Dolmuşçu esnafının ayakta yolcu cezasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan el koydu. Esnafların bu yöndeki taleplerimize sıcak bakan Erdoğan, düzenlemelerin bir an evvel yapılmasını için talimat verdi.
Konuyla ilgili olarak Başbakanlık Merkez Binasında Başbakan Erdoğan'la önceki gün görüşen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, görüşme ile ilgili yaptığı açıklamada, Başbakan'ın talepleri ile ilgili gerekenin yapılması talimatı verdiğini söyledi. Erdoğan'a esnaf ve sanatkarların sorunlarına ilişkin hazırlamış olduğu paporu, sunan Palandöken, "Başta dolmuş, minibüs ve halk otobüsleri için ayakta yolcu başına getirilen cezanın düzeltilmesi olmak üzere esnaf ve sanatkarımızın acil çözüm bekleyen sorunlarını Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ilettim. Tüm sorunlarımızı yakından takip eden Başbakanımız Erdoğan, görüşmemizde birlikte olduğumuz Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'den sorunların bir an evvel çözülmesini istedi." bilgisini verdi.

TESK'in Erdoğan'a sunduğu rapordaki taleplerinden bazıları şöyle: "Vergi ve Sosyal Güvenlik Primlerinin yüksek olması, biriken vergi ve sosyal güvenlik primlerinin düşük faiz ile yeniden yapılandırılması, esnaftan sosyal güvenlik destek primi kesintisinin kaldırılması, Doğu ve Güneydoğu'da ki esnafımızdan düşük SGK primi uygulaması, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının haksız rekabetinin durdurulması, ucuz enerji temini, nakliyeci esnafına indirimli akaryakıt temini, perakende sektörüne ilişkin sorunlar, ustalık belgesi ve esnafımızın büyük tepkisini alan ayakta alınan her fazla yolcu başına getirilen cezanın kaldırılması."

Zaman