Üniversite adaylarının merakla beklediği Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklandı.

784 bin aday 180 ve üstünde puan alarak üniversite tercihi yapmaya hak kazandı. Sınavsız geçiş ve YGS ile birlikte 1 milyondan fazla öğrenci açık öğretim hariç 708 bin kontenjan için tercih yapabilecek. Sınavda en başarısız il 252 ortalama puanla Şırnak olurken, KKTC'den sınava giren öğrenciler 234 ortalama puanla Şırnak'ın 18 puan daha gerisinde kaldı. Hakkari sonunculuktan kurtulurken Bitlis, Türkçe Sosyal puan türünde birinci il oldu.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 19-20 ve 26-27 Haziran'da gerçekleştirilen sınav sonuçlarını YÖK'te basın toplantısı yaparak açıkladı. Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre 5 oturumlu sınava toplam 1 milyon 856 bin aday katılırken bunlardan 77'sinin sınavı çeşitli sebeplerle iptal edildi. 233 kişinin sınavı kopya sebebiyle iptal edilirken Yarımağan, "Her ne kadar 10 soru kitap türü versek de maalesef kopya çekme teşebbüsünde bulunan adaylar oluyor. Bunların bu yılki sayısı geçen yıllara göre sınırlı." dedi.
MF-TM'DE KIZLAR, TS'DE ERKEKLER BAŞARILI
Bu yıl Matematik Fen (MF) ve Türkçe Matematik (TM) puan türlerinde kızlar, Türkçe Sosyal (TS) puan türünde ise erkekler daha başarılı oldu. Öğrenim durumuna göre MF'de son sınıf öğrencileri, TM'de eski mezunlar, TS'de ise halen üniversitede okuyan öğrenciler ilk sırada yer aldı. En başarılı okul fen, en başarısız okul ise meslek liseleri oldu.
Bu yıl 'sıfır' çeken öğrenci toplamı açıklanmazken, bunun yerine testlerde sıfırın altında kalanlar ilan edildi. Matematik testinde 34 bin 258, geometride 17 bin 921, fizikte 11 bin 493, kimyada 4 bin 35, biyolojide 2 bin 271 öğrenci, coğrafya-1 testinde 4 bin 90, Türk Dili ve Edebiyatı testinde 369, tarihte bin 199, coğrafya-2'de 2 bin 535, felsefede ise 3 bin 478 öğrenci sıfırın altında puan aldı.
Matematik-Fen puan türünde Kırşehir, Türkçe-Matematik puan türünde Sinop, Türkçe-Sosyal puan türünde de Bitlis en başarılı il oldu. Bitlis'in birinciliği kadar TM puan türünde Gaziantep'in sondan ikinci olması da dikkat çekti. İstanbul ortalama il başarısında hiçbir puan türünde ilk 10'a giremedi. Ancak İstanbul'dan bireysel başarıda ilk 10 içine 8 öğrenci girdi.
ÖSYM Başkanı: KKTC'nin başarısızlığı şaşırtıcı
ÖSYM, bu yıl ilk kez KKTC'yi de başarılı-başarısız listesine alırken sınava katılan KKTC'li öğrenciler, Şırnak'ın 18 puan gerisinde kaldı. Şırnaklı öğrenciler ortalama 252,221 puan alırken, adadaki öğrenciler 234,480 puanı geçemedi. ÖSYM Başkanı Yarımağan, sonucu 'şaşırtıcı' bulurken, "KKTC'li öğrenciler Türkiye'deki tüm illerden daha düşük bir ortalamaya sahip. MF ve TS puan türlerine göre de böyle. KKTC'li kardeşlerimize bu bilgiyi sunuyorum, nedenlerini araştırmaları için. Öğrencilerin özellikle fen ve matematikte başarılı olmalarını beklerdim, ama öyle olmadı." dedi.
Hakkari'yi kurtardık şimdi sıra Şırnak'ta
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, LYS'de Bitlis, Siirt, Batman ve Hakkari'nin bu yıl elde ettiği başarıya hem şaşırdığını hem de sevindiğini söyledi. Yarımağan, "Hakkari hep Türkiye sonuncusu oluyordu, Hakkari'yi kurtardık. Şimdi Ardahan ve Şırnak'ta sıra." dedi. Hakkari'nin bir puan türünde sondan onuncu, birinde sondan beşinci, birinde de ortalarda olduğunu kaydeden Yarımağan, "Demek ki orada bir şeyler yapılmış. Ardahan ve Şırnak da biraz gayret gösterirse onlar da yükselebilir. Çünkü bir soruyla hemen sıralama değişiyor, sonuncu olmaktan kurtuluyorlar." diye konuştu.
TS'de ilk 10'a giren Bitlis, Siirt ve Batman'ın sonucunu 'bir hata olmasın diye çok araştırdıklarını' belirten Yarımağan, 'ama hiçbir şey bulamadıklarını' söyledi. "Kopya olabilir mi?" sorusuna ise Yarımağan, "Kopya çekilmiş görünmüyor. Bize intikal eden hiçbir şey yok. Biz özellikle Doğu'ya, Güneydoğu'ya her binaya bir öğretim üyesi gönderiyoruz, onlardan bildirilen hiçbir şey yok. Ayrıca kopya çekilse böyle olmaz. Yani 282 puanı, 0,1 puanla geçiyorlar. Bir anormallik yok." cevabını verdi.


