Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a şehit cenazesi sırasında yumruklu saldırıda bulunduğu için tutuklu yargılanan Şahin Şimşek tahliye edildi. Şimşek, cezaevi çıkışında "Pişmanım. Bakanım kabul ederse yanına gidip özür dileyeceğim." dedi.
Kayseri 3. Asliye Ceza Mahkeme-si'nde görülen davanın ilk duruşmasında savunmasını yapan Şimşek, "Yaptığım için çok pişmanım. Özür diliyorum." dedi. Psikolojik tedavi gördüğünü belirten Şimşek, şehit Yüzbaşı Levent Çetinkaya'yı önceden tanıdığını, anne ve babasının ağlamasının kendisini etkilediğini vurguladı. Rahatsızlığı sebebiyle her gün "1 miligram ilaç aldığını'' kaydeden Şahin, "Olay günü ilaç almamıştım. Çok duygulandım ve çevreden etkilenip bu olayı yaptım.'' diye konuştu.
Müşteki avukatlarından Mehmet Savruk ise sanığın kişisel nedenlerle bu saldırıyı gerçekleştirmediğini, Bakan Taner Yıldız'ın da "bakan'' olduğu için cenaze törenine katıldığını dile getirerek, sanığın cezalandırılmasını istedi. Avukat Hamdi Öksüzkaya da, sanığın örgüt bağlantısının olabileceğini belirterek, hazırlanan iddianamenin değiştirilmesini talep etti.
Mahkeme, tutuklu sanık Şahin Şimşek'in adres ve işinin sabit olması, delillerin toplanması ve 3 ay kadar cezaevinde yatmasını göz önünde tutarak tahliye edilmesine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın talimatla alınacak ifadesinin mahkeme dosyasına getirilmesine karar verdi. Kararın ardından Şimşek, yaklaşık 3 ay tutuklu kaldığı Kayseri Kapalı Cezaevi'nden tahliye oldu.

Zaman