin yabancı üretim bir tüfeğin üzerine Mehmetçik-1 yazılmasından öte bir şey olmadığı anlaşılmıştır" dedi.


  Aliş, tekel zihniyetiyle getirilen kısıtlamalar ve engellemelere rağmen Sarsılmaz'ın, Türkiye'nin mevcut potansiyelinden yararlanarak ilk ve tek özgün piyade tüfeğinin Ar-Ge ve tasarımının gerçekleştirdiğini, seri üretim yapabilmek için gereken prototip üretim safhasına gelindiğini vurguladı.
  Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş'in özgün tasarım piyade tüfeği hakkında açıklama yaptı. Türkiye'nin bu güne kadar özgün tasarım bir piyade tüfeğine sahip olamadığını ve silahlı kuvvetlerin ana muharebe silahında bile yurtdışına bağımlı bırakıldığını bildirdi. Piyade tüfeği tasarım ve üretiminin bu güne kadar başarılamamasında ki en büyük etkenin, Türkiye'nin potansiyelinin kullanmasının önüne konulan yapay ama maksatlı engeller olduğuna dikkat çeken Aliş şu açıklamalarda bulundu:

  "Türkiye'de piyade tüfeği üretim sorumluluğu başlangıçtan itibaren MKE'ye verilmiştir. Ancak yıllardır sürekli çalışma yaptığını ve özgün tasarım piyade tüfeğini üreteceğini belirten Kurum'un bu zamana kadar herhangi bir özgün tasarım tüfeği üretip Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına sunduğu görülmemiştir. Mehmetçik-1 adı altında üretileceği ve tamamen yerli olduğu söylenen piyade tüfeğinin yabancı üretim bir tüfeğin üzerine Mehmetçik-1 yazılmasından öte bir şey olmadığı gerek fuarda sergilendiği halinden, gerekse basında çıkan resimlerden anlaşılmıştır. Mehmetçik-1 projesinde, ilk açıklamadan bu yana yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen hiçbir somut sonuç elde edilememiştir. Geldiğimiz noktada her türlü maddi ve manevi desteğe rağmen ortada özgün piyade tüfeği anlamında çıkan bir ürün yoktur. Kamuoyunu eksik bilgilendirmelerle oyalayıp zaman kaybettiren tekel uygulaması neticesinde, TSK halen yabancı tasarım silahlara mahkum kalmaktadır."


  -SARSILMAZ ÖZGÜN TASARIM GERÇEKLEŞTİRDİ-
  Tekel zihniyetiyle getirilen kısıtlamalar ve engellemelere rağmen Sarsılmaz Silah Sanayi, Türkiye'nin mevcut potansiyelinden yararlanarak ilk ve tek özgün Piyade Tüfeği Ar-Ge ve tasarımını gerçekleştirmiş, seri üretim yapabilmek için gereken prototip üretim safhasına geldiğini vurgulayan Aliş, "Bu safhaya kadar proje ile ilgili Tübitak'tan, 3 ayrı üniversiteden ve diğer sanayi kuruluşlarımızdan değişik konularda destek alınmıştır. Türkiye'nin ilk özgün tasarım Piyade Tüfeğini tasarlama ve prototip üretimine hazır olma gururu yalnız Sarsılmaz Silah Sanayine değil aynı zamanda emeği geçen diğer kurumlarımıza da aittir" dedi.


  -SERİ ÜRETİM İÇİN YASAL İZİNLER GEREKİYOR-
  Piyade tüfeğinin öncelikle prototip üretiminin ve neticede seri üretiminin gerçekleştirilebilmesi için yasal izinlerin alınması gerektiğine dikkat çeken Aliş şöyle devam etti:
  "Şirketimiz bu izinlerin verilmesi için Milli Savunma Bakanlığı'na müracaat etmiş ve uzun bir süredir Bakanlık'tan hasretle izin verilmesini beklemektedir. Gerekli izinler verildiğinde tasarımı Türkiye'ye ait. Türkiye'nin hammaddesi ve işçiliği ile tamamen yerli kaynak kullanılarak üretilecek bu piyade tüfeği Türk Silahlı Kuvvetleri kullanımına sunulabilecektir. Ayrıca dünya silah pazarına girecek ve Türkiye'nin önemli bir ihracat kalemi olacaktır."

  -PİYADE TÜFEĞİNİN ÖZELLİKLERİ-
  Aliş, Tübitak destekli Ar-Ge projesi ile özgün tasarımı gerçekleştirilen piyade tüfeğinin özelliklerini şöyle sıraladı:
  "5.56 mm standart Nato mermisi kullanmaktadır. 2.6 kg ağırlığı ile çok hafif olan tüfek her koşulda kolay taşınabilmektedir. 80 cm uzunluğu ile her türlü şartta kolay kullanılabilirlik sağlamakta, özellikle helikopter ve zırhlı araçla intikallerde, ormanlık alanlar ve meskûn mahallerde verimli bir şekilde kullanılabilmektedir. Teknolojinin geliştirdiği dayanıklı hafif alaşımların ve kompozit malzemelerin kullanıldığı silahın namlu içi nano teknoloji kullanılarak kaplanmış olup, ısınma, şişme, kirlenme problemleri çözülmüş, sürtünme azaltılarak namlu ömrü uzatılmıştır. Modüler yapısı ile her türlü aksesuarın kolayca takılarak kullanılmasını sağlamaktadır. Üstün ateş gücü ve isabet hassasiyeti ile kullanıcısına büyük üstünlük sağlamaktadır. "
  -"AKSESUAR KOLAYCA TAKILABİLECEK"- Sarsılmaz Piyade Tüfeği'nin monoblok modüler gövde yapısı her türlü aksesuarın kolayca takılarak kullanılmasını sağlayacağını ifade eden Aliş, "maktadır. NATO Mil.Std. 1913'e göre tasarlanmış piccattiny rail içeren monoblok gövde üzerine standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar ilave aparata ihtiyaç duyulmadan hızla monte edilebilmektedir. Gündüz normal dürbün kullanan bir silaha gece 30 saniyeden az bir zamanda termal nişan dürbünü takılması mümkün olabilir" diye konuştu  Zaman

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. İşte yerli otomobil!
  By tonton68 in forum Motorlu Araçlar ve Modifiye
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-01-2011, 11:58
 2. İşte ilk yerli spor arabamız
  By eğitim_şart in forum Motorlu Araçlar ve Modifiye
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-10-2009, 13:31
 3. Çöl Tüfeği-Çöl Tüfeği Oyunu
  By ~aTRoPa~ in forum Savaş Oyunları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-09-2009, 19:56
 4. İşte Mehmetçiğin Yeni Yerli Tüfeği
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 01-06-2008, 02:26
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-27-2007, 07:09

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375