TERCİH İŞLEMLERİ 26 TEMMUZ'DA BAŞLAYACAK Bu yıl kontenjanlar 75 bin artarak 708 bine ulaşırken, üniversitelerde 374 bin lisans (fakülte), 312 bin ön lisans (yüksekokul), 22 bin de özel yetenek sınavıyla öğrenci alan kontenjan bulunuyor. Sınav sonuç belgeleri adaylara 19 Temmuz'dan itibaren gönderilecek. Adaylar 2010 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu başvuru merkezlerinden 3 TL karşılığında alabilecek. Kılavuz 17 Temmuz'dan itibaren ÖSYM'nin internet sitesinden de yayımlanacak. Tercih işlemleri 26 Temmuz-6 Ağustos 2010 tarihleri arasında yapılacak. Öğrenciler bu yıl 24 yerine 30 tercih yapabilecek. ÖSYM Başkanı Yarımağan ise öğrencileri 'geniş aralıkta tercih yapmaları' konusunda uyardı.


'Bitlis, eğitimde çok güzel bir yere geldi'


Türkçe-Sosyal (TS) grubunda Türkiye birincisi olan Bitlis'te Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, eğitimde şehrin çok güzel bir yere geldiğini söyledi. TS grubunda Türkiye birincisi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Korkmaz, önümüzdeki yıl bu başarı oranlarının daha da artacağını belirtti. Korkmaz, kentte iki yıl önce 'Gelişim İçin Değişim Projesi'ni başlattıklarını ve proje kapsamında Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz ile birlikte okulları ve öğrencileri sıkı takibe aldıklarını kaydetti. Korkmaz, şöyle devam etti: "Bugün çok mutluyuz. Başarı tesadüf değil. Başarı bir ekip işidir. Bu başarıyı sağlamada okul müdürlerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum." BİTLİS CİHAN

İŞTE PUAN TÜRLERİNE GÖRE DERECEYE GİRENLER:

Matematİk Fen (MF):
1. İzmir Fen Lisesi'nden Arman Özdemir (500 tam puan)
2. Konya Meram Fen Lisesi'nden Mehmet Nuri Akıncı
3. Ankara Fen Lisesi'nden Aykut Arı

Türkçe-Matematİk (TM):
1. İst. Özel Fatih Lisesi'nden Mustafa Raşit Akınalp (500 tam puan)
2. İstanbul Özel Çağ Fatih Fen Lisesi'nden Zeynep Betül Yapar
3. Ankara Fen Lisesi'nden Kamil Çalışkan
Türkçe-Sosyal (TS):
1. İstanbul Lisesi'nden Cihan Mercan (500 tam puan)
2. İst. Bahçelievler Prof. Dr. M.Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nden Çağrı Duyuk
3. Bursa Özel Nilüfer Fen Lisesi'nden Mustafa Kahraman

YABANCI DİL:
İstanbul Lisesi'nden Cihan Mercan, DİL1, DİL2, DİL3 (Almanca)
İst. Galatasaray Lisesi'nden Ayşe Aylin Kaya, DİL1, DİL2 (Fransızca)
İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Çağla Yasa, DİL3 (Fransızca)
İst. Özel Çağ Fatih Fen Lisesi'nden Yusuf Arman, DİL1, DİL2 (İngilizce) Ankara Fen Lisesi'nden Erol Can Bayraktar, DİL3 (İngilizce)

Zaman

-----------
Maşallah...